In English In Italiano Auf Deutsch
Bazylika otwarta codziennie od 6:00 do 19:00
Sekretariat Sanktuarium:
Kancelaria Parafialna:
Sklepik z pamiątkami:
Dom Pielgrzyma:
Restauracja św. Józefa:
62 7 575 822 / 8.00 - 13.00
789 087 043 / 10.00 - 12.00, 16.00 - 18.00
797 630 389 / 10.00 - 16.00
510 733 166 / 8.00 - 21.00
604 844 368 / 12.00 - 16.00
top
/ Home / Aktualności
Wtorek, 30 Sierpnia 2016

Ewa Kotowska-Rasiak/KAI

Peregrynacja Krzyża Papieża
św. Jana Pawła II
w Sanktuarium Św. Józefa w Kaliszu

Biskup kaliski Edward Janiak przewodniczył Mszy św. w Sanktuarium św. Józefa na rozpoczęcie peregrynacji Krzyża św. Jana Pawła II z okazji 35. rocznicy powstania Towarzystwa Pomocy św. Brata Alberta. Krzyż odwiedzi placówki w całej Polsce.

Galeria

Licznie zgromadzonych członków Rady Naczelnej Towarzystwa św. Brata Alberta, mieszkańców kaliskiego Schroniska św. Brata Alberta oraz pielgrzymów przybyłych do Sanktuarium św. Józefa powitał ks. prałat Jacek Plota. - Witaj krzyżu, jedyna nadziejo nasza, krzyżu Jana Pawła II, krzyżu papieski. Bardzo cieszymy się, że w naszej diecezji, w Sanktuarium św. Józefa inaugurujemy uroczyście przez posługę Jego Ekscelencji Księdza Biskupa Edwarda Janiaka, Biskupa Kaliskiego, a jednocześnie delegata Konferencji Episkopatu Polski ds. Towarzystw Pomocy im. Św. Brata Alberta, peregrynację krzyża po wszystkich schroniskach naszej ojczyzny – mówił kustosz bazyliki.W homilii biskup kaliski wskazywał na św. Jana Pawła II, który mówił, aby każdy człowiek wziął odpowiedzialność za obecność krzyża w swoim życiu. – Brońcie go. Nie lękajcie się. Nieście wszędzie i w każdej okazji, w porę i nie w porę potęgę krzyża, aby wszyscy również dzięki wam, mogli zobaczyć i uwierzyć w Odkupiciela człowieka – cytował słowa Jana Pawła II wypowiedziane w Rzymie w 2004 r. Kontemplując tajemnicę zbawienia człowieka zaznaczył, że Chrystus działa i zbawia także dzisiaj. – On żyje. On umiera i zmartwychwstaje. Skoro żyje, więc ma przeciwników. Będą z Nim walczyć moce piekielne. Im więcej dzieje się dobra, tym więcej spotykamy się z oporem. Ilu jest dzisiaj wrogów Kościoła? Niektóre rzeczy wymyślają. Chociaż jesteśmy grzesznymi ludźmi. Papież Franciszek na ten czas mówi, że trzeba przebaczyć, prosić o przebaczenie dla nas i całego świata – mówił kaznodzieja. Dziękował osobom zaangażowanym w niesienie pomocy drugiemu człowiekowi. - Schroniska św. Brata Alberta prowadzą domy i ogrzewalnie dla bezdomnych. Tych domów jest ponad 150 w Polsce i czuje się w nich ducha św. Brata Alberta. Pamiętam, że pierwsze schronisko we Wrocławiu rodziło się na schodach seminaryjnych z ks. Jerzym Marszałkiewiczem. Ks. Jerzy czasem wracał bez butów, czasem wyniósł jakiś koc. Tak to się zaczęło. My jako klerycy patrzyliśmy na to i uczyliśmy się wrażliwości na biedę ludzką. Dzisiaj jest radością, że ci ludzie nie są pozostawieni sami sobie, że jakoś ten system zadziałał, że wiele ludzi poświęca się i jest możliwość prowadzenia tych domów. Bardzo serdecznie jako wasz asystent dziękuję wam za tę służbę – powiedział asystent kościelny Towarzystwa Pomocy im. Św. Brata Alberta. Zachęcał wiernych, aby byli odważnymi świadkami Chrystusa tam, gdzie wypada żyć, w rodzinie, we wspólnocie, w pracy. – Nie wstydźmy się krzyża Chrystusowego. Ważne jest, żeby czasem dobrym słowem pomóc komuś w ważnych decyzjach, dodać otuchy, pochylić się nad starszym człowiekiem i pokazać mu, że jest kochany. Bądźmy nośnikami optymizmu chrześcijańskiego, który wypływa z faktu, że Chrystus umarł na krzyżu dla naszego zbawienia, ale nie pozostał na krzyżu, bo On zmartwychwstał – zaznaczył bp Janiak.

Po komunii św. w Kaplicy Cudownego Obrazu św. Józefa biskup kaliski zawierzył patronowi działalność Schronisk im. Św. Brata Alberta w całej Polsce. Przed udzieleniem pasterskiego błogosławieństwa Wojciech Bystry, prezes Zarządu Towarzystwa Pomocy im. Św. Brata Alberta dziękował ks. biskupowi Edwardowi za troskę o ludzi potrzebujących pomocy. Z kolei Bożenna Pietniunas, prezes Schroniska św. Brata Alberta z Kalisza dziękowała ks. prałatowi Jackowi Plocie za wspieranie działalności placówki.

Mszę św. koncelebrowali: kustosz kaliskiej bazyliki ks. prałat Jacek Plota, ks. prał. Stanisław Słowik, kapelan krajowy Towarzystwa Pomocy im. Św. Brata Alberta i kapelani kół z całej Polski.

Do Kalisza przybyło ponad 100 osób z 50 kół z całej Polski. Spotkanie członków Rady Naczelnej Towarzystwa św. Brata Alberta rozpoczęło się w piątek w Wyższym Seminarium Duchownym. Po południu Krzyż św. Jana Pawła II przybył do Schroniska św. Brata Alberta w Kaliszu, gdzie modlili się przy nim mieszkańcy placówki. W sobotę po Mszy św. w Sanktuarium św. Józefa krzyż został przewieziony do Wyższego Seminarium Duchownego w Kaliszu, gdzie przedstawiciele Towarzystwa św. Brata Alberta modlili się wspólnie i dyskutowali na kierunkami dalszego rozwoju stowarzyszenia. W niedzielę Krzyż Papieski został zabrany przez Koło w Suwałkach na dalszą trasę peregrynacji.