In English In Italiano Auf Deutsch
Bazylika otwarta codziennie od 6:00 do 19:00
Sekretariat Sanktuarium:
Kancelaria Parafialna:
Sklepik z pamiątkami:
Dom Pielgrzyma:
Restauracja św. Józefa:
62 7 575 822 / 8.00 - 13.00
789 087 043 / 10.00 - 12.00, 16.00 - 18.00
797 630 389 / 10.00 - 16.00
510 733 166 / 8.00 - 21.00
604 844 368 / 12.00 - 16.00
top
/ Home / Aktualności
Środa, 9 Sierpnia 2017

Najstarsza piesza pielgrzymka z Kalisza na Jasną Górę „od Józefa do Maryi i od Maryi do Józefa”

Najstarsza piesza pielgrzymka w Polsce wyruszyła 9 sierpnia z Kalisza. Pod hasłem „Nie bój się! Nigdy Cię nie opuszczę…” pielgrzymi będą zmierzać na Jasną Górę. Wśród pątników jest grupa różowo-niebieska z Sanktuarium św. Józefa.

 

Pątników żegnał na granicy Kalisza biskup kaliski Edward Janiak. Prosił on o modlitwę w intencji ojczyzny, diecezji kaliskiej, która w tym roku obchodzi 25-lecie istnienia, a także biskupów, kapłanów, rodzin, chorych i wszystkich diecezjan.

 

Piesza Pielgrzymka Kaliska składa się z 9 grup kaliskich, 13 promienistych, 2 rowerowych i 1 duchowej. 11 sierpnia z Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu wyjadą na szlak grupy rowerowe. Pomysłodawcą i organizatorem jest Ireneusz Reder z Akcji Katolickiej z Pleszewa. Kierownikiem pielgrzymki jest ks. Rafał Kopis, a konferencje nt. objawień fatimskich będzie głosił ojciec duchowny – ks. Adam Kraska.

 

Już po raz szesnasty na pielgrzymkę ,,wyruszyła’’ grupa złota, która codziennie będzie duchowo łączyć się z pątnikami za pośrednictwem Diecezjalnego Radia „Rodzina”. Jak informuje dyrektor rozgłośni ks. Łukasz Skoracki uczestnicy zostali wpisani na Listę Pielgrzymów Duchowych. Swoje intencje mogą przesyłać telefonicznie lub emailem. Będą one omadlane na trasie pielgrzymki. Każdego dnia na falach Radia na częstotliwości 103,1 MHz będzie można znaleźć m.in. konferencje pielgrzymkowe, relacje z trasy, zdjęcia. Radio będzie łączyć się z wędrującymi w godzinie Miłosierdzia. Pielgrzymi duchowi mogą brać udział w codziennych Apelach Jasnogórskich o godz. 20.30 w Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu.

 

W czasie drogi pątnicy zwierzą się Maryi. - W tym roku chciałbym za głosem Matki Bożej, która wzywała do zawierzenia się Jej Niepokalanemu Sercu, by na trasie pielgrzymki pątnicy osobiście zawierzyli się Niepokalanemu Sercu Maryi. Chciałbym, by to było w każdej grupie osobno, by każdy otrzymał akt osobistego oddania, odmówił go i podpisał – tłumaczy kierownik pielgrzymki.

 

W tym roku wszystkie grupy spotkają się 13 sierpnia na wspólnej Eucharystii w Białej o godz. 12.30, skąd wyruszą w stronę Częstochowy. Na Jasną Górę dotrą wieczorem, gdzie powita ich biskup pomocniczy diecezji kaliskiej Łukasz Buzun.

 

Kaliska pielgrzymka należy do nielicznych, które wracają pieszo. Pielgrzymi mają do pokonania w obie strony ok. 320 km. 19 sierpnia w Kaliszu powita pątników bp senior Stanisław Napierała. - Do Częstochowy wchodzimy 13., ale sierpień 1917 r. to był jedyny miesiąc, kiedy Matka Boża nie ukazała się trzynastego dzieciom, ponieważ były uwięzione. Ukazała się 19., kiedy my wchodzimy do Kalisza, wracamy od Maryi do św. Józefa. Widzę w tym, że Matka Boża pokazuje nam, że Ona jest ze św. Józefem i że u końca tegorocznej pielgrzymki objawi to, co jest w naszym życiu ważne i co dalej robić po pielgrzymce – podkreśla ks. Rafał Kopis.

 

Bp Edward Janiak podkreślał, że tegoroczna pielgrzymka przypada w roku jubileuszu istnienia diecezji kaliskiej.

Wyraził radość, że w grupach pielgrzymkowych dominuje młodzież. – Cieszę się, że jest coraz więcej młodych ludzi. To jest nadzieja Kościoła. My dzisiaj niepokoimy się o młodzież, ale kto idzie na pielgrzymkę z pewnością wraca lepszy do swoich środowisk. Na pielgrzymce buduje się wspólnota, a my później staramy się to duszpastersko wykorzystać – powiedział ordynariusz diecezji kaliskiej.

 

Zapewnił, że całą pielgrzymkę będzie polecał w swoich modlitwach i podziękował kapłanom oraz świeckim za ogromny trud organizacyjny.

Cała pielgrzymka będzie transmitowana na żywo przez Telewizję Diecezjalną „Dom Józefa”.

 

Piesza Pielgrzymka Kaliska zyskała miano najstarszej w Polsce. Dzięki dokumentom przechowywanym w jasnogórskim archiwum można stwierdzić, że mieszkańcy Kalisza od 380 lat pielgrzymują nieprzerwanie na Jasną Górę. Początki tej pielgrzymki związane są z kaliskimi księżmi jezuitami. To właśnie z ich domu wyruszyła na Jasną Górę grupa młodych kleryków. Z czasem w wielu kaliskich parafiach tworzyły się grupy pątnicze, udające się do Częstochowy. Początkowo istniały dwie pielgrzymki kaliskie. Jedna przybywała na Jasną Górę, 15 sierpnia, a druga, składająca się głównie z rolników, docierała do celu 8 września. Pielgrzymowania kaliskiego nie przerwały nawet lata okupacji hitlerowskiej i stalinowskiego reżimu.

 

Ewa Kotowska-Rasiak