In English In Italiano Auf Deutsch
Bazylika otwarta codziennie od 6:00 do 19:00
Sekretariat Sanktuarium:
Kancelaria Parafialna:
Sklepik z pamiątkami:
Dom Pielgrzyma:
Restauracja św. Józefa:
62 7 575 822 / 8.00 - 13.00
789 087 043 / 10.00 - 12.00, 16.00 - 18.00
797 630 389 / 10.00 - 16.00
510 733 166 / 8.00 - 21.00
604 844 368 / 12.00 - 16.00
top
/ Home / Aktualności
Czwartek, 2 Czerwca 2016

Ewa Kotowska-Rasiak/KAI

Modlitwa w intencji rodzin
i obrony życia
w Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu

Jedną z podstawowych krzywizn jest zwątpienie w coś najbardziej podstawowego, elementarnego, człowiekowi przynależnego – w życie człowieka – mówił bp Marek Szkudło, który 2 czerwca przewodniczył w Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu comiesięcznym modlitwom w intencji rodzin i obrony życia nienarodzonych.

Galeria

Temat czerwcowego spotkania brzmiał: „Święty Józef w sprawie obrony życia gromadzi drużynę niebieskich orędowników. Oto kolejny: święty (od niedzieli) ojciec Stanisław Papczyński”.

PowitaniePrzybyłych na spotkanie pielgrzymów z całej Polski przywitał ks. prałat Jacek Plota, kustosz Sanktuarium św. Józefa. – Bardzo  serdecznie witam i pozdrawiam każdego z Was uczestników tego spotkania modlitewnego, którzy przybyliście tu do Sanktuarium św. Józefa „Polskiego Nazaretu”, aby modlić się przez Jego wstawiennictwo w intencji rodzin i obrony poczętego życia.  Również bardzo serdecznie witam i gorąco pozdrawiam słuchaczy Radia Maryja i Radia Rodzina oraz widzów telewizji TRWAM w naszej Ojczyźnie i poza jej granicami łączących się i trwających z nami na modlitwie. Dziś jest zakończenie oktawy Bożego Ciała w świątyniach naszej Ojczyzny święci się wianki zrobione z niezapominajek, macierzanki, rozchodnika, bławatków, mięty i innych kwiatów – zaznaczył ks. Plota.

Przypomniał, że w najbliższą sobotę, 4 czerwca, przypada 19. rocznica wizyty Papieża Jana Pawła II w Sanktuarium św. Józefa i w Kaliszu. - To tutaj Ojciec Święty wskazał na św. Józefa jako pierwszego wielkiego obrońcę życia i zawierzył mu obronę poczętego życia w Polsce i na świecie oraz wszystkie rodziny w naszej Ojczyźnie. Zostawił nam swoisty testament „Obowiązek służby życiu spoczywa na wszystkich i na każdym z nas, ale ta odpowiedzialność w szczególny sposób spoczywa na rodzinie, która jest wspólnotą życia i miłości. Bracia i siostry nigdy nie zapominajcie o tym jak wielką wartością jest rodzina”. Wierni temu przesłaniu przychodzimy od 12 lat w każdy pierwszy czwartek miesiąca tutaj do tronu św. Józefa, aby przez wstawiennictwo Patriarchy z Nazaretu modlić się w intencji obrony życia i rodzin szczególnie tych, którym jest ciężko. W tej modlitwie wspierają nas liczni święci obrońcy życia, których relikwie znajdują się tu w Domu Św. Józefa w naszym Sanktuarium. Są wśród nich Św. Joanna Beretta Molla, Św. Jan Paweł II, Bł. Matka Teresa z Kalkuty, Bł. Franciszka Siedliska, Bł. Siostry Nazaretanki z Nowogródka, Bł. Ks. Jerzy Popiełuszko i inni – mówił kustosz kaliskiej bazyliki.

Przedstawił zgromadzonym program czerwcowego spotkania. - Centrum naszego spotkania będzie Uroczysta Koncelebrowana Eucharystia, której będzie przewodniczył i wygłosi Słowo Boże J.E. Ks. Biskup Marek Szkudło, biskup pomocniczy archidiecezji katowickiej.  Ekscelencjo serdecznie witamy w naszej wspólnocie i dziękujemy za przyjęcie zaproszenia. Bardzo serdecznie witam i pozdrawiam  J.E. Ks. Biskupa Edwarda Janiaka, pasterza kościoła kaliskiego, który jako właściwy gospodarz na zakończenie liturgii skieruje do nas swoje słowo. Witam serdecznie J.E. Ks. Biskupa Łukasza Buzuna, biskupa pomocniczego naszej diecezji. Serdecznie witam i pozdrawiam Księży Biskupów seniorów J.E. Ks. Biskupa Stanisława Napierałę, pierwszego Biskupa Kaliskiego i Ks. Biskupa Teofila Wilskiego. Serdecznie witam i pozdrawiam o. dr Tadeusza Rydzyka, założyciela i dyrektora Radia Maryja i Telewizji TRWAM oraz Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej i innych dzieł. Gratulujemy i cieszymy się z doniosłej uroczystości poświęcenia nowej Świątyni  - Sanktuarium MB Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i Św. Jana Pawła II. Witam wszystkich obecnych tu kapłanów diecezjalnych i zakonnych  według godności i urzędów, wspólnotę Wyższego Seminarium Duchownego w Kaliszu.

Witam Siostry Zakonne z różnych Zgromadzeń obecne tu w Bazylice oraz Bractwo Św. Józefa. Dzisiejszą uroczystość uświetni swoim śpiewem zespół Abba Pater Music pod dyrekcją Pana Jakuba Tomalaka. Witam wszystkich pielgrzymów przybyłych indywidualnie i w grupach zorganizowanych – witał ks. prałat Jacek Plota.

Modlitwę wstawienniczą w intencji rodzin i obrony życia człowieka przed obrazem św. Józefa Kaliskiego prowadził ks. Szymon Rybak, wikariusz w Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu.

ks. dr hab. Piotr Kieniewicz

Konferencję nt. „Święty (już od niedzieli) ojciec Stanisław Papczyński – patron walki o życie poczęte” wygłosił ks. dr hab. Piotr Kieniewicz, marianin, posługuje w Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej jako rzecznik prasowy i wicedyrektor Centrum Pomocy Rodzinie i Osobom Uzależnionym, prowadzi Ośrodek Wsparcia Płodności „Naprotechnologia”. Prelegent ukazywał o. Papczyńskiego jako patrona małżonków oczekujących potomstwa. Wskazywał na naprotechnologię jako metodę leczącą bezpłodność. Rozmowę z gościem prowadził ks. prałat Leszek Szkopek.

ks. bp Marek SzkudłoMszy św. przewodniczył bp Marek Szkudło, biskup pomocniczy archidiecezji katowickiej. Wraz z nim modlili się: biskup kaliski Edward Janiak, bp pomocniczy Łukasz Buzun, bp senior Stanisław Napierała, bp senior Teofil Wilski, o. Tadeusz Rydzyk, kapłani, wierni z diecezji kaliskiej, a szczególnie dekanatów jarocińskiego, raszkowskiego i wieruszowskiego oraz pielgrzymi z całej Polski. W homilii celebrans odwoływał się do słów św. Teresy od Jezusa „Święty Józefie, przybrany Ojcze Boga Wcielonego i wierny Oblubieńcze Bogarodzicy Dziewicy Maryi. Z ufną prośbą przychodzę do Ciebie, abyś w dzisiejszej rzeczywistości zakłamania, zmaterializowania i zbytniego pośpiechu, uwrażliwiał moją duszę na wartości wieczne i nadprzyrodzone”. – Linia prawdy jest prosta. To są słowa banalne wręcz w swej prostocie, a jakże ważne w czasach, które tak, jak poprzednie są czasami pośpiechu, ale chyba jeszcze bardziej niż wszystkie poprzednie są czasem zakłamania. Dzisiaj tej „prostej linii prawdy” potrzeba człowiekowi, który błądzi po pokrzywionych ścieżkach współczesności – powiedział bp Szkudło. Ubolewał, że współczesny człowiek zaczął wątpić w wartość ludzkiego życia. – Jedną z podstawowych krzywizn jest zwątpienie w coś najbardziej podstawowego, elementarnego, człowiekowi przynależnego – w życie człowieka. Jest to jednocześnie zwątpienie w wielkość tych podstawowych i tradycyjnych instytucji, świętych instytucji, jakimi są małżeństwo i rodzina, krytykowanych dzisiaj zewsząd jako przestarzałe, niemodne, archaiczne – zaznaczył kaznodzieja. Podkreślał, że życie jest największym darem otrzymanym od Boga. – Święty Józef, u którego dzisiaj gościmy, uczy nas ewidentnie, że życie człowieka jest święte od poczęcia do naturalnej śmierci. Tego samego uczy nas bł. o. Papczyński. Za trzy dni ten wielki orędownik życia i prawdy, ten skuteczny patron dzieci nienarodzonych, godności życia i rodziców oczekujących wytrwale potomstwa, zostanie ogłoszony świętym – wskazał biskup pomocniczy archidiecezji katowickiej.

Pod koniec Mszy św. biskupi, kapłani i wierni zebrani w kaliskiej bazylice zawierzyli św. Józefowi rodziny i dzieci nienarodzone.

W swoim przemówieniu biskup kaliski wskazywał na o. Papczyńskiego jako obrońcę życia. - Najważniejszy po Panu Bogu jest człowiek, każdy człowiek - ten pod sercem matki i ten, który już pochylony myśli o wieczności – powiedział bp Janiak. Przypomniał, że 19 lat temu Jan Paweł II w Kaliszu wypowiedział za matką Teresą słowa, że naród, który nie szanuje życia jest na zatraceniu.

O. Tadeusz Rydzyk podziękował biskupom i wiernym za udział w uroczystości konsekracji kościoła pw. Maryi Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu, która odbyła się 18 maja z udziałem legata papieskiego kard. Zenona Grocholewskiego. Prosił też o modlitwę w intencji ojczyzny.

Spotkanie było okazją do złożenia życzeń imieninowych ks. prałatowi Leszkowi Szkopkowi, wieloletniemu dyrektorowi Radia Rodzina.

Podczas Mszy św. śpiewał zespół Abba Pater Music.

Nabożeństwo transmitowane było przez Telewizję Trwam, Radio Maryja i Diecezjalne Radio Rodzina.

Po Mszy św. ks. prałat Jacek Plota zaprosił wszystkich na wspólny posiłek – zupę z kuchni polowej.