In English In Italiano Auf Deutsch
Bazylika otwarta codziennie od 6:00 do 19:00
Sekretariat Sanktuarium:
Kancelaria Parafialna:
Sklepik z pamiątkami:
Dom Pielgrzyma:
Restauracja św. Józefa:
62 7 575 822 / 8.00 - 13.00
789 087 043 / 10.00 - 12.00, 16.00 - 18.00
797 630 389 / 10.00 - 16.00
510 733 166 / 8.00 - 21.00
604 844 368 / 12.00 - 16.00
top
/ Home / Aktualności
Sobota, 16 Września 2017

X Pielgrzymka ministrantów
do św. Józefa w Kaliszu

 

- Ministrant tak powinien postępować, żeby inni patrząc na Ciebie jak się zachowujesz, jak się odnosisz do bliźnich trafili do Boga i Jego Kościoła

– mówił bp Edward Janiak podczas X Pielgrzymki Ministrantów Diecezji Kaliskiej do Sanktuarium św. Józefa. 

Na początku Eucharystii bp Janiak poświęcił różańce, które wszyscy ministranci otrzymali od biskupa.

 

W homilii ks. Witold Kałmucki nawiązując do Ewangelii wskazywał, że ministranci pełnią swoją posługę w domu Bożym. – Pan Bóg jest obecny w kościele i zaprasza Cię do swojego domu, abyś był blisko Niego – powiedział kaznodzieja, który dodał, że kościół jest domem modlitwy.

 

Zachęcał ministrantów, aby siebie i swoje rodziny zawierzyli św. Józefowi. -

Dzisiaj jesteśmy w domu św. Józefa. Tu jest to miejsce, w którym możemy prosić o wstawiennictwo naszego patrona św. Józefa, żeby pomógł nam budować nasz dom rodzinny, abyśmy czuli się w nim dobrze z naszymi rodzicami i rodzeństwem – zaznaczył diecezjalny duszpasterz młodzieży.

 

Wskazywał, że służba ministranta jest powołaniem. – Chrystus jest naszym przewodnikiem i mistrzem. Dostąpiłeś wielkiego zaszczytu tworzenia Bożej rodziny, budowania domu modlitwy dla ludzi w naszych parafiach, którzy szukają pocieszenia i pokrzepienia w spotkaniu z Panem Bogiem. Nie zmarnuj tej szansy – mówił ks. Kałmucki.

 

Po komunii św., w kaplicy cudownego obrazu św. Józefa Kaliskiego, bp Edward Janiak odmówił akt zawierzenia wszystkich ministrantów temu patronowi. Odmówiono także dziesiątkę różańca w intencji ministrantów i księży – opiekunów. W czasie Eucharystii śpiewał zespół młodzieżowy Tratwa Music Project.

 

Przed udzieleniem pasterskiego błogosławieństwa biskup kaliski podkreślał, że ministrant powinien dawać świadectwo swoim życiem. - Wy dajecie świadectwo będąc przy ołtarzu, ale ta służba zobowiązuje. Ministrantowi nie wypada używać brzydkich słów, przekleństw, przezwisk. Ministrant tak powinien postępować,  żeby nawet ktoś kto nie wie, że jesteś przy ołtarzu, patrząc na Ciebie jak się zachowujesz, jak się odnosisz do bliźnich trafił do Boga i Jego Kościoła. To życzenie Wam składam i sobie, bo Wy jesteście radością Kościoła Kaliskiego – przekonywał bp Janiak.

 

Po Mszy św. ministranci udali się pod figurę św. Jana Pawła II, gdzie biskup kaliski modlił się do świętego w intencji powołań w diecezji kaliskiej. Spotkanie zakończono pamiątkową fotografią.

 

Organizatorem pielgrzymki był ks. Jarosław Kołodziejczak, diecezjalny duszpasterz służby liturgicznej.

 

Ewa Kotowska-Rasiak