In English In Italiano Auf Deutsch
Bazylika otwarta codziennie od 6:00 do 19:00
Sekretariat Sanktuarium:
Kancelaria Parafialna:
Sklepik z pamiątkami:
Dom Pielgrzyma:
Restauracja św. Józefa:
62 7 575 822 / 8.00 - 13.00
789 087 043 / 10.00 - 12.00, 16.00 - 18.00
797 630 389 / 10.00 - 16.00
510 733 166 / 8.00 - 21.00
604 844 368 / 12.00 - 16.00
top
/ Home / Aktualności
Sobota, 4 Czerwca 2016

Ewa Kotowska-Rasiak/KAI, Video: Rafał Rasiak

Procesja „Od Wojciecha do Józefa”

Procesją „Od Wojciecha do Józefa” w sobotę wieczorem rozpoczęły się w Kaliszu obchody święta Opieki Świętego Józefa i 19. rocznicy wizyty Jana Pawła II w Kaliszu, która miała miejsce 4 czerwca 1997 r.

Galeria

Uroczystości rozpoczęły się przy kościele św. Wojciecha na Zawodziu (najstarszej części Kalisza). – W tej procesji zawierzmy nasze rodziny św. Józefowi, bo to sprawdzony nasz patron. Zawierzmy także sprawy naszej wiary, bo w tym roku mija 1050 lat od przyjęcia chrztu Polski. Obchodzimy również Rok Miłosierdzia. Niech przez Serce Pana Jezusa płynie siła i moc zwycięstwa nad grzechem. Idźmy z podniesionymi głowami dziękując Panu Bogu za dar wiary, chrztu świętego i wypraszajmy mądrość dla rządzących, pamiętajmy o naszej ojczyźnie, o prezydencie, rządzie, aby mądrze kierowali naszym krajem, aby ludziom żyło się lepiej – mówił biskup kaliski Edward Janiak.

Przed wyruszeniem procesji na terenie Grodu Piastów na Zawodziu zakopano kapsułę czasu upamiętniającą obchody 1050-lecia chrztu Polski. Akt sporządzony do tego wydarzenia odczytał Andrzej Plichta, przewodniczący Rady Miejskiej Kalisza.

Procesja przeszła ulicami miasta do Sanktuarium św. Józefa. W procesji szli: bp Edward Janiak, bp Stanisław Napierała, ks. prałat Jacek Plota, kustosz Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu, ks. prałat Andrzej Latoń, proboszcz parafii św. Gotarda w Kaliszu, kapłani z parafii kaliskich, klerycy Wyższego Seminarium Duchownego z rektorem i wykładowcami, siostry zakonne. Procesję tworzyli również przedstawiciele władz rządowych i samorządowych, delegacje z parafii kaliskich, Bractwo św. Józefa, Bractwo Kaliskich Strzelców Kurkowych, Gminna Orkiestra Dęta z Koźminka oraz mieszkańcy Kalisza.

Na zakończenie procesji na placu przed kaliską bazyliką bp Edward Janiak zawierzył św. Józefowi całą diecezję kaliską. Podziękował wiernym za liczny udział w procesji i dawanie świadectwa swojej wiary. Biskupi Edward Janiak i Stanisław Napierała udzielili pasterskiego błogosławieństwa.

Pierwsza procesja odbyła się w pierwszą niedzielę czerwca 1998 r. w godzinach popołudniowych pod przewodnictwem ordynariusza diecezji kaliskiej bp. Stanisława Napierały i na stałe została złączona z rocznicą wizyty Jana Pawła II w Kaliszu i odpustem Opieki św. Józefa. Procesja jest oddaniem czci św. Józefowi - patronowi miasta Kalisza.

Procesja „Od Wojciecha do Józefa” została tak nazwana, ponieważ wyrusza z Zawodzia, najstarszej części miasta Kalisza do Sanktuarium św. Józefa. Jest wzorowana na wielkich procesjach w Gnieźnie i Krakowie. Jej celem jest pokazanie Kaliszowi jego patrona oraz danie możliwości zamanifestowania swojej wiary i złożenia publicznie dziękczynienia za opiekę św. Józefa nad miastem. W procesji niesiona jest kopia obrazu św. Józefa Kaliskiego pobłogosławiona w 1993 r. w Rzymie przez Jana Pawła II.

Procesją „Od Wojciecha do Józefa” w sobotę wieczorem rozpoczęły się w Kaliszu obchody święta Opieki Świętego Józefa i 19. rocznicy wizyty Jana Pawła II w Kaliszu, która miała miejsce 4 czerwca 1997 r.