In English In Italiano Auf Deutsch
Bazylika otwarta codziennie od 6:00 do 19:00
Sekretariat Sanktuarium:
Kancelaria Parafialna:
Sklepik z pamiątkami:
Dom Pielgrzyma:
Restauracja św. Józefa:
62 7 575 822 / 8.00 - 13.00
789 087 043 / 10.00 - 12.00, 16.00 - 18.00
797 630 389 / 10.00 - 16.00
510 733 166 / 8.00 - 21.00
604 844 368 / 12.00 - 16.00
top
/ Home / Aktualności
Piątek, 8 Lipca 2016

Ewa Kotowska-Rasiak/KAI

Modlitwa w intencji rodzin
i obrony życia
w Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu

Spotkanie w Krakowie z Ojcem Świętym Franciszkiem jest wielką okazją do tego, aby młodzi tę miłość Bożą rozlewali na drugiego człowieka – mówił bp Stanisław Jamrozek, który 7 lipca przewodniczył w Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu comiesięcznym modlitwom w intencji rodzin i obrony życia nienarodzonych.

Temat lipcowego spotkania brzmiał: „Pomóż młodym odkryć smak życia – tylko życie z Bogiem smakuje prawdziwie. Oferta Last Minute na wakacje: ŚDM Kraków 2016”.

Galeria

Przybyłych na spotkanie pielgrzymów z całej Polski przywitał ks. prałat Jacek Plota, kustosz Sanktuarium św. Józefa. – Bardzo gorąco witam i serdecznie pozdrawiam każdego z Was, którzy przybyliście tu do Domu Św. Józefa w Kaliszu zwanego „Polskim Nazaretem”, aby modlić się przez Jego wstawiennictwo za rodziny i w obronie poczętego życia. Również bardzo serdecznie witam i gorąco pozdrawiam słuchaczy Radia Maryja i Radia Rodzina oraz widzów Telewizji TRWAM w naszej ojczyźnie i poza jej granicami.     Rozpoczęły się wakacje czas wyjazdów, odpoczynku i regeneracji sił. Nasze spotkanie modlitewne odbywa się w szczególnym czasie. Trwamy w Świętym Roku Miłosierdzia, a przed nami wielkie wydarzenia, jakimi są Światowe Dni Młodzieży, które tym razem będą najpierw w polskich diecezjach, a następnie w Krakowie  i związana z tym wizyta Ojca Św. Franciszka w naszej ojczyźnie. Do naszego kraju przybędą ogromne rzesze młodych ludzi z całego świata. Światowe Dni Młodzieży to czas niezwykłej manifestacji wiary i dzielenia się tą wiarą z innymi, to czas świadectwa o trwaniu w Kościele przy Jezusie Chrystusie. Wszyscy zmobilizujmy nasze siły i starania, aby nasza młodzież mogła jak najliczniej uczestniczyć w tych spotkaniach zarówno w diecezjach jak też w Krakowie z Ojcem Św. Franciszkiem, aby mogła „naładować swoje akumulatory” na dalsze lata swojego dorosłego życia – mówił ks. prałat Jacek Plota.
Przedstawił zgromadzonym program lipcowego spotkania. –  Centrum naszego spotkania będzie uroczysta koncelebrowana Eucharystia, której będzie przewodniczył i wygłosi Słowo Boże J.E. Ks. Biskup Stanisław Jamrozek, biskup pomocniczy archidiecezji przemyskiej. Ekscelencjo serdecznie witamy w naszej wspólnocie,  dziękujemy za przyjęcie zaproszenia. W serce Najświętszej Ofiary zostaną włączone wszystkie podziękowania i prośby złożone i przysłane przez wiernych. Bardzo serdecznie witam i pozdrawiam właściwego gospodarza  J.E. Ks. Biskupa Edwarda Janiaka, pasterza kościoła kaliskiego, który  na zakończenie skieruje do nas swoje słowo. Witam Biskupa Łukasza, biskupa pomocniczego diecezji kaliskiej oraz Biskupa seniora Teofila Wilskiego. Duchowo łączy się z nami Biskup senior Stanisław Napierała, pierwszy biskup kaliski. Serdecznie witam i pozdrawiam łączącego się duchowo o. Tadeusza Rydzyka, dyrektora Radia Maryja i Telewizji TRWAM. Ojcze Dyrektorze dziękujemy za te katolickie media i wszystkie inne dzieła. Wspieramy je modlitwą i ofiarą również tu u Św. Józefa. Witam wszystkich obecnych tu kapłanów diecezjalnych i zakonnych według godności i urzędów, wspólnotę Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Kaliskiej z ks. rektorem na czele.  Witam siostry zakonne z różnych zgromadzeń, Bractwo Św. Józefa z Rzeszowa i Kalisza. Witam o. Zdzisława Klafkę, rektora WSKSiM oraz cały zespół techniczny realizujący dzisiejszą transmisję  i dziękujemy za Waszą służbę życiu i rodzinie. Witam wszystkich pielgrzymów, którzy przybyli do Sanktuarium św. Józefa – witał kustosz kaliskiej bazyliki.

Modlitwę wstawienniczą w intencji rodzin i obrony życia człowieka przed obrazem św. Józefa Kaliskiego prowadzili: ks. Witold Kałmucki, diecezjalny duszpasterz młodzieży wraz z młodymi oraz ks. Marcin Kierzek, wikariusz w Sanktuarium św. Józefa.

Konferencję nt. uczestnictwa młodych w Światowych Dniach Młodzieży w Krakowie wygłosił ks. Jakub Bartczak, ambasador ŚDM, najlepszy raper wśród księży i jedyny ksiądz wśród raperów, duszpasterz parafii Sulistrowice, niegdyś znany jako „Mane” – członek hip-hopowych ekip z Wrocławia. Do wyjazdu na ŚDM w Krakowie zachęcała także młodzież z diecezji kaliskiej z ks. Witoldem Kałmuckim i ks. Markiem Muzyką. Rozmowę z gośćmi prowadził ks. prałat Leszek Szkopek.

Mszy św. przewodniczył bp Stanisław Jamrozek, biskup pomocniczy archidiecezji przemyskiej. Wraz z nim modlili się: biskup kaliski Edward Janiak, bp pomocniczy Łukasz Buzun, bp senior Teofil Wilski, o. Zdzisław Klafka, rektor Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu, kapłani, młodzież i wierni z diecezji kaliskiej, a szczególnie dekanatów bralińskiego, odolanowskiego i trzcinickiego oraz pielgrzymi z całej Polski. W homilii celebrans podkreślał, że spotkanie w Krakowie z Ojcem Świętym Franciszkiem jest wielką okazją do tego, aby młodzi tę miłość Bożą rozlewali na drugiego człowieka. - Ludzie młodzi tę miłość będą przekazywać drugiemu człowiekowi. Jest jeszcze przeszło dwa tygodnie, żeby napełnić się Bożą miłością w spotkaniu z Jezusem na modlitwie, w zasłuchaniu w Jego Słowo. Możemy się tą miłością napełniać, żeby później napełnieni Duchem Bożym wyjść i o tej miłości mówić, bo będzie okazja, żeby dzielić się swoją wiarą. Pan będzie umacniał Was, aby to świadectwo było bardzo czytelne – powiedział bp Jamrozek. Zaznaczył, że młodzi z Polski będą mieli okazję głosić swoim rówieśnikom ze świata dobrą nowinę o Jezusie. - Nasza młodzież może dać młodym, którzy przyjadą z różnych zakątków świata bardzo gorącą wiarę. Ta spontaniczność wiary rodzi jeszcze większą miłość do Pana Boga – stwierdził kaznodzieja. Apelował do młodych, aby zachęcali innych do udziału w Światowych Dniach Młodzieży w Krakowie. Wskazał, że młodzież może zaświadczyć, że w ich sercach jest głębokie pragnienie prawdy. - Młodzi unikają kłamstwa, chcą żyć w prawdzie. To świadectwo umiłowania prawdy jest wielką cechą człowieka wierzącego – mówił biskup pomocniczy archidiecezji przemyskiej. Prosił też młodych, aby mówili innym o wartości rodziny. - Młodzi duży nacisk kładą na wartość rodziny w ich życiu. Rodziny, która jest zawsze związkiem mężczyzny i kobiety. Młodzi tworzą tę rodzinę, a owocem ich miłości jest dziecko, które Bóg daje. Pan Bóg daje siły, aby przyjąć dziecko i dobrze je wychować. Przypominajcie innym o wartości rodziny i starajcie się poważnie podchodzić do swojej przyszłości – zaznaczył hierarcha. Zwrócił się z modlitwą do św. Józefa, aby upraszał młodym gorącą miłość do Pana Boga. - Prośmy św. Józefa, aby upraszał nam zatroskanie o życie duchowe, o to, żeby Pan nieustannie w nas mieszkał i żebyśmy Jego mocą napełnieni mogli Jego miłość rozgłaszać wszędzie tam, gdzie On nas pośle – powiedział bp Jamrozek.

Pod koniec Mszy św. biskupi, kapłani i wierni zebrani w kaliskiej bazylice zawierzyli św. Józefowi rodziny i dzieci nienarodzone.

W swoim przemówieniu biskup kaliski Edward Janiak podziękował biskupom, kapłanom i wiernym za wspólna modlitwę w intencji rodzin. Słowa wdzięczności skierował do wszystkich łączących się duchowo przez media, a zwłaszcza pozdrawiał osoby dotknięte chorobą, samotnością, a także te, które dźwigają krzyż.

O. Zdzisław Klafka zachęcał młodych, aby pojechali do Krakowa. Zaprosił też wiernych na Pielgrzymkę Rodziny Radia Maryja na Jasną Górę, która odbędzie się w niedzielę, 10 lipca.

Podczas Mszy św. śpiewał zespół młodzieżowy Tratwa Team.

Nabożeństwo transmitowane było przez Telewizję Trwam, Radio Maryja i Diecezjalne Radio Rodzina.

Po Mszy św. ks. prałat Jacek Plota zaprosił wszystkich na wspólny posiłek – zupę z kuchni polowej.