In English In Italiano Auf Deutsch
Bazylika otwarta codziennie od 6:00 do 19:00
Sekretariat Sanktuarium:
Kancelaria Parafialna:
Sklepik z pamiątkami:
Dom Pielgrzyma:
Restauracja św. Józefa:
62 7 575 822 / 8.00 - 13.00
789 087 043 / 10.00 - 12.00, 16.00 - 18.00
797 630 389 / 10.00 - 16.00
510 733 166 / 8.00 - 21.00
604 844 368 / 12.00 - 16.00
top
/ Home / Aktualności
Czwartek, 15 Czerwca 2017

Uroczystość Bożego Ciała

- Bądźmy apostołami jedności w naszych rodzinach, pracy, sąsiedztwie, w naszym mieście, naszym narodzie - mówił biskup kaliski Edward Janiak, który przewodniczył uroczystościom Bożego Ciała w Kaliszu.Procesja rozpoczęła się w katedrze św. Mikołaja, skąd ulicami miasta przeszła na rynek. Pierwszy ołtarz usytuowany był przy Sanktuarium św. Józefa.

Na rynku błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem na cztery strony świata udzielił biskup kaliski Edward Janiak. Po zakończeniu procesji Mszy św. na rynku przewodniczył bp Edward Janiak. Wraz z nim modlili się: księża neoprezbiterzy i licznie zgromadzeni kapłani z ks. prałatem Jackiem Plotą i ks. prałatem Adamem Modlińskim.

W homilii biskup kaliski podkreślał, że Eucharystia staje się potężnym źródłem mocy w trudnych sytuacjach życia człowieka. – Eucharystia staje się mocą wśród pokus, które się nasilają, a więc niewiary, zniechęcenia, czasem nienawiści – powiedział kaznodzieja.

Wskazywał, że przyjmowanie Eucharystii obowiązuje człowieka do dawania siebie potrzebującym. – Chrystus ustanawiając Eucharystię w wieczerniku złączył ją z umywaniem nóg apostołom i przez to zobowiązał nas, by konsekwencją Eucharystii była służba drugiemu człowiekowi – zaznaczył celebrans.

Przekonywał, że Eucharystia jest źródłem jedności. – Jeżeli ludzie nie będą czcić Eucharystii, nie będą spotykać się przy Pańskim ołtarzu i przyjmować Boży chleb, nie będą w stanie budować jedności w swoich rodzinach, miastach, wioskach. Pamiętajmy, że Eucharystia jest fundamentem i źródłem naszej jedności. Tylko trzeba Eucharystię przeżywać i przychodzić na nią – mówił bp Janiak.

Ubolewał, że w społeczeństwie brakuje jedności. - Ciągle chorujemy na brak jedności w naszych rodzinach. Coraz więcej jest rodzin rozbitych. Chorujemy na brak jedności w społeczeństwie, w stosunkach międzynarodowych, w polityce. Pamiętajmy, że wszelkie kłamstwo i fałsz zawsze dzieli. Jeżeli w Polsce są dzisiaj podziały w wymiarze ogólnopolskim, w parlamencie, w tych różnych rangach wojewódzkich, miejskich, gminnych czy powiatowych to zawsze wynika to z kłamstwa i nienawiści – stwierdził hierarcha.

Odwołując się do hasła czwartego ołtarza „Ojcze spraw, aby byli jedno” zaznaczył, że Jezus odchodząc prosił apostołów, aby byli jedno. – Tam, gdzie jest prawda, miłość, sprawiedliwość rodzi się jedność, bliskość, przyjaźń. Bądźmy apostołami jedności w naszych rodzinach, pracy, sąsiedztwie, w naszym mieście, naszym narodzie. Budujmy tę jedność na Chrystusie i Eucharystii – wskazywał ordynariusz diecezji kaliskiej.

Zachęcał wiernych, aby zaprosili Jezusa do swojego życia. – Dziękujmy Panu Bogu, że możemy uczestniczyć w tej pięknej uroczystości Bożego Ciała i zaprośmy Go do swojego serca, do swoich rodzin, niech nam błogosławi w dalszym pielgrzymowaniu – powiedział bp Janiak.

Ewa Kotowska-Rasiak