In English In Italiano Auf Deutsch
Bazylika otwarta codziennie od 6:00 do 19:00
Sekretariat Sanktuarium:
Kancelaria Parafialna:
Sklepik z pamiątkami:
Dom Pielgrzyma:
Restauracja św. Józefa:
62 7 575 822 / 8.00 - 13.00
789 087 043 / 10.00 - 12.00, 16.00 - 18.00
797 630 389 / 10.00 - 16.00
510 733 166 / 8.00 - 21.00
604 844 368 / 12.00 - 16.00
top
/ Home / Aktualności
Sobota, 3 Lutego 2018

Rozpoczęły się pielgrzymki
parafii z diecezji do św. Józefa

 

Galeria

Przedstawiciele trzech parafii z diecezji kaliskiej przybyli w pielgrzymce w Nadzwyczajnym Roku Świętego Józefa Kaliskiego do Narodowego Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu, aby zawierzyć siebie i swoje rodziny patronowi. W ciągu roku wszystkie parafie przybędą do św. Józefa. Spotkania będą odbywać się w każdą sobotę.

 

Jako pierwsi do św. Józefa przybyli parafianie z parafii św. Marcina w Chlewie, parafii św. Wojciecha w Kobiernie i parafii św. Maksymiliana Marii Kolbego w Łęce Opatowskiej. Licznie zgromadzonych pielgrzymów powitał kustosz sanktuarium ks. prał. Jacek Plota.

Wierni wysłuchali konferencji, w której ks. kan. Marcin Papuziński przedstawił dzieje obrazu Świętego Józefa Kaliskiego.

 

Mszy św. przewodniczył kustosz kaliskiej bazyliki ks. prał. Jacek Plota, a homilię wygłosił wicekanclerz Kurii Diecezjalnej w Kaliszu ks. kan. Marcin Papuziński.

Kaznodzieja odwołując się do Ewangelii św. Mateusza przedstawił duchowy profil św. Józefa. - Józef mógł wprowadzić Jezusa w świat wiary, dlatego, że sam był bardzo mocno wrośnięty w dziedzictwo duchowe swojego narodu. Wierzącymi w dużej mierze stajemy się dzięki temu, że nasi dziadkowie i rodzice przekazali nam wiarę, ochrzcili nas, nauczyli modlitwy. Wiara ma wymiar osobisty, ale najpierw ma wymiar społeczny, kulturowy i historyczny – mówił duchowny, który podkreślał, że cechą wiary Józefa jest czyn.

 

Wskazywał co to znaczy wierzyć jak Józef. - Odkryć bogactwo wiary otrzymanej w spadku i zakorzenić się w niej, modlić się, czytać Pismo Święte, iść do kościoła, spowiadać się, pościć. Wzrastać w cnocie sprawiedliwości, czyli przestrzegać przykazań i mieć w prostym zwyczaju czynić rzeczy dobre. W chwilach ciemności, pokus, zwątpień słuchać bardziej Boga niż swoich pragnień, bo te zawodzą w chwilach próby – zaznaczył ks. Papuziński.

 

Duchowny dodał, że człowiek wiary powinien być wierny Bogu w codzienności.

Po komunii św. w Kaplicy Cudownego Obrazu św. Józefa patronowi zawierzono przybyłe parafie i doradców życia rodzinnego.

 

Łaską Nadzwyczajnego Roku Świętego Józefa jest uzyskanie odpustu zupełnego. Taki odpust mogli uzyskać dziś wierni modlący się w kaliskim sanktuarium.

Papież Franciszek ustanowił Nadzwyczajny Rok Świętego Józefa Kaliskiego w Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu od I Niedzieli Adwentu do 6 grudnia 2019 r., czyli święta Objawienia Pańskiego.

 

Uroczysta inauguracja odbyła się 2 grudnia. Mszy św. przewodniczył nuncjusz apostolski abp Salvatore Pennacchio.

Rok ten jest szczególną łaską jaką Ojciec Święty na prośbę biskupa kaliskiego Edwarda Janiaka udziela wiernym diecezji kaliskiej, a także wszystkim pielgrzymom nawiedzającym kaliską bazylikę. Łaska ta to przede wszystkim dar odpustu zupełnego, jaki można uzyskać w czasie trwania tego roku.

 

Ten święty czas podarowany wiernym przez papieża jest szczególną okazją, by głębiej i na nowo odkryć jak potężnym patronem i orędownikiem jest św. Józef.

W Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu znajduje się cudowny obraz Świętej Rodziny nieznanego autora, namalowany ok. 1673 r., w którym szczególną część odbiera św. Józef. Obraz został ukoronowany koronami papieskimi 15 maja 1796 r. W 1985 r. miała miejsce rekoronacja obrazu Świętej Rodziny i IV Międzynarodowy Kongres Józefologiczny.

 

25 marca 1992 r. św. Józef został patronem nowo utworzonej diecezji kaliskiej. W latach 1994-1996 odbyła się peregrynacja kopii obrazu Świętej Rodziny po całej diecezji.

 

Największym wydarzeniem w historii była wizyta Ojca Świętego Jana Pawła II 4 czerwca 1997 r., który nawiedzając bazylikę wypowiedział znamienne słowa: ,,to sanktuarium ma bowiem szczególne miejsce w dziejach Kościoła i Narodu. Jest ono znane w całej Polsce i jest nawiedzane przez rzesze pielgrzymów’’.

 

W dniach 27 września – 4 października 2009 r. odbył się w Kaliszu X Międzynarodowy Kongres Józefologiczny.

Ewa Kotowska-Rasiak