In English In Italiano Auf Deutsch
Bazylika otwarta codziennie od 6:00 do 19:00
Sekretariat Sanktuarium:
Kancelaria Parafialna:
Sklepik z pamiątkami:
Dom Pielgrzyma:
Restauracja św. Józefa:
62 7 575 822 / 8.00 - 13.00
789 087 043 / 10.00 - 12.00, 16.00 - 18.00
797 630 389 / 10.00 - 16.00
510 733 166 / 8.00 - 21.00
604 844 368 / 12.00 - 16.00
top
/ Home / Aktualności
Piątek, 11 Listopada 2016

XIV Pielgrzymka Myśliwych
Okręgu Kaliskiego

W liturgicznie wspomnienie św. Marcina i w 98. Rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Polskę, 11. listopada 2016 r. do Sanktuarium św. Józefa przybyli po raz czternasty członkowie Polskiego Związku Łowieckiego z terenu diecezji kaliskiej. Myśliwi i Łowczy wraz ze swymi duszpasterzami i pocztami sztandarowymi uczestniczyli w Eucharystii o godzinie 1200.

Galeria

W uroczystej procesji ze sztandarami, uczestnicy pielgrzymki weszli do Bazyliki św. Józefa. Po przekroczeniu progów Bazyliki kapłani i myśliwi zatrzymali się pod chórem świątyni, gdzie na filarze od lat znajduje się figura św. Huberta. Tu słowa tradycyjnej modlitwy i zawierzenia patronowi łowczych i myśliwych, wypowiedział ksiądz biskup senior Teofil Wilski:

"Święty Hubercie, Patronie myśliwych i leśników, już po raz dziesiąty Myśliwi Okręgu Kaliskiego przychodzą do tej Bazyliki, aby swoje życie zawierzać Twojej opiece i Św. Józefa. Stając przed figurą upamiętniającą Twój wizerunek, św. Hubercie, na początku dzisiejszej uroczystości w szczególny sposób Twojej opiece polecamy wszystkich myśliwych i prosimy, abyś swoim wstawiennictwem przed Bogiem wspierał ich we wszystkich potrzebach. Wyjednaj im łaskę naśladowania Twoich cnót. Kieruj ich umysłami, prowadź ich oczy i ręce, aby wypełniali swoje zadania zgodnie z prawem Stwórcy. Strzeż ich od złych przygód i doprowadź do zbawienia wiecznego. Amen."

Po rozpoczęciu Mszy św. której przewodniczył i homilie wygłosił ksiądz biskup senior Teofil Wilski, wszystkich zgromadzonych powitał ks. prał. Jacek Plota - kustosz Sanktuarium św. Józefa, powitał min. organizatorów pielgrzymki:Prezesa Naczelnej Rady Łowieckiej, Poczty Sztandarowe poszczególnych Kół Łowieckich, Eurodeputowanych, Posłów, Senatorów, Władze Miasta Kalisza, Dyrektora Ośrodka Kultury Leśnej w Gołchowie,  jak również zespół sygnalistów.

Msze św. pod przewodnictwem księdza biskupa seniora Teofil w intencji myśliwych i ich rodzin koncelebrowali min.: ks. kan. Lechosław Woźniak,diecezjalny duszpasterz myśliwych, duszpasterze myśliwych i leśników z archidiecezji poznańskiej i wrocławskiej, ks. Piotr Machała - wikariusz w Sanktuarium.

 

W procesji z darami myśliwi przynieśli dary pól i lasów, ofiarowali również kwiaty dla  udekorowania kościoła.

Modlitewne spotkanie w Sanktuarium św. Józefa uwieńczył akt zawierzenia Opiekunowi Zbawiciela, odczytany przez księdza biskupa seniora Stanisława Napierałe, w Kaplicy Cudownego Obrazu.   


Po Eucharystii pielgrzymi - myśliwi, leśnicy, łowczy - udali się przed pomnik Św. Jana Pawła II i złożyli tam kwiaty.