In Englisch In Italiano Auf Deutsch
Dom Pielgrzyma im. Św. Józefa
Dołącz do nas na Facebook'u
Powr?do strony g?wnej
Aktualności
O Sanktuarium
Historia Sanktuarium
Kult św. Józefa
Relikwie
Zabytki
Skarbiec
Tablice pamiątkowe
Świadectwa
Modlitwy
Biblioteka św. Józefa
Więźniowie Dachau
Jan Paweł II w Kaliszu
Homilie Biskupa Kaliskiego
Rozmowy z Kustoszem
Stały konfesjonał
Pielgrzymki
Dom Pielgrzyma
Dane teleadresowe
Grupy Duszpasterskie
Intencje mszalne
Ogłoszenia duszpasterskie
Porządek nabożeństw
Posługa sakramentalna
Usługi pogrzebowe
Kapłani o pracownicy
Kapituła
Pielgrzymki i wyjazdy z parafii
Galeria
Rodzina Św. Józefa
Pierwsze Czwartki u Św. Józefa
Bł. Edmund Bojanowski
Otoczmy troską życie
 
https://www.swietyjozef.kalisz.pl/main/aktualnosci.gif

Pielgrzymi z diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej u św. Józefa - 9.03.2018 r.

- Zaproście św. Józefa do wszystkich zakątków waszego życia. On jest opiekunem Kościoła i każdego z nas, trzeba mu zaufać - mówił biskup kaliski Edward Janiak, który przewodniczył Mszy św. w Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu.

 

Przed cudownym obrazem św. Józefa modlili się przedstawiciele Ruchu Szensztackiego z diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej, którzy w drodze na Jasną Górę zatrzymali się w kaliskiej bazylice, aby w Nadzwyczajnym Roku Świętego Józefa Kaliskiego powierzyć siebie i swoje rodziny patronowi.

Przed Mszą św. odmówiona została koronka do Miłosierdzia Bożego. Modlitwę prowadził ks. prałat Jacek Plota, kustosz Narodowego Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu.

 

Biskup kaliski wskazywał na św. Józefa jako opiekuna Kościoła i potężnego patrona każdego człowieka. – Chcemy przed św. Józefem modlić się o błogosławieństwo dla naszych rodzin. Szczególnie pamiętamy w tym miejscu o dzieciach nienarodzonych. Chcemy modlić się, aby było uszanowane życie od poczęcia aż do naturalnej śmierci. Zostawcie tutaj swoje najskrytsze sprawy. Zaproście św. Józefa do wszystkich zakątków waszego życia. On jest opiekunem Kościoła i każdego z nas, trzeba mu zaufać – powiedział bp Janiak.

 

W homilii ks. dr Sławomir Kęszka podkreślał, że św. Józef od przeszło 350 lat obecny jest w wizerunku Świętej Rodziny w kaliskim sanktuarium. - Tajemnica Świętej Rodziny Kaliskiej ukazana w tym wizerunku to nie tylko czuła opiekuńczość Ojca i Matki skierowana do Jezusa, ale przede wszystkim spełnienie Bożego posłannictwa, jakie Stwórca wyznaczył rodzinie nazaretańskiej w odwiecznym planie zbawienia. Właśnie dlatego stała się ona najdoskonalszym wzorem i przykładem dla wszystkich rodzin – zaznaczył kaznodzieja.

 

Zaznaczył, że ludzie za przyczyną św. Józefa Kaliskiego doznają wielu łask. Wspomniał też kapłanów, więźniów z Dachau, którzy po ocaleniu z obozu koncentracyjnego za przyczyną św. Józefa każdego roku przybywali do kaliskiej bazyliki, aby dziękować patronowi za cud uratowania od śmierci.

Wskazał, że św. Józef jest wzorem podejmowania odważnych decyzji i brania odpowiedzialności za drugiego człowieka, a w szczególności za założoną rodzinę. – Życie Józefa to propozycja bardzo aktualna na całe nasze życie i na trwający w chwili obecnej czas Wielkiego Postu, bo mówi nam o tym, że warto otworzyć się na Boży plan na nasze życie – przekonywał duchowny.

 Po Mszy św. biskup kaliski zawierzył pielgrzymów św. Józefowi.

 

Wraz z biskupem kaliskim Edwardem Janiakiem modlili się: ks. dr prałat Kazimierz Klawczyński, kustosz Sanktuarium Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej na Górze Chełmskiej, diecezjalny duszpasterz Ruchu Szensztackiego w diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej, ks. dr prałat Jacek Plota, kustosz Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu, ks. dr Sławomir Kęszka, proboszcz parafii Zwiastowania Pańskiego w Dębem, dyrektor Archiwum Diecezjalnego w Kaliszu, ks. Krzysztof Duchnowski, kapelan biskupa, licznie zgromadzeni pielgrzymi z diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej i wierni z diecezji kaliskiej.

 

Ruch Szensztacki skupia osoby, które kierują się w życiu wiarą w Opatrzność Bożą i miłością do Matki Bożej. W Maryi szukają wzoru do dojrzałego przeżywania swojej wiary i dawania o niej świadectwa. Ruch skupia zarówno mężczyzn jak i kobiety, duchownych i świeckich, dzieci i młodzież. Założony został w 1914 r. przez pallotyna o. Józefa Kentenicha, który od 1941 r. był więźniem niemieckiego obozu koncentracyjnego w Dachau.

Ewa Kotowska-Rasiak

 

 

 

 

Pierwsze Czwartki u Św. Józefa