In English In Italiano Auf Deutsch
Bazylika otwarta codziennie od 6:00 do 19:00
Sekretariat Sanktuarium:
Kancelaria Parafialna:
Sklepik z pamiątkami:
Dom Pielgrzyma:
Restauracja św. Józefa:
62 7 575 822 / 8.00 - 13.00
789 087 043 / 10.00 - 12.00, 16.00 - 18.00
797 630 389 / 10.00 - 16.00
510 733 166 / 8.00 - 21.00
604 844 368 / 12.00 - 16.00
top
/ Home / Aktualności
Czwartek, 3 Listopada 2016

Modlitwa w intencji rodzin i obrony życia w Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu

- Ryzykowną iluzją jest odrzucanie przez rodzinę świata wartości chrześcijańskich oraz patriotycznych i nastawianie się na wartości przyjemnościowe – mówił bp Adam Lepa, który 3 listopada przewodniczył w Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu comiesięcznym modlitwom w intencji rodzin i obrony życia nienarodzonych.

 

Galeria

Temat listopadowego spotkania brzmiał: „Papież Franciszek przypomina: Chorzy i ubodzy, jak też dzieci nienarodzone są obrazem Boga i zasługują na jak największy szacunek – raz jeszcze o potrzebie odwagi sprzeciwu wobec odrzucenia tych najmniejszych”. Przybyłych na spotkanie pielgrzymów z całej Polski przywitał ks. prałat Jacek Plota. - Bardzo gorąco witam i serdecznie pozdrawiam każdego z Was, którzy przybyliście tu do Domu Św. Józefa w Kaliszu zwanego „Polskim Nazaretem”, aby modlić się przez Jego wstawiennictwo za rodziny i w obronie poczętego życia. Również bardzo serdecznie witam i gorąco pozdrawiam słuchaczy Radia Maryja i Radia Rodzina oraz widzów Telewizji TRWAM w naszej Ojczyźnie i poza jej granicami.  Trwamy w oktawie Wszystkich Świętych. Jest to czas szczególnej modlitwy za zmarłych, czas zadumy i refleksji nad sensem życia i śmierci, nad przemijaniem. Wspominamy tych, którzy wyprzedzili nas w drodze do wieczności, nawiedzamy cmentarze i modlimy się za nich – mówił kustosz kaliskiej bazyliki. Wspomniał, że 4 listopada liturgiczne wspomnienie Św. Karola Boromeusza – patrona Karola Wojtyły – Św. Jana Pawła II, nazywanego papieżem życia i rodziny. - W naszej pamięci pozostaje żywe wspomnienie Jego pobytu tu w naszym Sanktuarium w dniu 4 czerwca 1997 roku i wypowiedziane wówczas, a jakże aktualne dziś słowa: „Potrzebne jest powszechna mobilizacja sumień i wspólny wysiłek etyczny, aby wprowadzić w czyn wielką strategię obrony życia. Dzisiaj świat stał się areną bitwy o życie. Trwa walka między cywilizacją życia a cywilizacją śmierci./…/ Obowiązek służby życiu spoczywa na wszystkich i na każdym z nas, ale ta odpowiedzialność w szczególny sposób spoczywa na rodzinie, która jest wspólnotą życia i miłości. Bracia i siostry ani na chwilę nie zapominajcie o tym jak wielką wartością jest rodzina.” Św. Jan Paweł II tu w Kaliszu zawierzył Św. Józefowi pod szczególną opiekę obronę życia w Polsce i na świecie oraz wszystkie rodziny w naszej Ojczyźnie – przypomniał ks. prałat Plota. Wskazał, że Św. Józef jest niezawodnym orędownikiem u Boga i patronem na nasze trudne czasy co potwierdzają świadectwa łask i cudów otrzymanych przez wiernych. - Tu w Sanktuarium św. Józefa od 2000 roku zostały zebrane i opisane w nowo wydanej książce pt. „Cuda Świętego Józefa – świadectwa i akty zawierzenia” druga część. Fragmenty podziękowań będą dziś za chwilę odczytane w nabożeństwie adoracyjnym w intencji rodzin i obrony życia w Kaplicy Cudownego Obrazu – powiedział kustosz Sanktuarium św. Józefa.

Przedstawił zgromadzonym program listopadowego spotkania. - Centrum naszego spotkania będzie Uroczysta Koncelebrowana Eucharystia, której będzie przewodniczył i wygłosi Słowo Boże J.E. Ks. Biskup dr Adam Lepa, biskup pomocniczy senior archidiecezji łódzkiej, członek Rady KEP ds. Środków Społecznego Przekazu. Ekscelencjo serdecznie witamy w naszej wspólnocie,  dziękujemy za przyjęcie zaproszenia. W serce Najświętszej Ofiary zostaną włączone wszystkie podziękowania i prośby złożone i przysłane przez wiernych oraz te, które mamy w naszych sercach, a szczególnie obrona poczętych dzieci i za rodziny, aby były Bogiem silne. Bardzo serdecznie witam i pozdrawiam właściwego gospodarza  J.E. Ks. Biskupa Edwarda Janiaka, Pasterza kościoła kaliskiego, który  na zakończenie skieruje do nas swoje słowo. Witam Biskupa Łukasza, biskupa pomocniczego diecezji kaliskiej oraz biskupów seniorów J.E. Ks. Biskupa Stanisława Napierałę, pierwszego Biskupa Kaliskiego i J.E. Ks. Biskupa Teofila Wilskiego. Serdecznie pozdrawiam O. dr Tadeusza Rydzyka, Dyrektora Radia Maryja i Telewizji TRWAM, który w ubiegły piątek obchodził swoje imieniny. Ojcze Tadeuszu w trwającej jeszcze oktawie imienin życzymy obfitych łask Bożych, darów Ducha Świętego, sił i zdrowia w dalszym prowadzeniu wszystkich dzieł skupionych wokół Radia Maryja. Witam obecnych tu kapłanów diecezjalnych i zakonnych  według godności i urzędów, wspólnotę Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Kaliskiej z Ks. Rektorem na czele. Witam Siostry zakonne z różnych Zgromadzeń, Bractwo Kurkowe z Żerkowa ze sztandarem, Bractwo Św. Józefa i mieszkańców Schroniska Św. Brata Alberta. Witam ojca Dawida i cały zespół techniczny Radia i Telewizji realizujący dzisiejszą transmisję  i dziękujemy za Waszą służbę życiu i rodzinie, za profesjonalizm i wytrwałość – witał ks. prałat Jacek Plota.

 

Modlitwę wstawienniczą w intencji rodzin i obrony życia człowieka przed obrazem św. Józefa Kaliskiego prowadził ks. Michał Świgoniak, wikariusz kaliskiej bazyliki. 

Konferencję pt. „Nie możemy przestać upominać się o prawo do życia dla wszystkich poczętych dzieci” wygłosili dr Paweł Wosicki z Poznania, prezes Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia, prezes Fundacji „Głos dla Życia”, redaktor naczelny i wydawca magazynu „Głos dla Życia”, członek Zespołu ds. Rodziny przy Komisji Wspólnej Rządu i Episkopatu Polski, członek - założyciel Związku Rodzin Dużych 3+, ojciec 5 córek i 2 synów oraz dr inż. Antoni Zięba z Krakowa, wiceprezes Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia, współzałożyciel Krucjaty Modlitwy w Obronie Poczętych Dzieci, redaktor tygodników „Źródło” i „Droga” oraz miesięcznika „Wychowawca”, członek Zespołu Wspierania Radia Maryja w Służbie Bogu, Kościołowi, Ojczyźnie i Narodowi Polskiemu, ojciec 2 dzieci. Prelegenci podkreślali, że Kościół ciągle stoi na straży życia. Wskazywali, że ogromną rolę spełniają duchowni, a także świeccy, zwłaszcza katecheci. Zachęcali wiernych do modlitwy za dzieci nienarodzone. Rozmowę z gośćmi prowadził ks. prałat Leszek Szkopek. 

 

Mszy św. przewodniczył bp Adam Lepa, biskup pomocniczy senior archidiecezji łódzkiej, członek Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Środków Społecznego Przekazu. Wraz z nim modlili się: biskup kaliski Edward Janiak, biskup pomocniczy Łukasz Buzun, bp senior Stanisław Napierała, bp senior Teofil Wilski, kilkudziesięciu kapłanów, wierni z diecezji kaliskiej, a szczególnie dekanatów mikstackiego, koźmińskiego, żerkowskiego i pielgrzymi z całej Polski. 

W homilii celebrans przestrzegał przed iluzją. – Są różne postacie iluzji, zwłaszcza tej iluzji, która nie tylko istnieje w rodzinie, ale zżera rodzinę, także polską rodzinę – zaznaczył bp Lepa. Wskazywał, że Św. Jan Paweł II mówił o iluzji łatwego szczęścia. – Papież mówił o oddziaływaniu iluzji na człowieka, na jego zachowanie, na jego życie i stosunek do Pana Boga – ukazywał kaznodzieja. Przekonywał, że szczególnie niebezpieczna jest iluzja, gdy rodzice w imię fałszywej nowoczesności pozostawiają sprawę religii do wyboru dziecka. Nazwał takie działania pedagogicznym samobójstwem rodziny. Stwierdził, że ryzykowną iluzją jest odrzucanie przez rodzinę świata wartości chrześcijańskich oraz patriotycznych i nastawianie się na wartości przyjemnościowe. Odwołał się do pielgrzymek księży z Dachau, którzy przybywali do Sanktuarium Św. Józefa, aby dziękować za ocalone życie. - Tutaj przyjeżdżali ludzie, którzy zasługują na tytuł bohaterów i męczenników. Oni wiedzieli, że to był cud prawdziwy. W tych kapłanach, męczennikach mamy orędowników. Oni niewątpliwie razem z nami modlą się do Pana Boga poprzez pośrednictwo Św. Józefa – podkreślał hierarcha. Zachęcał wiernych do modlitwy za przyczyną Św. Józefa za polskie rodziny. – Niech naszym modlitwom towarzyszy przekonanie, że w tym wyjątkowym Roku Miłosierdzia Chrystus wysłucha naszych modlitw i pochyli się jeszcze niżej nad polską rodziną, że swoją łaską i błogosławieństwem, a zwłaszcza swoją bliskością sprawi, że ta rodzina jeszcze bardziej poczuje oddech Chrystusa Zbawiciela i jeszcze bardziej pogłębi swoją duchowość i religijność, ale także stanie się jeszcze bardziej odpowiedzialna za swoje dzieci, wnuki i kolejne pokolenia. Niech ta modlitwa do Chrystusa przez pośrednictwo patrona tego miejsca wyprasza te łaski, na których zależy Kościołowi w Polsce i całemu naszemu narodowi – mówił bp Lepa.

 

Pod koniec Mszy św. biskupi, kapłani i wierni zebrani w kaliskiej bazylice zawierzyli św. Józefowi rodziny i dzieci nienarodzone.

 W swoim przemówieniu biskup kaliski Edward Janiak podkreślał, że sam doświadczył cudu uzdrowienia za przyczyną Św. Józefa. – Jestem przekonany, że to stało dzięki Św. Józefowi i Waszym modlitwom. Św. Józef to bardzo skuteczny święty – stwierdził bp Janiak. Przekonywał, że wiara uczy optymizmu. - Od śmierci mocniejsze jest zmartwychwstanie. My wierzymy w zmartwychwstanie. Choć trudno rozstawać się z bliskimi, ale wiara uczy nas optymizmu, że wbrew wszystkiemu wierzymy, że tam spotkamy się – powiedział hierarcha. Zachęcał wiernych, aby byli świadkami cywilizacji życia. - Nam wydaje się, że tak niewiele możemy. To nieprawda. Spotykając się z drugim człowiekiem możemy dawać świadectwo dla każdego życia, zarówno tego poczętego jak i będącego u schyłku. Dopóki będzie zabijanie żywych ludzi nie będzie pokoju na świecie. Wychodząc z tego sanktuarium nabierzmy sił, mocy, przekonania, że jesteśmy Panu Bogu potrzebni, że mamy konkretne zadanie do wykonania w naszym otoczeniu. Nabierzmy radości, bo wszyscy idziemy w jednym kierunku, idziemy do tych, którzy są święci, ale pamiętajmy, że na niebo trzeba zapracować – stwierdził ordynariusz diecezji kaliskiej.

 

W imieniu o. Tadeusza Rydzyka przemówił obecny na modlitwie o. Dawid.

 

Podczas Mszy św. zaśpiewał chór z parafii św. Jana Chrzciciela w Krotoszynie pod dyrekcją Krzysztofa Domerackiego.

Spotkanie transmitowane było przez Telewizję Trwam, Radio Maryja i Diecezjalne Radio Rodzina.

 

Ewa Kotowska-Rasiak