In English In Italiano Auf Deutsch
Bazylika otwarta codziennie od 6:00 do 19:00
Sekretariat Sanktuarium:
Kancelaria Parafialna:
Sklepik z pamiątkami:
Dom Pielgrzyma:
Restauracja św. Józefa:
62 7 575 822 / 8.00 - 13.00
789 087 043 / 10.00 - 12.00, 16.00 - 18.00
797 630 389 / 10.00 - 16.00
510 733 166 / 8.00 - 21.00
604 844 368 / 12.00 - 16.00
top
/ Home / Aktualności
Piątek, 12 Maja 2017

Pielgrzymka Pracowników Wodociągów, Kanalizacji, Ochrony Środowiska i Służb Komunalnych do św. Józefa w Kaliszu

Do Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu przybyli w piątek, 12 maja, po raz 19. pracownicy wodociągów, kanalizacji, ochrony środowiska i służb komunalnych z całej Polski. Każdego roku pielgrzymi gromadzą się na dziękczynieniu w kaliskiej bazylice, skąd pielgrzymują do Sanktuarium Matki Bożej w Licheniu. Mszy św. przewodniczył biskup kaliski Edward Janiak.

Witając pielgrzymów z całej Polski ks. prałat Jacek Plota przypomniał, że pielgrzymka przybywa w przeddzień 100. rocznicy objawień fatimskich i 36. rocznicy cudownego ocalenia św. Jana Pawła II. – Św. Jan Paweł II będąc w Kaliszu 20 lat temu zawierzył św. Józefowi wszystkie rodziny i obronę życia w Polsce i na świecie. Św. Józef to potężny i skuteczny orędownik u Boga. Wierni najczęściej proszą w sprawach dotyczących rodziny i jej bytu materialnego. Proszą o zgodę i trzeźwość w rodzinach, o dobre wychowanie dzieci, o pracę, o mieszkanie, o zdrowie, o miłość, o wiarę i zostają wysłuchani – powiedział kustosz kaliskiej bazyliki, który nawiązał też do encykliki papieża Franciszka „Laudato Si” poświęconej trosce o środowisko naturalne człowieka.

W homilii celebrans wskazywał na 100. rocznicę objawień fatimskich. - Maryja w bardzo prosty sposób upomina ludzi, nawet grożąc, że Pan Bóg nie da się z siebie naśmiewać, aby się opamiętali przed grzechem i buntem przeciwko Panu Bogu. Człowiek ciągle popełnia ten sam błąd, że chce zająć miejsce Pana Boga i dyktować swoje zasady. Wszyscy znamy przykazania Boże, ale na co dzień są one trudne do wykonania. Musimy jednak pamiętać, że nie zabijaj znaczy nie zabijaj, nie kradnij znaczy nie kradnij – mówił bp Janiak.

Odwołując się do objawień fatimskich podkreślał, że papież Jan Paweł II 36 lat temu został cudownie ocalony przez Matkę Bożą Fatimską. - Przywołajmy na pamięć dzień 13 maja, kiedy o tej samej godzinie 64 lata po objawieniu Matki Bożej, wydarzył się zamach na papieża. Rok później Ojciec Święty dał piękne świadectwo w Fatimie, bo po ludzku powinien zginąć, ale został cudownie ocalony w tej samej godzinie objawień – powiedział kaznodzieja.

Zaznaczył, że Matka Boża wszędzie, gdzie dokonuje jakiegoś cudu to po to, żeby umocnić wiarę człowieka. - Wiary nie można zatrzymywać dla siebie. Trzeba być świadkiem wiary. Pan Bóg posługuje się ludźmi, żeby przekazać wiarę. W Krakowie papież Franciszek przypomniał biskupom, że bardzo dużą rolę w tej dziedzinie spełniają dziadkowie. Proszę dbajcie, aby w waszych rodzinach była pielęgnowana wiara i tradycja, bo to najbardziej przygotowuje młodego człowieka do życia – stwierdził hierarcha.

Po komunii św. w Kaplicy Cudownego Obrazu św. Józefa biskup Edward Janiak zawierzył patronowi pracowników wodociągów, kanalizacji, ochrony środowiska i służb komunalnych z całej Polski.Wraz z biskupem kaliskim Edwardem Janiakiem modlili się: krajowy duszpasterz tych służb ks. Grzegorz Krząkała, diecezjalny duszpasterz z Legnicy ks. Roman Raczak, kustosz kaliskiej bazyliki ks. prałat Jacek Plota, przewodniczący Rady Krajowej Duszpasterstwa z Katowic Ryszard Wałach, prezes Kaliskich Wodociągów Andrzej Anczykowski, zastępcy przewodniczącego Rady Krajowej Henryk Żubertowski i Andrzej Grzeluszka oraz pielgrzymami z różnych stron Polski.

Organizatorami pielgrzymki są: Duszpasterstwo Krajowe oraz Prezydium Rady Krajowej Duszpasterstwa Pracowników Wodociągów, Kanalizacji, Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska.

Ewa Kotowska-Rasiak