In English In Italiano Auf Deutsch
Bazylika otwarta codziennie od 6:00 do 19:00
Sekretariat Sanktuarium:
Kancelaria Parafialna:
Sklepik z pamiątkami:
Dom Pielgrzyma:
Restauracja św. Józefa:
62 7 575 822 / 8.00 - 13.00
789 087 043 / 10.00 - 12.00, 16.00 - 18.00
797 630 389 / 10.00 - 16.00
510 733 166 / 8.00 - 21.00
604 844 368 / 12.00 - 16.00
top
/ Home / Aktualności
Sobota, 19 Sierpnia 2017

Pielgrzymi najstarszej pielgrzymki
wrócili od Maryi do Józefa

 

Galeria

- Dziękujemy, że zechcieliście stanąć na tym pielgrzymim szlaku, aby reprezentować Kalisz i naszą kaliską diecezję - mówił bp Stanisław Napierała do pielgrzymów. Pierwszy biskup kaliski przewodniczył na placu przy Sanktuarium św. Józefa Mszy św. na zakończenie 380. Pieszej Pielgrzymki Kaliskiej i 26. Diecezji Kaliskiej.

 

Mieszkańcy Kalisza wyszli 19 sierpnia na ulice miasta, aby powitać powracających z Jasnej Góry pielgrzymów 380. Pieszej Pielgrzymki Kaliskiej i 26. Diecezji Kaliskiej. Przy kościele św. Gotarda w Kaliszu do pątników dołączyli: bp Stanisław Napierała, proboszczowie kaliskich parafii i przedstawiciele władz miasta Kalisza, którzy przeszli z pielgrzymami do Sanktuarium św. Józefa. W drodze mieszkańcy Kalisza obdarowywali pątnikami kwiatami. Do Kalisza pieszo powróciły grupy z parafii kaliskich oraz grupa z Chełmc. Łącznie przyszło ok. 400 osób.

 

Wśród powracających była grupa różowo-niebieska z Sanktuarium św. Józefa, której przewodniczył ks. Piotr Machała. Przed bazyliką utrudzonych pielgrzymów witał ks. prałat Jacek Plota, kustosz sanktuarium.

Pielgrzymi pokłonili się św. Józefowi, a potem uczestniczyli we Mszy św. pod przewodnictwem pierwszego biskupa kaliskiego Stanisława Napierały.

 

W homilii celebrans porównał pielgrzymów do żniwiarzy z Ewangelii. - Jesteście podobni do żniwiarzy, którzy szli trudząc się i niosąc ziarno na zasiew, a wracacie z radością niosąc swoje snopy pielgrzymie. Patrzymy na was z podziwem i spoglądamy na te duchowe snopy, które wszystkich radują. Jest w nich przede wszystkim doświadczenie Boga w czasie pielgrzymki – powiedział bp Napierała.

 

Podkreślał, że Pan Jezus towarzyszył pielgrzymom w drodze. - Pan na różne sposoby dawał wam odczuć swoją obecność, dawał się poznać jako miłość miłosierna, przebaczająca. W tych snopach jest też zwycięstwo nad sobą samym, nad słabością, nad różnymi wątpliwościami. W tym snopie jest bogactwo łask, darów, które przynosicie ze sobą. To jest owoc waszych modlitw, jakie zanosiliście przez wstawiennictwo Maryi i św. Józefa – zaznaczył kaznodzieja.

Wskazywał, że pielgrzymi zawsze powinni kierować się wiarą. - Wiara ma być światłem na cały rok w waszym życiu – dodał bp senior.

 

Zachęcał pątników, aby wyrażali wdzięczność Panu Bogu za łaskę pielgrzymki. - Wspólnie dziękujemy organizatorom, kierownikowi pielgrzymki, duchowemu przewodnikowi, dobroczyńcom, służbom porządkowym i medycznym, mediom – mówił hierarcha.

 

Dziękował też pielgrzymom za ich świadectwo. - I wam dziękujemy pielgrzymi. Dziękujemy, że zechcieliście stanąć na tym pielgrzymim szlaku, który  teraz w tych dniach i tygodniach wiedzie przez naszą ojczyznę rozmaitymi drogami, ścieżkami na miejsca naznaczone obecnością Matki Bożej, wśród nich tam na Jasną Górę. Chcieliście stanąć na tym pielgrzymim szlaku, aby reprezentować Kalisz i naszą kaliską diecezję. Miejcie świadomość, że jesteście tymi, którzy zapisali się w historii 380. Pielgrzymką Kaliską, najstarszą w naszej ojczyźnie i 26. w dziejach naszej młodej diecezji – stwierdził bp Napierała.

 

W tegorocznej pielgrzymce na Jasną Górę podążało ok. 2200 osób w 24 grupach (8 kaliskich, 14 promienistych i 2 rowerowych). Hasłem tegorocznej pielgrzymki były słowa: „Nie bój się! Nigdy Cię nie opuszczę…”. Kierownikiem pielgrzymki po raz piąty był ks. Rafał Kopis, a ojcem duchownym – ks. Adam Kraska.

 

Przez cały czas pielgrzymom towarzyszyli duchowo diecezjanie skupieni w grupie złotej, którzy codziennie spotykali się w Sanktuarium św. Józefa na Apelu Jasnogórskim.

 

Ewa Kotowska-Rasiak