In English In Italiano Auf Deutsch
Bazylika otwarta codziennie od 6:00 do 19:00
Sekretariat Sanktuarium:
Kancelaria Parafialna:
Sklepik z pamiątkami:
Dom Pielgrzyma:
Restauracja św. Józefa:
62 7 575 822 / 8.00 - 13.00
789 087 043 / 10.00 - 12.00, 16.00 - 18.00
797 630 389 / 10.00 - 16.00
510 733 166 / 8.00 - 21.00
604 844 368 / 12.00 - 16.00
top
/ Home / Aktualności
Piątek, 6 Stycznia 2017

Pielgrzymka członków
Bractw Kurkowych Diecezji Kaliskiej

Galeria
 
 

 

- Daru wiary, nadziei i miłości trzeba bronić w dzisiejszym świecie mówił bp Łukasz Buzun do członków bractw kurkowych z diecezji kaliskiej zgromadzonych na dorocznym spotkaniu noworocznym.

Spotkanie opłatkowe bractw kurkowych z całej diecezji kaliskiej, które odbyło się w święto Trzech Króli, poprzedziła Msza św. pod przewodnictwem biskupa pomocniczego Łukasza Buzuna przed cudownym obrazem św. Józefa w kaliskiej bazylice. Przedstawicieli bractw kurkowych powitał ks. prałat Jacek Plota. Do Kalisza przybyły bractwa kurkowe: Dobrzyca, Jarocin, Kalisz, Kępno, Ligota-Korytnica-Koryta, Koźmin Wielkopolski, Krotoszyn, Ostrów Wielkopolski, Pogorzela, Pleszew, Raszków, Roszki, Rozdrażew, Sieroszewice i Żerków.

W homilii celebrans przypomniał, że w przeszłości bractwa kurkowe spełniały rolę obronną przed wrogiem. – Dzisiaj bractwa kurkowe nie mają już funkcji obronnej zewnętrznej, ale jest wiele wymiarów, które trzeba obronić. Przede wszystkim trzeba bronić dobro w rodzinach, społeczeństwie i narodzie. Trzeba bronić dobro wypływające z Ewangelii, czyli to co ożywia nasze człowieczeństwo i daje życie naszej duszy. Daru wiary, nadziei i miłości trzeba bronić w dzisiejszym świecie. To jest zobowiązanie, które dotyczy każdego chrześcijanina, ale dotyczy także bractwa kurkowego – powiedział bp Buzun. Przekonywał, że tak jak mędrcy ze Wschodu podążający do stajenki betlejemskiej każdy chrześcijanin powinien być poszukiwaczem prawdy. - To jest bardzo ważne, żebyśmy na drodze naszego życia kierując się wiarą, we wszystkich sytuacjach odnajdowali Boga, bo Bóg jest obecny wszędzie i chce do nas przemawiać. Bóg obecny jest w Eucharystii i dlatego centrum naszego życia powinna być Eucharystia – wskazywał kaznodzieja. Zaznaczył, że w życiu katolika Bóg powinien być na pierwszym miejscu. - Jeśli człowiek jest posłuszny Panu Bogu to jego życie nabiera blasku i harmonii – dodał biskup pomocniczy diecezji kaliskiej. Podkreślał, że cnota męstwa otrzymana na chrzcie św. i dopełniona w sakramencie bierzmowania jest bardzo potrzebna do wyznawania wiary. - Bez odwagi człowiek nie może zmienić się na lepsze. Życzę wszystkim tej odwagi potrzebnej do poszukiwania prawdy, którą jest Pan Bóg – powiedział hierarcha.

Po komunii św. przed cudownym obrazem św. Józefa Kaliskiego biskup zawierzył wszystkie bractwa kurkowe i ich rodziny. Wraz z biskupem pomocniczym diecezji kaliskiej Łukaszem Buzunem modlili się: ks. prałat Jacek Plota, kustosz Sanktuarium św. Józefa i ks. Rafał Kopis, kapelan biskupa.

Msza św. była transmitowana przez Diecezjalną Telewizję Internetową „Dom Józefa”.

Po Eucharystii przedstawiciele bractw kurkowych spotkali się w sali, gdzie zostali powitani przez Jerzego Wypycha, marszałka Bractw Strzeleckich RP i prezesa Kaliskiego Bractwa Strzelców Kurkowych. Życzenia przedstawicielom bractwa złożyli Jan Klauza, wiceprezes Bractw Strzeleckich RP i prezydent Kalisza Grzegorz Sapiński. Podczas spotkania ogłoszono wyniki strzelania o Tarczę Biskupa Kaliskiego. Zwycięzcą turnieju strzeleckiego został Zbigniew Leń z Kaliskiego Bractwa Strzelców Kurkowych.

Spotkania noworoczne bractw kurkowych działających na terenie diecezji kaliskiej w Święto Trzech Króli zainicjowało w 2000 r. Kaliskie Bractwo Strzelców Kurkowych.

 Ewa Kotowska-Rasiak