In English In Italiano Auf Deutsch
Bazylika otwarta codziennie od 6:00 do 19:00
Sekretariat Sanktuarium:
Kancelaria Parafialna:
Sklepik z pamiątkami:
Dom Pielgrzyma:
Restauracja św. Józefa:
62 7 575 822 / 8.00 - 13.00
789 087 043 / 10.00 - 12.00, 16.00 - 18.00
797 630 389 / 10.00 - 16.00
510 733 166 / 8.00 - 21.00
604 844 368 / 12.00 - 16.00
top
/ Home / Aktualności
Czwartek, 1 Lutego 2018

Modlitwa w intencji rodzin i obrony życia w Narodowym Sanktuarium św. Józefa

 

- Prawo Boże jest drogą do szczęścia i pomyślności. Pokazujmy młodemu pokoleniu przykazania, jako drogę, którą warto pójść, a nie jako coś co krępuje i ogranicza – mówił bp Damian Bryl, który 1 lutego przewodniczył w Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu comiesięcznym modlitwom w intencji rodzin i obrony życia nienarodzonych.

 

Galeria zdjęć
Galeria

Temat lutowego spotkania brzmiał: „Powołanie – Boży dar dla każdego. Rodzina otwarta na Boga miejscem rozpoznania życiowego powołania”. Przybyłych na spotkanie pielgrzymów z całej Polski przywitał ks. prałat Jacek Plota. Modlitwę wstawienniczą w intencji rodzin i obrony życia człowieka przed obrazem św. Józefa Kaliskiego prowadził ks. Piotr Machała.

 

Konferencję na temat modlitwy do św. Józefa o dobrego współmałżonka wygłosili ks. dr Waldemar Graczyk i Karolina Kostera. Prelegenci mówili o inicjatywie comiesięcznej Mszy św. w Narodowym Sanktuarium św. Józefa o dobrego męża i dobrą żonę. Taka modlitwa rozpoczęła się w grudniu i ma miejsce w każdy trzeci piątek miesiąca o godz. 19.30. Rozmowę z gośćmi prowadził ks. prałat Leszek Szkopek. 

 

Mszy św. przewodniczył bp Damian Bryl, biskup pomocniczy archidiecezji poznańskiej. Wraz z nim modlili się: biskup kaliski Edward Janiak, biskup pomocniczy Łukasz Buzun, bp senior Stanisław Napierała, ks. infułat Tadeusz Szmyt, ks. prałat Jacek Plota, o. Tadeusz Rydzyk, kilkudziesięciu kapłanów, wierni z diecezji kaliskiej, a szczególnie dekanatów kaliskiego drugiego, ostrowskiego drugiego i stawiszyńskiego oraz pielgrzymi z całej Polski. 

 

W homilii bp Damian Bryl podkreślał, że bardzo ważnym wymiarem modlitwy jest słuchanie Słowa Bożego. – Św. Józef uczy nas słuchania. Całe jego zaangażowanie w życie Jezusa i Maryi było odpowiedzią na to, co usłyszał od Pana Boga. Prośmy dzisiaj, abyśmy chcieli jak Józef słuchać Boga, który do nas przemawia, abyśmy chcieli słuchając Bożego Słowa z tym słowem się skonfrontować. Pan przychodzi w swoim słowie, aby ono dawało nam życie, aby nas przemieniało – powiedział kaznodzieja.

 

Odwołując się do Słowa Bożego przekonywał, że szczęście człowieka płynie z wierności prawu Bożemu. - Żyjemy w takiej kulturze, która mocno podkreśla wolność rozumianą jako niezależność, jako swobodę i często w takim przeżywaniu życia wydaje nam się, że przykazania krępują tę wolność i są przeciwko nam. Słowo Boże mówi, że prawo Boże jest drogą do szczęścia, pomyślności – stwierdził biskup pomocniczy archidiecezji poznańskiej.

 

Zachęcał wiernych, aby pokazywali innym, że przykazania Boże są drogą do szczęścia i pomyślności. – Prośmy św. Józefa, abyśmy o tym umieli mówić w odpowiedni sposób innym, młodemu pokoleniu, byśmy umieli pokazać przykazania, jako drogę, którą warto pójść, a nie jako coś co krępuje i ogranicza – zaznaczył celebrans.

 

Prosił o modlitwę w intencji rodzin, aby były miejscem, gdzie młody człowiek wchodzący w życie odkryje swoje powołanie. - Drodzy rodzice i dziadkowie troszczmy się o to, by stworzyć dobry klimat w domu, aby dzieci i wnuki mogły wzrastać, mogły rozwijać się w swojej wierze. Pamiętajmy jak ważne jest wychowanie do ducha służby – wskazywał bp Bryl.

 

Apelował, aby pozwolić młodym ludziom samodzielnie wybrać swoje powołanie. – Chcę prosić, abyśmy modlili się, aby rodzice, dziadkowie, pradziadkowie, ciocie i wujkowie pozwolili młodym ludziom wchodzącym w dorosłe życie wybrać swoje powołanie, żeby nie wybierali za nich, tylko pozwolili temu młodemu człowiekowi wybrać i by umieli zgodzić się na jego wybór – mówił hierarcha.

 

Zwrócił się też do młodych, aby kroczyli przez życie zgodnie z wolą Bożą. - Drodzy młodzi pozwólcie sobie zadać pytanie do czego zaprasza mnie Jezus, jaka jest Jego propozycja na moje życie. Nie ma piękniejszego projektu na życie niż ten, który przygotował dla każdego z nas Jezus – stwierdził bp Bryl.

 

Pod koniec Mszy św. biskupi, kapłani i wierni zebrani w kaliskiej bazylice zawierzyli w św. Józefowi rodziny i dzieci nienarodzone oraz młodych stojących przed wyborem drogi życiowej.

 

W swoim przemówieniu biskup kaliski Edward Janiak upomniał się o prawdę historyczną dla Polski. – W imię tych, którzy po wojnie z obozu koncentracyjnego z Dachau przybyli na kolanach dziękować św. Józefowi wypowiadam te słowa z jednej strony wdzięczności wobec odważnych Polaków, a z drugiej strony upomnienia się o prawdę historyczną – mówił hierarcha.

 

O. Tadeusz Rydzyk podkreślał, że media katolickie spełniają bardzo ważną rolę we współczesnym świecie. Prosił też o modlitwę w intencji Telewizji Trwam, Radia Maryja i czasopisma „Nasz dziennik”, który 29 stycznia obchodził 20. rocznicę powstania.

 

Po Mszy św. ks. prałat Jacek Plota zaprosił wszystkich na wspólny posiłek – zupę z kuchni polowej.

 

Spotkanie transmitowane było przez Telewizję Trwam, Radio Maryja i Radio Rodzina Diecezji Kaliskiej.

Ewa Kotowska-Rasiak