In English In Italiano Auf Deutsch
Bazylika otwarta codziennie od 6:00 do 19:00
Sekretariat Sanktuarium:
Kancelaria Parafialna:
Sklepik z pamiątkami:
Dom Pielgrzyma:
Restauracja św. Józefa:
62 7 575 822 / 8.00 - 13.00
789 087 043 / 10.00 - 12.00, 16.00 - 18.00
797 630 389 / 10.00 - 16.00
510 733 166 / 8.00 - 21.00
604 844 368 / 12.00 - 16.00
top
/ Home / Aktualności
Sobota, 17 Marca 2018

Pielgrzymki u św. Józefa

 

Siostry Matki Bożej Miłosierdzia z całej Polski, przedstawiciele dziewięciu parafii z diecezji kaliskiej, członkowie Akcji Katolickiej archidiecezji poznańskiej i pielgrzymi z kraju przybyli w pielgrzymkach w Nadzwyczajnym Roku Świętego Józefa Kaliskiego do Narodowego Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu, aby zawierzyć siebie i swoje rodziny patronowi. Mszy św. przewodniczył biskup kaliski Edward Janiak.

 

Licznie przybyłych pielgrzymów powitał ks. prałat Jacek Plota, kustosz Narodowego Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu.

W homilii ks. prałat Dariusz Kwiatkowski wskazywał, że każdy katolik powinien żyć na co dzień według Słowa Bożego. – Jeżeli chcemy doświadczyć mocy Słowa Bożego musimy przyjąć je takim jakim ono jest w całości – powiedział kaznodzieja.

Podkreślał, że św. Józef jest wzorem zasłuchania w Słowo Boże i posłuszeństwa Bogu. - Trzeba nam wracać do szkoły św. Józefa i od niego uczyć się głębokiego milczenia, z którego wypływa głęboka modlitwa otwarta na doświadczenie Boga i gotowa przyjąć Słowo Boże – przekonywał ks. prof. UAM w Poznaniu.

 

Po komunii św. w Kaplicy Cudownego Obrazu św. Józefa bp Edward Janiak zawierzył patronowi wspólnotę Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia, członków Akcji Katolickiej, przybyłe parafie i pielgrzymów z Polski. 

 W swoim słowie biskup kaliski dziękował wiernym za dawanie świadectwa miłości do Kościoła.

 

Wskazywał, że Kościół ma sprawdzone drogi prowadzące do Boga, a więc Słowo Boże, sakramenty święte i drugi człowiek. – Kto nie kocha ludzi, nie kocha Boga. Każdy człowiek jest stworzony na obraz i podobieństwo Boże. Człowiek jest drogą do Pana Boga. Kto krzywdzi drugich, na ich nieszczęściu buduje swoje szczęście to nie kocha Boga – zaznaczył celebrans.

 

Przekonywał, że św. Józef jest potężnym patronem i zachęcał do polecania mu wszystkich spraw.

Podkreślał, że warto być dobrym człowiekiem, aby zapracować na niebo. - Chrystus na krzyżu nie pozostał. On zmartwychwstał. Gdyby nie było zmartwychwstania próżna byłaby nasza wiara. W perspektywie wieczności jest zawsze radość, dlatego warto być dobrym człowiekiem, warto mocować się ze sobą, aby nie wygrywały słabości i grzechy – stwierdził bp Janiak.

 

W sobotę, 17 marca, do św. Józefa przybyli parafianie z parafii Świętej Rodziny w Kaliszu, parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Sycowie, parafii Świętej Trójcy (Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia) w Lutogniewie, parafii św. Stanisława Kostki w Brudzewie, parafii św. Jakuba Apostoła w Czerminie, parafii św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Iwanowicach, św. Jadwigi Śląskiej w Kobylej Górze, parafii św. Stanisława Biskupa w Trzcinicy i parafii św. Andrzeja Apostoła w Złoczewie.

 

Ewa Kotowska-Rasiak