In English In Italiano Auf Deutsch
Bazylika otwarta codziennie od 6:00 do 19:00
Sekretariat Sanktuarium:
Kancelaria Parafialna:
Sklepik z pamiątkami:
Dom Pielgrzyma:
Restauracja św. Józefa:
62 7 575 822 / 8.00 - 13.00
789 087 043 / 10.00 - 12.00, 16.00 - 18.00
797 630 389 / 10.00 - 16.00
510 733 166 / 8.00 - 21.00
604 844 368 / 12.00 - 16.00
top
/ Home / Aktualności
Sobota, 7 Października 2017

Katecheci modlili się u św. Józefa

 

Katecheci z diecezji kaliskiej uczestniczyli we Mszy św. w Sanktuarium św. Józefa, której przewodniczył biskup pomocniczy diecezji kaliskiej Łukasz Buzun. Wcześniej nauczyciele religii modlili się w Katedrze św. Mikołaja.

 

Ponad 400 katechetów z diecezji kaliskiej spotkało się na dniu skupienia w Kaliszu. Spotkaniu patronował bł. Franciszek Stryjas. W kaliskiej katedrze odbyło się nabożeństwo, które prowadził ks. dr Jarosław Powąska, dyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezjalnej w Kaliszu. Katecheci mogli też wysłuchać świadectwa Emilii Piechoty, uczennicy błogosławionego katechety.

 Z katechetami spotkał się biskup kaliski Edward Janiak, który poświęcił obraz bł. Franciszka Stryjasa ufundowany przez nauczycieli religii z okazji 25. rocznicy powstania diecezji kaliskiej.

 

W swoim słowie ordynariusz diecezji kaliskiej dziękował katechetom za ich pracę. - Dziękuję za waszą służbę, za wasze świadectwo i gorliwość.

Wasza praca przynosi owoce. Uczycie podstawowych prawd o Panu Bogu, a to jest bardzo odpowiedzialne zadanie. Dziękuję wszystkim, którzy przyczyniają się do tego, aby ubogacić dzieci i młodzież duchowo – mówił bp Janiak.

 

Prosił nauczycieli religii, aby uczyli dzieci modlitwy. – Proszę wszystkich katechetów, aby realizując program nie rezygnowali z modlitwy. Nie miejcie oporów, żeby powiedzieć z dziećmi „Wierzę w Boga”, czy „Dziesięć przykazań”. Jeżeli będzie systematyczność modlitwy na każdej lekcji, tego już nikt z młodej pamięci nie zabierze, pozostanie im to do grobowej deski. Uczcie dzieci i młodzież modlitwy, bo to jest siła na trudne momenty życia – przekonywał hierarcha. 

W procesji katecheci przeszli z katedry do bazyliki św. Józefa, gdzie Mszy św. przewodniczył biskup pomocniczy Łukasz Buzun. Zebranych nauczycieli religii powitał ks. prałat Jacek Plota, kustosz Sanktuarium św. Józefa.

 

W homilii celebrans zachęcał katechetów do modlitwy, zwłaszcza różańcowej. – Postarajmy odrodzić w sobie gorliwość do modlitwy i słuchania Słowa Bożego. Z modlitwy wypływa pokój serca, a Słowo Boże jest dla nas lampą na drodze naszego życia – zaznaczył kaznodzieja.

Wskazywał, że Maryja i św. Józef są przewodnikami na drodze wiary. - Prośmy Maryję, która jest pełna Ducha Świętego, czyli miłości Ojca do Syna, aby nas uczyła z jednej strony postawy zawierzenia i wiary, świadomości nadprzyrodzonej, opierania się na Słowie Bożym, a z drugiej strony, abyśmy przyjmowali wszystkie Boże propozycje, które stają przed nami na drodze naszego życia w sposób refleksyjny, dążący do zrozumienia, a jednocześnie z ufnym, otwartym sercem i wiarą. Tego dzisiaj życzę wszystkim katechetom, siostrom zakonnym, kapłanom i sobie tutaj w tym świętym miejscu za przyczyną św. Józefa i Matki Bożej – powiedział bp Buzun.

 

Po komunii św. w kaplicy Cudownego Obrazu św. Józefa ks. prał. dr Jerzy Adamczak, wikariusz biskupi ds. katechizacji zawierzył katechetów diecezji kaliskiej patronowi.

 

Wraz z bp. Łukaszem Buzunem Mszę św. koncelebrowali ks. prałat Jerzy Adamczak, wikariusz biskupi ds. katechizacji, ks. Jarosław Powąska, dyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezjalnej w Kaliszu i ks. prałat Adam Modliński, proboszcz katedry św. Mikołaja w Kaliszu.

 

Ewa Kotowska-Rasiak