In English In Italiano Auf Deutsch
Bazylika otwarta codziennie od 6:00 do 19:00
Sekretariat Sanktuarium:
Kancelaria Parafialna:
Sklepik z pamiątkami:
Dom Pielgrzyma:
Restauracja św. Józefa:
62 7 575 822 / 8.00 - 13.00
789 087 043 / 10.00 - 12.00, 16.00 - 18.00
797 630 389 / 10.00 - 16.00
510 733 166 / 8.00 - 21.00
604 844 368 / 12.00 - 16.00
top
/ Home / Aktualności
Niedziela, 5 Czerwca 2016

Ewa Kotowska-Rasiak/KAI

Odpust ku czci Opieki Świętego Józefa

Prośmy św. Józefa, byśmy tak jak on byli ludźmi mającymi szerokie, odważne i miłosierne serce – mówił bp Łukasz Buzun podczas Mszy św. ku czci Opieki Świętego Józefa w kaliskiej bazylice.

Odpust połączono z modlitwą za miasto Kalisz i diecezję kaliską, Pielgrzymką Rolników, Ogrodników i Sadowników do św. Józefa oraz dziękczynieniem za wizytę Papieża Jana Pawła II do Kalisza, która miała miejsce 4 czerwca 1997 r.

 

Witając przybyłych na uroczystości odpustowe kustosz sanktuarium ks. prałat Jacek Plota przypomniał, że historia pielgrzymek rajców miejskich sięga połowy XVIII w. - Ten prastary odpust to święto lokalne, którego początki sięgają wieku XVIII, wtedy to Rajcy miasta Kalisza po raz pierwszy udali się przed  Cudowny Obraz Świętego Józefa, by błagać Go o opiekę, by chronił nasz gród od klęsk i nieszczęść. Tę prośbę obecnie pokornie ponawiamy wdzięczni za opiekę nad naszym miastem śpiewając przy odsłanianiu i zasłanianiu Cudownego Obrazu codziennie refren pieśni „od klęsk i nieszczęść chroń nasz gród”. Od ponad 22 lat są reaktywowane pielgrzymki władz naszego Miasta i Powiatu z intencjami za Miasto i Jego mieszkańców. Za chwilę oficjalną prośbę o odprawienie Mszy Świętej w intencji Miasta i Jego mieszkańców skieruje Marszałek, Król i Starszy Bractwa Kurkowego. Polecamy w modlitwie także naszą Diecezję, której również patronuje Św. Józef – mówił kustosz. Wskazał na wizytę św. Jana Pawła II w Kaliszu. - Przed 19-tu laty 4 czerwca 1997 roku tu w Sanktuarium Św. Józefa i przyległych do niego placach Jan Paweł II modlił się i sprawował Mszę Świętą. Dziś już Święty. Powiedział wówczas:„Dziękuję Opatrzności Bożej za to, że dane mi jest nawiedzić Wasze Miasto /…/. Jakże raduję się że tę Ofiarę Eucharystyczną sprawuję w Sanktuarium Świętego Józefa. To Sanktuarium ma bowiem szczególne miejsce w dziejach Kościoła i narodu”. Towarzyszy nam Ojciec Święty Jan Paweł II w znaku relikwii krwi. To tu od 12 lat co miesiąc modlimy się za rodziny i w obronie życia wypełniając swoisty testament, który zostawił nam Jan Paweł II. Całość nabożeństwa jest zawsze transmitowana przez Radio Maryja i Telewizję TRWAM. Pamiętamy też w modlitwie w naszym Sanktuarium o obecnym Ojcu Świętym Franciszku, który 2 lata temu ofiarował Św. Józefowi pierścień – powiedział ks. prałat Plota. Dodał, że jest to także modlitwa w intencji rolników i polskiej wsi. - Od 13-tu lat bowiem zapragnęli przybywać na Odpust Opieki Św. Józefa rolnicy, ogrodnicy i sadownicy w swoich przedstawicielach, by pokłonić się Świętemu Józefowi i oddać w opiekę siebie swoje rodziny i domostwa. Przynieśli chleb, owoce, warzywa, przystroili ołtarz polnymi kwiatami. Św. Józefie miej w opiece polskich rolników – zaznaczył kustosz, który skierował słowa powitania do ks. biskupa Łukasza Buzuna, kapłanów, sióstr zakonnych i licznie zgromadzonych wiernych.

W homilii biskup pomocniczy Łukasz Buzun podkreślił znaczenie św. Józefa, który patronuje diecezji kaliskiej. – Św. Józef jest dla nas osobą ważną. Jest człowiekiem świętym. Stoi blisko Jezusa – wskazał kaznodzieja. Zachęcał wiernych, aby brali przykład z życia św. Józefa. – Józef nam dzisiaj pokazuje, że nie żyje dla siebie, nie troszczy się o siebie, ale jest ukierunkowany na wypełnienie misji męża, opiekuna, ojca. Każdy jest powołany do tego, żeby patrzeć nie tylko na swoje sprawy, nawet na sprawy swojej rodziny, ale żeby patrzeć dalej i szerzej. Prośmy św. Józefa, byśmy byli ludźmi tak jak on mającymi szerokie, odważne i miłosierne serce – powiedział celebrans.

W darach ofiarnych złożone zostały m.in.: chleb, owoce i warzywa, kwiaty, świece. Do ołtarza przedstawiciele Cechu Rzemiosł Różnych i Budowlanych w Kaliszu przynieśli Srebrną Lilię św. Józefa, którą bp Buzun pobłogosławił. Ta lilia zostanie przekazana zwycięzcy Europejskiego Strzelania o Srebrną Lilię św. Józefa organizowanego przez Kaliskie Bractwo Strzelców Kurkowych.

Po komunii św. w Kaplicy Cudownego Obrazu św. Józefa bp Buzun ponowił akt zawierzenia Kalisza i całej diecezji patronowi. Po Mszy św. wierni przeszli pod figurę św. Jana Pawła II, gdzie odmówiono modlitwę, złożono kwiaty i zapalono znicze.

Na uroczystości odpustowe licznie przybyli kapłani, siostry zakonne, przedstawiciele władz państwowych, miejskich i powiatowych, organizacji kościelnych i społecznych, uczelni, szkół, Kaliskie Bractwo Strzelców Kurkowych, Bractwo Świętego Józefa, delegacja dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Kaliszu w strojach staropolskich, Zespół Folklorystyczny „Piwonice”, rowerzyści z Liskowa, pielgrzymka z parafii Narodzenia NMP i Bractwo Św. Józefa z Zagorzynka oraz parafii OO Kapucynów z Łomży. Były też liczne poczty sztandarowe, m.in.: Miasta Kalisza, Bractwa Strzelców Kurkowych, Kombatantów, NSZZ Solidarność Rolników Indywidualnych województwa łódzkiego, kaliskich szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych, sztandary OSP oraz Zrzeszenia Handlu i Usług Południowej Wielkopolski. Uroczystość odpustową uświetniły: Chór „Kopernik” z III LO im. Mikołaja Kopernika w Kaliszu pod kierunkiem Henryki Iglewskiej-Mocek i Orkiestra Dęta „Gród nad Prosną” pod batutą Wojciecha Zielezińskiego.