In English In Italiano Auf Deutsch
Bazylika otwarta codziennie od 6:00 do 19:00
Sekretariat Sanktuarium:
Kancelaria Parafialna:
Sklepik z pamiątkami:
Dom Pielgrzyma:
Restauracja św. Józefa:
62 7 575 822 / 8.00 - 13.00
789 087 043 / 10.00 - 12.00, 16.00 - 18.00
797 630 389 / 10.00 - 16.00
510 733 166 / 8.00 - 21.00
604 844 368 / 12.00 - 16.00
top
/ Home / Aktualności
Czwartek, 5 Stycznia 2017

Modlitwa w intencji rodzin
i obrony życia w Sanktuarium
św. Józefa w Kaliszu

- Kościół nie może więc milczeć wobec prób wprowadzania ideologii niszczącej rodzinę i zastępowania jej głęboko destrukcyjnymi tworami, które prowadzą do degradacji nie tylko pojedynczego człowieka, ale i całego społeczeństwa – mówił bp Tadeusz Bronakowski, który 5 stycznia przewodniczył w Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu comiesięcznym modlitwom w intencji rodzin i obrony życia nienarodzonych.

Temat styczniowego spotkania brzmiał: „Wraz z Maryją i Józefem przed żłóbkiem Jezusa, który rodzi się jako chleb dla mojego życia. Zasmakujmy prawdziwego ducha Bożego Narodzenia: piękna bycia kochanym przez Boga”. Przybyłych na spotkanie pielgrzymów z całej Polski przywitał ks. prałat Jacek Plota, który wskazywał, że Święto Trzech Króli niesie w sobie głębokie przesłanie, jakim jest objawienie człowiekowi tajemnicy zbawienia w Jezusie Chrystusie. - Historia Mędrców ze Wschodu jest odzwierciedleniem drogi życiowej każdego człowieka szukającego Boga, podążającego za światłem wiary, aby znaleźć Go w osobie Jezusa Chrystusa i złożyć Mu należny hołd. Okres Bożego Narodzenia to także czas zachwytu i dziękczynienia za dar każdego życia. Dlatego rozważając te tajemnice gromadzimy się jak co miesiąc w Domu Świętego Józefa w Kaliszu, aby zanosić przez wstawiennictwo  Maryi i Świętego Józefa do naszego Zbawiciela nasze dziękczynienia i prośby w intencji obrony poczętego życia i rodzin, szczególnie tych, którym jest ciężko  – powiedział kustosz kaliskiej bazyliki.

 

Przedstawił zgromadzonym program styczniowego spotkania. - Centrum naszego spotkania będzie uroczysta koncelebrowana Eucharystia, której będzie przewodniczył i wygłosi Słowo Boże J. E. Ks. Biskup Tadeusz Bronakowski, biskup pomocniczy diecezji łomżyńskiej. Ekscelencjo serdecznie witamy w naszej wspólnocie i dziękujemy za przyjęcie zaproszenia. W serce Najświętszej Ofiary zostaną włączone wszystkie podziękowania i prośby złożone i przysłane przez wiernych oraz te, które mamy w naszych sercach, a szczególnie obrona poczętych dzieci i za rodziny, aby były Bogiem silne. Bardzo serdecznie witam i pozdrawiam właściwego gospodarza J. E. Ks. Biskupa Edwarda Janiaka, Pasterza Kościoła Kaliskiego, który na zakończenie skieruje do nas swoje słowo. Witam Biskupa Łukasza, biskupa pomocniczego Diecezji Kaliskiej oraz Biskupów seniorów J. E. Ks. Biskupa Stanisława Napierałę, pierwszego Biskupa Kaliskiego i J. E. Ks. Biskupa Teofila Wilskiego, który jutro obchodzi swoje imieniny. Ekscelencjo składamy serdeczne życzenia i modlitwy w Twojej intencji. Serdecznie witam i pozdrawiam dziś łączącego się z nami duchowo o. dr Tadeusza Rydzyka, dyrektora Radia Maryja i Telewizji TRWAM oraz wszystkich dzieł skupionych wokół Radia Maryja. Ojcze dziękujemy za te comiesięczne spotkania, za ten szturm modlitwy za rodziny i za poczęte życie.    Witam kapłanów diecezjalnych i zakonnych  według godności i urzędów. Witam siostry zakonne z różnych zgromadzeń, Bractwo  Św. Józefa i mieszkańców Schroniska Św. Brata Alberta. Witam o. Grzegorza Wosia i cały zespół techniczny Radia i Telewizji realizujący dzisiejszą transmisję i dziękujemy za Waszą służbę życiu i rodzinie, za profesjonalizm  i wytrwałość.     Dzisiejsze spotkanie uświetni swoim występem Orkiestra Reprezentacyjna Sił Powietrznych z Poznania pod dyrekcją majora Pawła Joksa – witał ks. prałat Jacek Plota.

    

Modlitwę wstawienniczą w intencji rodzin i obrony życia człowieka przed obrazem św. Józefa Kaliskiego prowadził ks. Marcin Kierzek, wikariusz Sanktuarium św. Józefa.

 

Przed Mszą św. odbył się koncert „Z kolędą przez pokolenia” w wykonaniu Orkiestry Reprezentacyjnej Sił Powietrznych z Poznania pod dyrekcją mjr. Pawła Joksa. Słowo wygłosił ks. prałat Leszek Szkopek. 

 

Mszy św. przewodniczył bp Tadeusz Bronakowski, biskup pomocniczy diecezji łomżyńskiej, pełniący wiele funkcji w Konferencji Episkopatu Polski, m.in.: przewodniczący Zespołu ds. Apostolstwa Trzeźwości,członek Rady Prawnej, członek Komisji ds. Polonii i Polaków za Granicą, członek Zespołu ds. Kontaktów z Konferencją Episkopatu Litwy, członek Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie. Wraz z nim modlili się: biskup kaliski Edward Janiak, biskup pomocniczy Łukasz Buzun, bp senior Stanisław Napierała, bp senior Teofil Wilski, kilkudziesięciu kapłanów, wierni z diecezji kaliskiej, a szczególnie dekanatów gołuchowskiego, ołobockiego, koźminkowskiego i pielgrzymi z całej Polski. 

 

W homilii celebrans wskazywał, że Święta Rodzina jest wzorem dla każdej ludzkiej rodziny. – Tylko w rodzinie, w której panuje duch miłości i poświęcenia mogą urodzić się i wychować pokolenia ludzi uczciwych, pracowitych, odpowiedzialnych, wierzących, kochających Boga i swoją ojczyznę – zaznaczył bp Bronakowski. Ubolewał, że we współczesnych czasach liczne środowiska podejmują zaciekłą walkę z małżeństwem i rodziną. – Niektórzy politycy, artyści i dziennikarze z pogardą wypowiadają się o małżeńskiej miłości i wierności. Dzieci ukazywane są jako zagrożenie, czy wręcz jako przeszkoda w osiągnięciu szczęścia przez kobietę i mężczyznę. Widzieliśmy to w trakcie tzw. czarnych protestów, protestów śmierci, gdy niemal cały liberalno-lewicowy salon, dyktujący nastroje mediom, środowiskom naukowym i opiniotwórczym, stanął murem za osobami występującymi przeciwko pełnej ochronie życia poczętego. To właśnie przyzwolenie na liberalno-lewicową dominację sprawia, że spotykamy się z medialnym terroryzmem, z wyśmiewaniem i atakowaniem nauczania Kościoła o rodzinie – stwierdził kaznodzieja. Zauważył, że od momentu wprowadzenia programu 500+ widoczne są ataki na matki i rodziny ze strony liberałów i lewicy. – Matki, które zdecydowały się zrezygnować z pracy zawodowej, aby wychowywać dzieci, nazywane są osobami leniwymi, a rodziny, które często po raz pierwszy mogły wyjechać razem na wypoczynek wakacyjny, oskarżano o zakłócanie spokoju wypoczywającym celebrytom. Słychać też nieustannie fałszywą troskę o to, że te pieniądze to dobra okazja do rozpijania rodzin. Wszystko to świadczy o niezwykłej wręcz wściekłości sług cywilizacji śmierci na działania mające służyć trwałości i szczęściu rodzin – powiedział hierarcha. Akcentował, że Kościół stojący na straży dobra każdego człowieka ma nie tylko prawo, ale i obowiązek upominać się o naturalne prawa Boże w życiu społecznym. – Nie może więc milczeć wobec prób wprowadzania ideologii niszczącej rodzinę i zastępowania jej głęboko destrukcyjnymi tworami, które prowadzą do degradacji nie tylko pojedynczego człowieka, ale i całego społeczeństwa. Wobec tej sytuacji nikt nie może być bezczynny, zwłaszcza chrześcijanie – przekonywał biskup pomocniczy diecezji łomżyńskiej. Dodał, że przed polskimi rodzinami stoi dziś wielkie wyzwanie troski o trzeźwość. – Brak trzeźwości przez wieki zniszczył tak wiele rodzin, tak wiele osób naznaczył cierpieniem. Dzisiaj skala problemów związanych z nadużywaniem alkoholu jest przerażająca. Nigdy w historii nie było z tego powodu tak wiele dramatów i cierpienia. Nigdy w historii ten problem nie dotykał tak wielu polskich rodzin – mówił przewodniczący Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości.

Biskup zaznaczył, że 2017 rok ma być czasem prawdziwej troski o trzeźwość ojczyzny i w związku z tym zorganizowany zostanie Narodowy Kongres Trzeźwości pod hasłem „Ku trzeźwości narodu – odpowiedzialność rodziny, Kościoła, samorządu i państwa”. Dodał, że celem kongresu jest ograniczenie spożycia alkoholu, a także promocja trzeźwości i abstynencji. Zachęcał wiernych do modlitwy i udziału w wydarzeniach w ramach tego kongresu. – Kongres będzie promocją wielkiej wartości, jaką jest trzeźwość i wezwaniem do przebudzenia z proalkoholowej mentalności będącej produktem kłamliwych reklam, że alkohol musi być wszędzie i przy każdej okazji. Kongres ma nas obudzić z uśpienia, ale także pokazać, że osób zatroskanych o trzeźwość narodu i rodzin jest wiele – podkreślał bp Bronakowski. Przypominał, że każda rodzina powołana jest do uświęcania świata poprzez świętość swojej rodziny. – Święci małżonkowie i święci rodzice, których w ojczyźnie i poza jej granicami jest tak wielu, klękamy przed wami, całujemy wasze spracowane ręce, bo to wy jesteście największym skarbem Kościoła, ojczyzny i ludzkości. To wy chronicie własne dzieci miłością i prowadzeniem ich do Chrystusa, najlepszego przyjaciela i wychowawcy człowieka – mówił celebrans.

 

Galeria

 

Pod koniec Mszy św. biskupi, kapłani i wierni zebrani w kaliskiej bazylice zawierzyli św. Józefowi rodziny i dzieci nienarodzone.

 

W swoim przemówieniu biskup kaliski zwrócił się do biskupa seniora Teofila Wilskiego obchodzącego 6 stycznia imieniny i podziękował mu za gorliwą posługę. – Ks. Biskup Teofil ma piękny dar, że potrafi pomagać, ale tak po cichu. Wielką troską otacza rodziny, ale też samotne matki z Domu Ochrony Poczętego Życia w Odolanowie. To człowiek o wielkim sercu. Księże Biskupie dziękuję za tę cichą posługę w naszym Kościele kaliskim – powiedział bp Edward Janiak.

 

Spotkanie transmitowane było przez Telewizję Trwam, Radio Maryja i Diecezjalne Radio Rodzina.

 

Po Mszy św. ks. prałat Jacek Plota zaprosił wszystkich na wspólny posiłek – zupę z kuchni polowej.

 

Ewa Kotowska-Rasiak