In English In Italiano Auf Deutsch
Bazylika otwarta codziennie od 6:00 do 19:00
Sekretariat Sanktuarium:
Kancelaria Parafialna:
Sklepik z pamiątkami:
Dom Pielgrzyma:
Restauracja św. Józefa:
62 7 575 822 / 8.00 - 13.00
789 087 043 / 10.00 - 12.00, 16.00 - 18.00
797 630 389 / 10.00 - 16.00
510 733 166 / 8.00 - 21.00
604 844 368 / 12.00 - 16.00
top
/ Home / Aktualności
Czwartek, 6 Kwietnia 2017

Modlitwa za rodziny u św. Józefa

Galeria
 

- Posłuszeństwo woli Bożej prowadzi człowieka do zbawienia – mówił bp Michał Janocha, który 6 kwietnia przewodniczył w comiesięcznym modlitwom w intencji rodzin i obrony życia nienarodzonych.

Temat kwietniowego spotkania brzmiał: „Rodzina miejscem kształtowania postaw miłości – ze św. Bratem Albertem u św. Józefa o formowaniu serc otwartych na drugiego”. Przybyłych na spotkanie pielgrzymów z całej Polski przywitał ks. prałat Jacek Plota, który wskazywał, że 2 kwietnia obchodzono 12. rocznicę odejścia do Domu Ojca św. Jana Pawła II, który pozostawił po sobie bogate  nauczanie mające ponad czasowe znaczenie. - Pontyfikat św. Jana Pawła wypełniony był troską o rodzinę, o poczęte życie, o człowieka i jego godność. Podczas pobytu w Kaliszu 4 czerwca 1997 roku wskazał św. Józefa jako pierwszego wielkiego obrońcę życia i jego opiece zawierzył wszystkie rodziny w naszej ojczyźnie oraz obronę życia w Polsce i na świecie – powiedział kustosz kaliskiej bazyliki. Modlitwę wstawienniczą w intencji rodzin i obrony życia człowieka przed obrazem św. Józefa Kaliskiego prowadził ks. Marcin Kierzek.

 

Konferencję pt. „Od serca Boga do serca człowieka – czyli dać się kształtować miłości” wygłosiła s. Bernarda Kostka, albertynka. Zakonnica opowiadała o życiu św. Brata Alberta i jego dziełach, a także o służbie sióstr albertynek wśród ubogich i potrzebujących pomocy. Rozmowę z gościem prowadził ks. prał. Leszek Szkopek.

Mszy św. przewodniczył bp Michał Janocha, biskup pomocniczy archidiecezji warszawskiej, przewodniczący Rady ds. Kultury i Ochrony Dziedzictwa Kulturowego, na polu naukowym specjalista z zakresu historii sztuki i tradycji bizantyjskiej oraz teologii kultury. Wraz z nim modlili się: biskup kaliski Edward Janiak, bp Łukasz Buzun, bp senior Stanisław Napierała, bp senior Teofil Wilski, wikariusz generalny ks. prałat Andrzej Latoń, kustosz bazyliki ks. prałat Jacek Plota, o. Tadeusz Rydzyk, kilkudziesięciu kapłanów, wierni z diecezji kaliskiej, a szczególnie dekanatów bolesławieckiego, pleszewskiego i zdunowskiego oraz pielgrzymi z całej Polski.

W homilii celebrans odwołując się do obrazu Świętej Rodziny wskazywał na aspekt świętości jakim jest posłuszeństwo. - Posłuszeństwo zakłada słuchanie, a słuchanie zakłada rzadko praktykowaną dziś sztukę milczenia – stwierdził bp Janocha. Przedstawił cztery osoby, które dzięki posłuszeństwu doszły do świętości. Zaznaczył, że św. Brat Albert odkrył obraz Boga w drugim człowieku, zwłaszcza najbiedniejszym. Wskazał też na małżeństwo bł. Marię i Alojzego Quattrocchi wyniesionych na ołtarze przez papieża Jana Pawła II. Kolejną osobą zaprezentowaną przez biskupa była poetka Madeleine Delbrel, która jest kandydatką na ołtarze. Kaznodzieja odczytał wiersz jej autorstwa pt. „Taniec posłuszeństwa”. Przekonywał, że posłuszeństwo woli Bożej prowadzi człowieka do zbawienia. - W posłuszeństwo miłości wpisany jest krzyż i ten Jezus z krzyżem mówi nam jaka jest cena wypełnienia woli Bożej. Gdyby na tym się kończyło to chrześcijaństwo byłoby religią bardzo smutną, ale my idziemy ku zmartwychwstaniu – podkreślił bp pomocniczy archidiecezji warszawskiej. Przed zakończeniem Mszy św. biskupi, kapłani i wierni zebrani w kaliskiej bazylice zawierzyli św. Józefowi rodziny i dzieci nienarodzone.

 

W swoim przemówieniu biskup kaliski Edward Janiak przypomniał, że w Kaliszu powstała parafia św. Brata Alberta. Dodał, że jego marzeniem jest sprowadzenie do Kalisza sióstr albertynek, które będą posługiwały przy bezdomnych i w tym celu prosi o wstawiennictwo świętego. Głos zabrał też ks. prałat Andrzej Latoń, który opowiedział o ostatnim objawieniu w Fatimie w dniu 17 października 1917 r., gdzie dzieciom objawiła się cała Święta Rodzina. – Maryja zapowiadała, że będzie to wyjątkowe objawienie, że przyjdzie św. Józef, bo on ma szczególną misję wobec świata – mówił prezes Polskiego Studium Józefologicznego. Przypomniał też historię obrazu św. Józefa Kaliskiego. O. Tadeusz Rydzyk zaznaczył, że inicjatorem modlitwy za rodziny w pierwsze czwartki miesiąca był bp Stanisław Napierała. Przypomniał, że pierwsze nabożeństwo odbyło się w czerwcu 2004 r. Podkreślał, że media katolickie spełniają misję ewangelizacyjną.

Spotkanie transmitowane było przez Telewizję Trwam, Radio Maryja i Diecezjalne Radio Rodzina.

Po Mszy św. ks. prałat Jacek Plota zaprosił wszystkich na wspólny posiłek – zupę z kuchni polowej. 

   Ewa Kotowska-Rasiak

Zawierzenie

Fotogaleria: Włodzimierz Szkudlarek