In English In Italiano Auf Deutsch
Bazylika otwarta codziennie od 6:00 do 19:00
Sekretariat Sanktuarium:
Kancelaria Parafialna:
Sklepik z pamiątkami:
Dom Pielgrzyma:
Restauracja św. Józefa:
62 7 575 822 / 8.00 - 13.00
789 087 043 / 10.00 - 12.00, 16.00 - 18.00
797 630 389 / 10.00 - 16.00
510 733 166 / 8.00 - 21.00
604 844 368 / 12.00 - 16.00
top
/ Home / Aktualności
Czwartek, 1 Czerwca 2017

Modlitwa w intencji rodzin
w Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu

- Wielka jest siła świadectwa, jaką dają katoliccy małżonkowie trwający wiernie w złożonej wzajemnie przysiędze, prowadzący na co dzień chrześcijańskie życie, przekazujący je jak najcenniejszy skarb następnym pokoleniom – mówił abp Władysław Ziółek, który 1 czerwca przewodniczył w Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu comiesięcznym modlitwom w intencji rodzin i obrony życia nienarodzonych.

 

Temat czerwcowego spotkania brzmiał: „W Dniu Dziecka u św. Józefa o pełnej miłości trosce Boga, byśmy nie byli sierotami”. Przybyłych na spotkanie pielgrzymów z całej Polski przywitał ks. prałat Jacek Plota, kustosz Sanktuarium św. Józefa. – W najbliższą niedzielę będziemy obchodzić 20. rocznicę wizyty św. Jana Pawła II w naszym sanktuarium, który tu w Kaliszu zawierzył św. Józefowi obronę życia w naszej ojczyźnie i na całym świecie oraz wszystkie rodziny. Wygłosił wówczas  homilię , która stała się  swoistym testamentem. W każdym jej zdaniu można znaleźć głęboką treść i przesłanie. Papież mówił do nas „Józef z Nazaretu, który uchronił Jezusa od okrucieństwa Heroda, staje w tej chwili przed nami jako wielki rzecznik sprawy obrony życia ludzkiego od pierwszej chwili poczęcia do naturalnej śmierci”. Pragniemy więc w tym miejscu polecić Bożej Opatrzności i św. Józefowi życie ludzkie, zwłaszcza życie nienarodzonych, w naszej ojczyźnie i na całym świecie. Posiada ono nienaruszalną wartość i niepowtarzalną godność, zwłaszcza dlatego, że każdy człowiek jest powołany do uczestnictwa w życiu Bożym – mówił kustosz kaliskiej bazyliki. Modlitwę wstawienniczą w intencji rodzin i obrony życia człowieka przed obrazem św. Józefa Kaliskiego prowadził ks. Piotr Machała.

 

Konferencję nt. „Nie zostawię was sierotami – jesteśmy dziećmi Boga. Bóg, nasz Ojciec, troszczy się o nas i uczy jak budować relacje między rodzicami i dziećmi” wygłosiła Maria Vadia, świecka misjonarka i ewangelizatorka, od lat zaangażowana o w posługę w odnowie charyzmatycznej. Urodziła się na Kubie, skąd jej rodzina na skutek prześladowań zmuszona była wyemigrować do Stanów Zjednoczonych. Przeżyła głębokie doświadczenie duchowe w czasie wizyty Jana Pawła II w 1987 r. Obecnie mieszka w Miami na Florydzie, jest matką czterech dorosłych synów. Maria Vadia jest założycielką fundacji Chwała Boża, która zajmuje się głoszeniem Jezusa i ewangelii oraz prawdy o zbawieniu i Królestwie Bożym. Maria prowadzi również regularną posługę w więzieniu dla kobiet. Jest nadto świecką misjonarką Afryki, gdzie założyła oddział swojej Fundacji w Ugandzie. Jest autorką książek m.in. „Uzdrowienie jest dla ciebie”, „Twój język ma moc” opartych na Słowie Bożym. Prelegentka zachęcała do czytania Pisma Świętego. Podkreślała, że język ma duże znaczenie w życiu człowieka, ponieważ można nim błogosławić, ale też wyrządzić krzywdę. Podzieliła się też osobistym doświadczeniem ze swojego życia. Rozmowę z gościem prowadził ks. prał. Leszek Szkopek. 

 

Mszy św. przewodniczył abp senior Władysław Ziółek z archidiecezji łódzkiej. Wraz z nim modlili się: biskup kaliski Edward Janiak, bp Łukasz Buzun, bp senior Stanisław Napierała, bp senior Teofil Wilski, o. Tadeusz Rydzyk, ks. prałat Jacek Plota, o. Antonello i o. Henrique, włoscy misjonarze pracujący w Brazylii, charyzmatycy ze Wspólnoty Przymierze Miłosierdzia głoszący rekolekcje dla księży, kilkudziesięciu kapłanów, wierni z diecezji kaliskiej, a szczególnie dekanatów jarocińskiego, raszkowskiego i wieruszowskiego oraz pielgrzymi z całej Polski. 

 

W homilii celebrans odniósł się do 20. rocznicy pobytu św. Jana Pawła II w Kaliszu i pamiętnej homilii o ochronie życia ludzkiego. Dodał, że papież ukazując postać św. Józefa zwrócił uwagę na sprawę życia i jego obrony.

Cytując nauczanie Jana Pawła II wygłoszone w Łodzi podczas pielgrzymki do Polski w 1987 r. podkreślał, że Ojciec Święty z wielką mocą kładł na serce człowieka wielką troskę, by zachowywana była podstawowa hierarchia wartości i zadań małżeństwa oraz rodziny. – Te słowa trzeba dzisiaj polskim rodzinom koniecznie przypominać, bo już wtedy przestrzegał nas Ojciec Święty, że w czasach odzyskiwanej na nowo wolności nie chodzi tylko o to, by lepiej i wygodniej żyć oraz więcej mieć, ale ważniejsze jest to, żeby każdy mógł rozwijać swoje wartości osobowe i lepiej wypełnić swoje powołanie, jakie od Boga otrzymał. Ważniejsze jest to, aby pracując na chleb powszedni nie tracić sprzed oczu tego, co jest ostatecznym przeznaczeniem każdego człowieka, mężczyzny i kobiety, aby przez pozyskiwanie tego świata nie dopuścić, aby szkodę poniosła małżeńska miłość i rodzinna wspólnota – powiedział abp Ziółek.

 

Wskazywał, że rodzina znajduje się dzisiaj pośrodku wielkiego zmagania między dobrem a złem, między życiem a śmiercią. – Jeśli świat, w którym żyjemy, tak boleśnie doświadcza rozdwojenia to zauważmy, że to rozdwojenie najbardziej dotkliwie przechodzi przez rodzinę, wokół której ciągle podnosi się wielka wrzawa i co chwilę dochodzi do wielkiego wzburzenia. I dlatego trzeba każdej chrześcijańskiej rodzinie powtórzyć te słowa, które usłyszał od Jezusa św. Paweł: „Odwagi, trzeba bowiem, żebyście zaświadczyli o Mnie”. Potrzeba odwagi, bo wielka jest siła świadectwa, jakie dają katoliccy małżonkowie trwający wiernie w złożonej wzajemnie przysiędze, prowadzący na co dzień chrześcijańskie życie, przekazujący je jak najcenniejszy skarb następnym pokoleniom. Niech św. Józef, patron tego miejsca, opiekun całego Kościoła wyprasza taką odwagę wszystkim małżonkom – mówił kaznodzieja.

 

Po komunii św. biskupi, kapłani i wierni zebrani w kaliskiej bazylice zawierzyli św. Józefowi rodziny i dzieci nienarodzone.

 

W swoim przemówieniu biskup kaliski zaprosił wiernych na 3 czerwca uroczyste obchody 25. rocznicy istnienia diecezji kaliskiej i 20. rocznicy wizyty papieża Jana Pawła II w Kaliszu z udziałem kard. Stanisława Dziwisza. Przytoczył też słowa Ojca Świętego wypowiedziane 20 lat temu przy Sanktuarium św. Józefa. Dziękuję św. Józefowi za to, że obrał sobie miejsce szczególnej swej obecności w Kaliszu. Szczęśliwa jest wasza diecezja, że ma tak potężnego patrona. Niechaj św. Józef wyprasza waszej diecezji i całemu Kościołowi w Polsce gotowość wiernego służenia zbawczej woli Bożej, aby za jego przykładem i wstawiennictwem mógł wiernie postępować drogami świętości i sprawiedliwości” – cytował bp Janiak.

 

Prosił o modlitwę w intencji dzieci. – Chcemy dzisiaj pamiętać o wszystkich dzieciach, ale też chcemy pamiętać o rodzicach, którzy mają dzieci niepełnosprawne i dają piękne świadectwo miłości matczynej i ojcowskiej – powiedział hierarcha.

 

Krótkie świadectwo dał też o. Henrique. - Kiedy papież Jan Paweł II rozpoczął swój pontyfikat powiedział: „Nie bójcie się otworzyć drzwi Chrystusowi”. W niedzielę jest Zesłanie Ducha Świętego, a więc nie bójcie się otworzyć drzwi Duchowi Świętemu – zachęcał rekolekcjonista. 

Podczas Mszy św. zaśpiewała Dziecięca Schola Parafialna „Józefowe Nutki” działająca przy Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu pod kierunkiem s. Danuty, służebniczki.

 

Po Mszy św. ks. prałat Jacek Plota zaprosił wszystkich na wspólny posiłek – zupę z kuchni polowej. 

Nabożeństwo transmitowane było przez Telewizję Trwam, Radio Maryja i Diecezjalne Radio Rodzina.

 

Ewa Kotowska-Rasiak