In English In Italiano Auf Deutsch
Bazylika otwarta codziennie od 6:00 do 19:00
Sekretariat Sanktuarium:
Kancelaria Parafialna:
Sklepik z pamiątkami:
Dom Pielgrzyma:
Restauracja św. Józefa:
62 7 575 822 / 8.00 - 13.00
789 087 043 / 10.00 - 12.00, 16.00 - 18.00
797 630 389 / 10.00 - 16.00
510 733 166 / 8.00 - 21.00
604 844 368 / 12.00 - 16.00
top
/ Home / Aktualności
Niedziela, 11 Lutego 2018

Chorzy u św. Józefa

- Nigdy nie mówmy, że ktoś cierpi, bo go Pan Bóg skarał. Nie wiesz czy nie cierpi za mnie, za ciebie. Tylko cierpienie złączone z tajemnicą krzyża nabiera głębokiego sensu – mówił bp Edward Janiak do chorych, niepełnosprawnych i starszych z okazji Światowego Dnia Chorego. Biskup kaliski przewodniczył Mszy św. w Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu.

 

Zgromadzonych na diecezjalnych obchodach Światowego Dnia Chorego powitał ks. Jacek Andrzejczak. - Kiedy przeżywamy 26. Światowy Dzień Chorego jako Caritas Diecezji Kaliskiej pragniemy tą modlitwą ogarnąć tych wszystkich, którym na co dzień niesiemy pomoc, gdzie każdego dnia odwiedzamy chorych, gdzie Stacje Opieki Caritas w naszej diecezji tę pomoc niosą najbardziej potrzebującym, czyli tym, którzy każdego dnia czekają na wolontariuszy, siostry zakonne, rehabilitantów, pielęgniarki – powiedział dyrektor Caritas Diecezji Kaliskiej.

 

Zachęcał chorych, aby w swoim cierpieniu zwracali się do św. Józefa. - Gromadzimy się w Nadzwyczajnym Roku Jubileuszowym u św. Józefa, opiekuna Zbawiciela, sprawującego każdego dnia pieczę nad wszystkimi, którzy są członkami Kościoła diecezji kaliskiej. Prosimy, aby św. Józef stawał się dla chorych patronem, orędownikiem i tym, który będzie ich wspomagał w przeżywaniu cierpienia i wypraszał u Jezusa Chrystusa potrzebne łaski do dźwigania krzyża – zaznaczył duchowny.

W homilii biskup kaliski wskazał, że 26 lat temu św. Jan Paweł II święto Objawienia Matki Bożej z Lourdes przypadające 11 lutego ustanowił Światowym Dniem Chorego.

Biskup przypomniał historię objawień Matki Bożej św. Bernadetcie Soubirous w Lourdes i wskazał na przypadki uzdrowień w tym miejscu.

Odwołując się do dzisiejszej Ewangelii mówiącej o uzdrowieniu trędowatego podkreślał, że Pan Jezus chce dotknąć człowieka pomimo jego niewierności i grzechu. - Pan Jezus nie brzydzi się człowiekiem słabym, grzesznym, nawet takim, którego ludzie na margines spychają. Musimy mieć świadomość, że jesteśmy skażeni grzechem i pozwólmy Panu Bogu przychodzić do naszego serca, naszego sumienia, byśmy byli nie tylko otwarci, ale pozytywnie nastawieni na drugiego człowieka – mówił kaznodzieja.

 

Apelował do rodziców, aby uczyli swoje dzieci szacunku do osób starszych. -

Chciejmy być blisko każdego człowieka, który jest dotknięty cierpieniem, a zwłaszcza ludzi starszych. Potrzebna jest wrażliwość na człowieka spracowanego, pokrytego siwizną, chorego. Bardzo ważne jest, aby ten człowiek nie czuł się sam, nie był opuszczony – przekonywał hierarcha.

 

Stwierdził, że cierpienie złączone z krzyżem Chrystusowym nabiera sensu. - Cierpienie jest tajemnicą w życiu człowieka. Nigdy nie mówmy, że ktoś cierpi, bo go Pan Bóg skarał. Nie wiesz czy nie cierpi za mnie, za ciebie. Tylko cierpienie złączone z tajemnicą krzyża nabiera głębokiego sensu, ale my jako ludzie sprawdzamy się w naszej miłości do Boga poprzez wrażliwość na drugiego człowieka – podkreślił bp Janiak.

 

W czasie Mszy św. biskup kaliski Edward Janiak i kapłani udzielili Sakramentu Namaszczenia Chorych.

Po Mszy św. ks. prałat Jacek Plota, kustosz kaliskiej bazyliki, zaprosił wszystkich na zupę oraz pączki. Każdy otrzymał obrazek przedstawiający papieża Franciszka z chorymi wraz z fragmentem orędzia na XXVI Światowy Dzień Chorego.

 

Organizatorem diecezjalnych obchodów Światowego Dnia Chorego była Caritas Diecezji Kaliskiej.

Ewa Kotowska-Rasiak