In English In Italiano Auf Deutsch
Bazylika otwarta codziennie od 6:00 do 19:00
Sekretariat Sanktuarium:
Kancelaria Parafialna:
Sklepik z pamiątkami:
Dom Pielgrzyma:
Restauracja św. Józefa:
62 7 575 822 / 8.00 - 13.00
789 087 043 / 10.00 - 12.00, 16.00 - 18.00
797 630 389 / 10.00 - 16.00
510 733 166 / 8.00 - 21.00
604 844 368 / 12.00 - 16.00
top
/ Home / Aktualności
Piątek, 2 Lutego 2018

Osoby konsekrowane u św. Józefa

 

Galeria

- We współczesnym świecie potrzebni są ludzie wnoszący światło w życie innych. Śluby zakonne są antidotum na to, co budzi w człowieku ciemność - mówił bp Łukasz Buzun do przedstawicieli żeńskich oraz męskich zakonów. W święto Ofiarowania Pańskiego w Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu osoby konsekrowane z diecezji kaliskiej zgromadziły się na Eucharystii, której przewodniczył biskup pomocniczy.

W homilii bp Łukasz Buzun nawiązując do słów „Światło na oświecenie pogan” z dzisiejszej Ewangelii wskazywał, że katolicy są powołani tak jak Symeon i Anna, żeby wychodzić z ciemności i stawać się ludźmi światła. - Jesteśmy powołani do tego, aby być znakiem sprzeciwu wobec tego wszystkiego co jest związane z ciemnością – powiedział kaznodzieja.

 

Podkreślał, że w dzisiejszym świecie potrzebni są ludzie wnoszący światło w życie innych. - Nie myślimy tylko o poganach gdzieś daleko, ale myślimy też o osobach ochrzczonych. W Polsce jest tyle pogaństwa w życiu społeczeństwa ochrzczonego, ciemnych spraw, manipulacji, kłamstwa, przekłamań, dwuznaczności i grzechów. Potrzeba ludzi, którzy będą wnosić w życie innych to, co jest świetlane – stwierdził celebrans.

Zaznaczył, że śluby zakonne są antidotum na to, co budzi w człowieku ciemność. - Ta droga ślubów, które są jasno postawionymi granicami na drodze naszego życia ona nie jest sama w sobie wartościową, ale wartościowy jest cel, bo my nie wypełnimy ślubów, jeśli w centrum naszego życia nie będzie postawiony Jezus Chrystus – przekonywał hierarcha.

 

Dodał, że osoby konsekrowane powinny odrodzić w sobie tę świadomość wyboru, że na pierwszym miejscu jest Jezus Chrystus. – Niech Matka Boża Pięknej Miłości i św. Józef będą na drodze naszego powołania najbliższymi przewodnikami – powiedział biskup pomocniczy diecezji kaliskiej.

 

Po kazaniu osoby konsekrowane odnowiły śluby zakonne, a przed zakończeniem Mszy św. w Kaplicy Cudownego Obrazu św. Józefa bp Łukasz Buzun, kapłani i s. Anna Balcerzak, referentka zakonów żeńskich diecezji kaliskiej odmówili akt zawierzenia wszystkich osób konsekrowanych św. Józefowi.

Z biskupem pomocniczym Łukaszem Buzunem, licznie zgromadzonymi kapłanami i siostrami zakonnymi modlili się: delegat biskupa kaliskiego ds. życia konsekrowanego ks. kanonik Michał Kieling, kustosz Sanktuarium św. Józefa ks. prałat Jacek Plota, a także wierni.

Ewa Kotowska-Rasiak