In English In Italiano Auf Deutsch
Bazylika otwarta codziennie od 6:00 do 19:00
Sekretariat Sanktuarium:
Kancelaria Parafialna:
Sklepik z pamiątkami:
Dom Pielgrzyma:
Restauracja św. Józefa:
62 7 575 822 / 8.00 - 13.00
789 087 043 / 10.00 - 12.00, 16.00 - 18.00
797 630 389 / 10.00 - 16.00
510 733 166 / 8.00 - 21.00
604 844 368 / 12.00 - 16.00
top
/ Home / Aktualności
Poniedziałek, 12 Lutego 2018

Pielgrzymka do Ziemi Świętej
od Św. Józefa

W dniach 12 - 19  bieżącego roku miała miejsce pielgrzymka do Ziemi Świętej. Hasło tej pielgrzymki to: Ziemia Święta - Śladami Chrystusa.

W pielgrzymce uczestniczyło 47 osób pochodzących z różnych miejscowości naszej diecezji m. in. z: Kalisza, Ostrowa Wielkopolskiego, Kurnika, Bydgoszczy, Poznania, Zgorzelca, Grabowa nad Prosną i Opatówka. Organizatorem pielgrzymki był ks. Jacek Plota, opiekę duchową sprawował ks. Waldemar Graczyk i ks. Michał Swigoniak, natomiast przewodnikiem był ojciec Jakub - Dominikan z Warszawy aktualnie doktorant w Ziemi Świętej.

Każdego dnia pielgrzymki uczestniczyliśmy we Mszy Św.  Podczas pielgrzymki Msze Św. były odprawiane w ważnych dla nas miejscach m. in. w kościele: św. Katarzyny w Betlejem, Zwiastowania w Nazarecie, w Kafarnaum, bazylice Grobu Bożego, w Betanii. Każdego dnia odmawialiśmy różaniec i  koronkę do Bożego Miłosierdzia.

Już w drugi dzień po przylocie po śniadaniu odwiedziliśmy Pole Pasterzy (gdzie anioł zwiastował pasterzom narodzenie Pana Jezusa). Następnie Grotę Mleczną (w której wedle tradycji, Maria karmiła Jezusa podczas ucieczki do Egiptu). Dalej Bazylikę Narodzenia Pańskiego (jedna z najstarszych świątyń chrześcijańskich). Następnie Ein Karem: kościół Nawiedzenia (miejsce spotkania Maryi z Elżbietą), oraz kościół Narodzenia św. Jana Chrzciciela. Potem Yad Vashem (największe w Izraelu muzeum upamiętniające ofiary Holokaustu).

W środę dotarliśmy na Górę Oliwną, Syjon Chrześcijański Sanktuarium Wniebowstąpienia, kościół Pater Noster (gdzie Jezus nauczał modlitwy Ojcze Nasz). Następnie taras widokowy z panoramą Starej Jerozolimy. Potem kościół Dominus Flevit (upamiętniający płacz Jezusa nad Jerozolimą). Następnie Getsemani: Bazylika Wszystkich Narodów (gdzie Jezus modlił się przed męką), Grota Pojmania i grób Matki Bożej. Dalej Kościół św. Piotra in Gallicantu (gdzie Piotr zaparł się Pana Jezusa). Następnie Syjon Chrześcijański: bazylika Zaśnięcia Maryi Panny, Wieczernik (miejsce ustanowienia wielu sakramentów) i tradycyjny grób Dawida.

W czwartek po śniadaniu zwiedzaliśmy Jerozolimę: kościół św. Anny (tradycyjne miejsce narodzenia NMP) i sadzawkę Betezda (uzdrowienie chorującego od 38 lat paralityka). Przejście Drogą Krzyżową do Bazyliki Grobu Bożego (najważniejszej świątyni chrześcijańskiej). Następnie Mur Zachodni - Ściana Płaczu (najświętsze miejsce dla religii judaistycznej). Dalej Betania: miejscowość Marty, Marii i łazarza (przyjaciół Jezusa). W piątek dojechaliśmy do Jerycha (jednego z najstarszych stale zamieszkanych miast na świecie). Widok na Górę Kuszenia, dalej sykomora (drzewo Zacheusza). Następnie Qasrl al Yehud (miejsce chrztu Pana Jezusa) i odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych w wodach Jordanu. Po południu kąpiel w Morzu Martwym (najniżej położonym miejscem na świecie). Obiadokolacja i nocleg w Betlejem.

W kolejnym dniu w deszczu dotarliśmy do Cezarei Nadmorskiej (przejazd obok stanowiska archeologicznego, ukazującego stolicę rzymskiej Palestyny). Krótki postój nad Morzem śródziemnym przy pozostałościach rzymskiego akweduktu. Dalej przejazd do Hajfy, trzeciego co do wielkości miastem w Izraelu, położonego na stokach Góry Karmel. Dalej kościół - Stella Maris – z grotą Eliasza (wedle tradycji miejsca zamieszkania proroka). Następnie przejazd do Kany Galilejskiej (dla małżeństw istnieje możliwość odnowienia przyrzeczeń małżeńskich). Potem przejazd do Nazaretu: tam Bazylika Zwiastowania, kościół św. Józefa.

W ostatnim dniu po śniadaniu wjechaliśmy na Górę Błogosławieństw. Następnie Kafarnaum: dom św. Piotra, synagoga. Dalej Tabgha: kościół Prymatu św. Piotra i kościół Rozmnożenia Chleba i Ryb. Potem: rejs łodzią po Jeziorze Galilejskim. Po południu Góra Tabor (miejsce Przemienienia). Obiadokolacja. Nocleg. Obiadokolacja i nocleg w Nazarecie.

Pielgrzymka była niezwykła pod każdym względem, a do wielu przeżyć przyczynili się kapłani. Jesteśmy wdzięczni za ich posługę. Szczególne podziękowania należą się Ojcu Jakubowi, dzięki któremu nawiedzaliśmy Święte Miejsca, a nie zwiedzaliśmy. Często z jego ust słyszeliśmy Słowo Boże odczytywane w szczególnych momentach i miejscach. To był piękny czas, czas rekolekcji, modlitwy i głębokich duchowych przeżyć, które miejmy nadzieję, będą wydawać owoce w przyszłości. Pielgrzymka się skończyła, ale wspomnienia i duchowe przeżycia pozostaną na długie lata w pamięci i naszych sercach.