In English In Italiano Auf Deutsch
Bazylika otwarta codziennie od 6:00 do 19:00
Sekretariat Sanktuarium:
Kancelaria Parafialna:
Sklepik z pamiątkami:
Dom Pielgrzyma:
Restauracja św. Józefa:
62 7 575 822 / 8.00 - 13.00
789 087 043 / 10.00 - 12.00, 16.00 - 18.00
797 630 389 / 10.00 - 16.00
510 733 166 / 8.00 - 21.00
604 844 368 / 12.00 - 16.00
top
/ Home / Aktualności
Czwartek, 6 Lipca 2017

Modlitwa w intencji rodzin w Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu

 

- Większość ludzi została powołana do bycia mężem i żoną, ojcem i matką. To jest prawdziwie królewskie powołanie – mówił bp Romuald Kamiński, który 6 lipca przewodniczył w comiesięcznym modlitwom w intencji rodzin i obrony życia nienarodzonych.

 

Temat lipcowego spotkania brzmiał: „Na wakacje i nie tylko: tak dla małżeństwa, tak dla rodziny, tak dla dzieci z rodzicami, tak dla budowania rodzinnych relacji”. Przybyłych na spotkanie pielgrzymów z całej Polski przywitał ks. prałat Jacek Plota, kustosz Sanktuarium św. Józefa. – U progu rozpoczynających się wakacji pragniemy św. Józefowi podziękować za opiekę i wstawiennictwo u Boga oraz powierzyć na nowo nasze troski, nasze rodziny i poczęte życie. Prośmy św. Józefa, aby okres urlopów i wypoczynku był szczególnym czasem dla rodziny, aby przyczynił się do uzdrowienia i umocnienia wzajemnych relacji w naszych rodzinach, a także do pogłębienia wiary, nadziei i wzajemnej miłości - mówił kustosz kaliskiej bazyliki. Modlitwę wstawienniczą w intencji rodzin i obrony życia człowieka przed obrazem św. Józefa Kaliskiego prowadził ks. Michał Świgoniak.

 

Konferencję nt. dobrego przeżywania wakacji z rodziną wygłosili: ks. dr Józef Stańczuk, redaktor naczelny miesięcznika „Tak Rodzinie”, katecheta, rekolekcjonista, teolog pastoralista, autor homilii, baśni i opowiadań dla dzieci oraz Piotr Kordyasz, mąż, ojciec czwórki dzieci, prawnik, pisarz, biograf Prymasa Tysiąclecia, autor „Stefka” - książki o dzieciństwie kard. Stefana Wyszyńskiego nagrodzonej statuetką FENIKS i „Lolka” - o wadowickich latach Karola Wojtyły. Prelegenci zachęcali rodziców do czytania dzieciom baśni i opowiadań religijnych, które są narzędziem wychowującym. Rozmowę z gośćmi prowadził ks. prał. Leszek Szkopek. 

 

Mszy św. przewodniczył bp Romuald Kamiński, biskup pomocniczy diecezji ełckiej, w ramach Konferencji Episkopatu Polski członek Rady ds. Rodziny. Wraz z nim modlili się: biskup kaliski Edward Janiak, bp senior Teofil Wilski, ks. prałat Jacek Plota, kapłani i wierni z diecezji kaliskiej, a szczególnie dekanatów bralińskiego, odolanowskiego i trzcinickiego oraz pielgrzymi z całej Polski. 

 

W homilii celebrans wskazywał na ogromną rolę, jaką mają do spełnienia małżonkowie i rodzice. - Wspólnota małżeńska i rodzinna jest coraz częściej trafnie nazywana Domowym Kościołem. Zdecydowanie większość ludzi została powołana do bycia mężem i żoną, ojcem i matką. To jest prawdziwie królewskie powołanie, niezwykle zaszczytne i bardzo zobowiązujące – podkreślał bp Kamiński, który zaznaczył, że małżonkowie często nie mają tej świadomości, że są powołani do wielkich rzeczy.

Zachęcał wiernych do modlitwy w intencji wspólnot małżeńskich i rodzinnych. - Chrystus chce, by małżonkowie i wspólnoty rodzinne stanowili jedno. Czy to będą dni radosne czy trudne, czy przyjdzie powodzenie czy cierpienie, tak w młodości jak i w wieku sędziwym pamiętajcie małżonkowie i rodzice, abyście byli jedno, abyście byli razem. Z całego serca powinniśmy modlić się o świętość małżeństw i rodzin. W tej materii mamy wiele zaniedbań, ponieważ wciąż sporadyczną lub tylko okazjonalną jest modlitwa o jedność wspólnot małżeńskich i rodzinnych – mówił kaznodzieja.

Pod koniec Mszy św. biskupi, kapłani i wierni zebrani w kaliskiej bazylice zawierzyli św. Józefowi rodziny i dzieci nienarodzone.

 

W swoim przemówieniu biskup kaliski Edward Janiak podziękował biskupom, kapłanom i wiernym za wspólna modlitwę w intencji rodzin.

Odniósł się też do wizyty i dzisiejszego przemówienia prezydenta USA Donalda Trumpa w Polsce, który mówił o ważnej roli, jaką spełnia rodzina. – Ta wizyta dała okazję do pięknego świadectwa, że Pana Boga nie trzeba się wstydzić – powiedział hierarcha.

Wspomniał zmarłego kard. Joachima Meisnera, który w 2014 r. modlił się w Kaliszu w Dniu Świętości Kapłańskiej i ofiarował obrazek z modlitwą do św. Józefa z brewiarza papieża św. Jana XXIII. Dodał, że duchowny przyczynił się do przekazania Sanktuarium św. Józefa pierścienia papieża Benedykta XVI.

O. Dawid Wilczyński zaprosił wiernych na Pielgrzymkę Rodziny Radia Maryja na Jasną Górę, która odbędzie się w dniach 8-9 lipca.

Po Mszy św. ks. prałat Jacek Plota zaprosił wszystkich na wspólny posiłek – zupę z kuchni polowej. 

 

Nabożeństwo transmitowane było przez Telewizję Trwam, Radio Maryja i Diecezjalne Radio Rodzina. 

Ewa Kotowska-Rasiak

zdjęcia ks. Mateusz Puchała - Radio Rodzina