In English In Italiano Auf Deutsch
Bazylika otwarta codziennie od 6:00 do 19:00
Sekretariat Sanktuarium:
Kancelaria Parafialna:
Sklepik z pamiątkami:
Dom Pielgrzyma:
Restauracja św. Józefa:
62 7 575 822 / 8.00 - 13.00
789 087 043 / 10.00 - 12.00, 16.00 - 18.00
797 630 389 / 10.00 - 16.00
510 733 166 / 8.00 - 21.00
604 844 368 / 12.00 - 16.00
top
/ Home / Aktualności
Czwartek, 3 Sierpnia 2017

Modlitwa w intencji rodzin
w Sanktuarium św. Józefa

 

Galeria

- Dzisiaj walka z Kościołem przebiega przez rodzinę. Jestem przekonany, że w naszym narodzie mamy ogromny potencjał, aby wygrać tę wojnę i nie pozwolić zniszczyć rodziny – mówił bp Leszek Leszkiewicz, który 3 sierpnia przewodniczył w Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu comiesięcznym modlitwom w intencji rodzin i obrony życia nienarodzonych.

 

Temat sierpniowego spotkania brzmiał: „Ochrona prawna dzieci poczętych realizacją konstytucyjnego prawa do życia. Już czas, aby uratować dzieci z podejrzeniem choroby. Św. Józefie, Tobie zawierzamy to dzieło i nasze działania”. Przybyłych na spotkanie pielgrzymów z całej Polski przywitał ks. prałat Jacek Plota, kustosz Sanktuarium św. Józefa. – Rozpoczął się miesiąc sierpień, miesiąc szczególnych świąt maryjnych, w którym wielu pielgrzymów głównie pieszo podąża na Jasną Górę do tronu naszej Najlepszej Matki i Królowej. Także z diecezji kaliskiej 9 sierpnia wyruszy najstarsza w Polsce 380. Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę „Od Józefa do Maryi i od Maryi do Józefa”, a pierwsza wzmianka o tej pielgrzymce była w 1607 r. czyli 410 lat temu. W tym miesiącu modlimy się w sposób szczególny o trzeźwość naszego narodu i możemy złożyć świadectwo wiary poprzez trwanie w abstynencji - mówił kustosz kaliskiej bazyliki. Modlitwę wstawienniczą w intencji rodzin i obrony życia człowieka przed obrazem św. Józefa Kaliskiego prowadził ks. Piotr Machała.

 

Konferencję pt. „Polacy nie chcą, aby chore dzieci były zabijane” wygłosiła Kaja Godek, członek zarządu Fundacji Życie i Rodzina. Zaangażowana w inicjatywę „Zatrzymaj aborcję” – to działanie polecili modlitwie i poparli zbieranie podpisów polscy biskupi na ostatnim Zebraniu Plenarnym KEP. Z wykształcenia jest anglistką, ma męża i troje dzieci, jedno z zespołem Downa. Słowo skierowała także Magdalena Korzekwa-Kaliszuk, prawnik, publicystka i pisarka. Jest dyrektorem i analitykiem prawnym CitizenGO w Polsce, autorką oraz współautorką kilkunastu książek. Jako nastolatka przez 5 lat prowadziła telewizyjny program „Ziarno”. Reprezentuje CitizenGO m.in. w ONZ, Radzie Europy. Prelegentki ubolewały, że w polskich szpitalach przeprowadza się aborcję ze względu na niepełnosprawność dziecka. Podkreślały, że postulat zakazu aborcji eugenicznej cieszy się największym poparciem w społeczeństwie. Zaznaczyły, że przygotowywany jest projekt w sprawie ochrony nienarodzonych i niebawem będą zbierane podpisy. Rozmowę z gośćmi prowadził ks. prałat Leszek Szkopek. 

 

Mszy św. przewodniczył bp Leszek Leszkiewicz, biskup pomocniczy diecezji tarnowskiej. Wraz z nim modlili się: biskup kaliski Edward Janiak, bp Łukasz Buzun, bp senior Stanisław Napierała, bp senior Teofil Wilski, o. Tadeusz Rydzyk, ks. prałat Jacek Plota, kapłani i wierni z diecezji kaliskiej, a szczególnie dekanatów ostrzeszowskiego, twardogórskiego i złoczewskiego oraz pielgrzymi z całej Polski.

 

W homilii celebrans podkreślał, że dzisiaj walka z Kościołem przebiega przez rodzinę. - W dużej części Kościół w Europie przegrywa wojnę o rodzinę. Jestem przekonany, że w naszym narodzie mamy ogromny potencjał, aby wygrać tę wojnę i nie pozwolić zniszczyć rodziny. Pragnieniem Boga jest, żeby nasze rodziny były szczęśliwe – powiedział bp Leszkiewicz.

 

Akcentował, że fundamentem rodziny jest miłość małżeńska. - Dzisiaj na tej wojnie żona musi mocno trzymać się męża, a mąż musi mocno trzymać się żony i nie wolno pozwolić, żeby tych dwoje było rozdzielonych, by inni ich rozdzielali – zaznaczył kaznodzieja.

Wskazywał, że małżonkowie muszą zatroszczyć się o to, aby ich serca zawsze były w stanie łaski uświęcającej.

Przekonywał, że rodzina musi przekazywać wiarę. - To jest bardzo ważne, byśmy młodemu pokoleniu umieli przekazać to, co jest najcenniejsze, czyli Jezusa Chrystusa. Pamiętajmy, że o Bogu w domu trzeba mówić – stwierdził hierarcha.

 

Pod koniec Mszy św. biskupi, kapłani i wierni zebrani w kaliskiej bazylice zawierzyli św. Józefowi rodziny i dzieci nienarodzone.

W swoim przemówieniu biskup kaliski Edward Janiak podziękował biskupom, kapłanom i wiernym za wspólna modlitwę w intencji rodzin i nienarodzonych.

 

Ubolewał, że świat chciałby wykluczyć ze społeczeństwa ludzi chorych. Przypomniał, że w ubiegłym roku we Francji zabroniono publicznie pokazywać dzieci obciążone chorobą Downa. – Każde dziecko ma urok niewinności, piękności i to domaga się ogromnego szacunku – mówił bp Janiak, który dziękował rodzicom dzieci niepełnosprawnych za okazywaną miłość i przykład życia.

Prosił też wiernych, aby otwierali swoje serca na potrzeby bliźniego. - Bądźmy otwarci na drugiego człowieka, wrażliwi na nieszczęście ludzkie, bo w ten sposób możemy dać świadectwo miłości do Pana Boga i człowieka – stwierdził ordynariusz diecezji kaliskiej.

 

O. Tadeusz Rydzyk zachęcał wszystkich, aby bronić życie nienarodzonych, także tych niepełnosprawnych. – Pan Bóg błogosławi tym, którzy kochają życie i nigdy nie zabraknie chleba dla dzieci w tych rodzinach – przekonywał redemptorysta.

Zaprosił wiernych na XII Ogólnopolską Pielgrzymkę Rodziny Radia Maryja do św. Józefa w Kaliszu, która odbędzie się 7 września. 

Po Mszy św. ks. prałat Jacek Plota zaprosił wszystkich na wspólny posiłek – zupę z kuchni polowej. 

Nabożeństwo transmitowane było przez Telewizję Trwam, Radio Maryja i Diecezjalne Radio Rodzina.

Ewa Kotowska-Rasiak