In English In Italiano Auf Deutsch
Bazylika otwarta codziennie od 6:00 do 19:00
Sekretariat Sanktuarium:
Kancelaria Parafialna:
Sklepik z pamiątkami:
Dom Pielgrzyma:
Restauracja św. Józefa:
62 7 575 822 / 8.00 - 13.00
789 087 043 / 10.00 - 12.00, 16.00 - 18.00
797 630 389 / 10.00 - 16.00
510 733 166 / 8.00 - 21.00
604 844 368 / 12.00 - 16.00
top
/ Home / Aktualności
Wtorek, 9 Sierpnia 2016

Wyruszyłą najstarsza piesza pielgrzymka z Kalisza na Jasną Górę od Józefa
do Maryi i od Maryi do Józefa

Wyruszamy!

Z sercami pełnymi radości wyruszyła 379 kaliska, a 25 diecezjalna Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę!

Zgodnie z tradycją, pielgrzymowanie rozpoczęła poranna Eucharystia w Bazylice św. Józefa. Przewodniczył jej ks. Rafał Kopis- główny kierownik pielgrzymki, a homilie wygłosił ks. Sebastian Łagótka- ojciec duchowny grup kaliskich, który zaprosił do poznawania Boga w Jego miłosierdziu. „Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią”- tak brzmi hasło tegorocznej pielgrzymki nawiązujące do roku miłosierdzia- który przezywamy w tym roku. Pielgrzymka, życzył ks. Sebastian, niech będzie czasem poznawania Boga przez Jego Miłosierdzie!

Wielką radość wśród zebranych wzbudziło słowo ks. Prałata Jacka Ploty - kustosza sanktuarium. Oddał i zawierzył wszystkich pielgrzymów MNP oraz św. Józefowi. Rozglądając się zauważył opiekę medyczną która, jak powiedział ks. Prałat: „nie uległa zmianie od lat 70” - więc wierzymy, ze z wieloletnim doświadczeniem zaopiekuje się obolałymi nogami i pęcherzami pielgrzymów...

Nie zabrakło również drożdżówek.

Na czas pielgrzymiego trudu życzymy wielu łask Bożych i doświadczeń które przybliżą do Boga. A pogoda? Niech będzie jak najlepsza do owocnego duchowo przeżycia czasu pielgrzymiego trudu!

 

 

 

Ewa Kotowska-Rasiak/KAI

Najstarsza piesza pielgrzymka
z Kalisza na Jasną Górę
„od Józefa do Maryi i od Maryi do Józefa”

Najstarsza piesza pielgrzymka w Polsce „od Józefa do Maryi i od Maryi do Józefa” wyruszyła 9 sierpnia z Kalisza. Pod hasłem „Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią” pielgrzymi będą zmierzać na Jasną Górę.

Galeria

Po Mszy św. odprawionej w Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu pielgrzymi z grupy różowo-niebieskiej ruszyli w drogę. Pątników żegnał na granicy Kalisza biskup kaliski senior Stanisław Napierała. Prosił on o modlitwę w intencji diecezji kaliskiej, która w przyszłym roku obchodzić będzie 25-lecie istnienia, a także biskupów, kapłanów, rodzin, chorych i wszystkich diecezjan. – Posyłamy Was z misją na Jasną Górę, abyście tam pozdrowili Maryję od Jej Małżonka – św. Józefa. Posyłamy Was z misją, abyście w drodze głosili Ewangelię, byście byli misjonarzami, byście ludziom swoją obecnością jako pielgrzymi mówili, że jest Bóg i On jest Miłosierdziem – mówił pierwszy biskup kaliski. Grupę pielgrzymów od św. Józefa pożegnał także ks. prałat Jacek Plota, kustosz Sanktuarium św. Józefa. Grupie różowo-niebieskiej przewodzi ks. Marcin Kierzek. W drodze pielgrzymi będą wsłuchiwać się w treść konferencji przygotowanych przez ojca duchownego ks. Sebastiana Łagódkę, diecezjalnego duszpasterza ministrantów i diecezjalnego referenta ds. powołań, ale również pielgrzyma z wieloletnim doświadczeniem. Po raz czwarty kierownikiem pielgrzymki jest ks. Rafał Kopis.

Na pielgrzymkę ,,wyruszyła’’ grupa złota, która codziennie będzie duchowo łączyć się z pątnikami za pośrednictwem Diecezjalnego Radia „Rodzina”. Uczestnicy zostali wpisani na Listę Pielgrzymów Duchowych. Swoje intencje mogą przesyłać telefonicznie lub emailem. Będą one omadlane na trasie pielgrzymki. Każdego dnia na falach Radia na częstotliwości 103,1 MHz będzie można znaleźć m.in. konferencje pielgrzymkowe, relacje z trasy, zdjęcia. Radio będzie łączyć się z wędrującymi w godzinie Miłosierdzia i w modlitwie różańcowej. Pielgrzymi duchowi mogą brać udział w codziennych Apelach Jasnogórskich o godz. 20.30 w Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu.

Pielgrzymi dotrą na Jasną Górę 13 sierpnia, gdzie powita ich biskup pomocniczy diecezji kaliskiej Łukasz Buzun.

Kaliska pielgrzymka należy do nielicznych, które wracają pieszo. Pielgrzymi mają do pokonania w obie strony ok. 320 km. 19 sierpnia w Kaliszu powita pątników biskup kaliski Edward Janiak. - Wierzę, że jak co roku powitają nas nasi bliscy, którzy z różnych powodów nie mogę pójść na pielgrzymi szlak. Kto nie był nigdy na powitaniu kaliskiej pielgrzymki, to gorąco zapraszam, aby przeżyć ten czas radości razem z nami, a każdy przyzna, że jest to coś niesamowitego, kiedy wspólnie z pielgrzymami od kościoła pw. św. Gotarda wędrują biskup, proboszczowie kaliskich parafii, władze Kalisza i całe rzesze mieszkańców miasta i okolic, by wspólnie pokłonić się św. Józefowi – mówi ks. Rafał Kopis, kierownik pielgrzymki zauważając, że chciałby przedłużyć tę wspólną radość i zaraz po przyjściu do Sanktuarium św. Józefa przeżyć wspólnie Eucharystię, która zjednoczy wszystkich w dziękczynieniu za dar pielgrzymowania, a jednocześnie będzie okazją do wspólnej modlitwy za rodziny, parafie i całą diecezję.

Pielgrzymowanie zakończy Eucharystia przy Sanktuarium św. Józefa, której przewodniczyć będzie biskup kaliski Edward Janiak.

Cała pielgrzymka będzie transmitowana na żywo przez Telewizję Diecezjalną „Dom Józefa”.