In English In Italiano Auf Deutsch
Bazylika otwarta codziennie od 6:00 do 19:00
Sekretariat Sanktuarium:
Kancelaria Parafialna:
Sklepik z pamiątkami:
Dom Pielgrzyma:
Restauracja św. Józefa:
62 7 575 822 / 8.00 - 13.00
789 087 043 / 10.00 - 12.00, 16.00 - 18.00
797 630 389 / 10.00 - 16.00
510 733 166 / 8.00 - 21.00
604 844 368 / 12.00 - 16.00
top
/ Home / Aktualności
Czwartek, 26 Maja 2016

Ewa Kotowska-Rasiak/KAI
Video: Rafał Rasiak

Uroczystość Najświętszego Ciała
i Krwi Chrystusa

Biskup kaliski Edward Janiak przewodniczył uroczystościom Bożego Ciała w Kaliszu.Procesja rozpoczęła się w katedrze św. Mikołaja, skąd ulicami miasta przeszła na rynek. Pierwszy ołtarz usytuowany był przy Sanktuarium św. Józefa.

Galeria

W czasie procesji do czterech ołtarzy monstrancję z Najświętszym Sakramentem nieśli: biskup kaliski Edward Janiak, biskup kaliski senior Stanisław Napierała, ks. prałat Jacek Plota, kustosz Sanktuarium św. Józefa i ks. prałat Adam Modliński, proboszcz katedry. Pierwszy ołtarz znajdował się przy Sanktuarium św. Józefa, gdzie zaśpiewał Chór Chłopięco-Męski Bazyliki św. Józefa. Na rynku błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem na cztery strony świata udzielił biskup kaliski Edward Janiak. Po zakończeniu procesji Mszy św. na rynku przewodniczył bp senior Stanisław Napierała. Wraz z nim koncelebrowali: bp Edward Janiak, księża neoprezbiterzy i licznie zgromadzeni kapłani z ks. prałatem Jackiem Plotą i ks. prałatem Adamem Modlińskim.

W homilii biskup kaliski podkreślał, że Kościół żyje Eucharystią. – W wielkich zgromadzeniach liturgicznych, w kongresach eucharystycznych: międzynarodowych, krajowych czy diecezjalnych nie chodzi o manifestację siły doczesnej Kościoła, ilości i zawartości jego członków, ale chodzi o przeżywanie i ożywanie wiary w Eucharystię, która jest siłą i mocą Kościoła. Posilając się chlebem eucharystycznym żyjemy Bogiem, który daje nam wolność do wyboru dobra – powiedział kaznodzieja. Wskazywał, że Eucharystia jest szczytem miłości i miłosierdzia Boga wobec człowieka. – On bowiem został z nami aż do skończenia świata. Pamiętajmy, że najpiękniejszą monstrancją dla Pana Jezusa ukrytego w Najświętszym Sakramencie jest serce człowieka, a nie złote tabernakulum – zaznaczył celebrans. Dodał, że Eucharystia jest obrazem ziemskiego życia człowieka, które jest wędrowaniem z Jezusem Chrystusem w mocy Ducha Świętego do domu Ojca.

Galeria

Skupił się także na słowach zamieszczonych przy czterech ołtarzach. – Przy pierwszym ołtarzu rozważaliśmy, że Eucharystia jest ofiarą. W wieczerniku narodziła się Eucharystia, bezkrwawa ofiara Ciała i Krwi naszego Pana. Chrystus umarł dla naszego zbawienia, dlatego Bóg nie gardzi żadnym człowiekiem – mówił bp Janiak. Zaznaczył, że drugi ołtarz uświadamiał, że Eucharystia jest pokarmem dla duszy. - Potrzebujemy chleba powszedniego, pracujemy na ten chleb, codziennie go spożywamy, ale ten chleb nam nie wystarcza, bo życie ludzkie nie wyczerpuje się w życiu biologicznym. Człowiek nosi w sobie życie duchowe, które też potrzebuje pokarmu, a jest nim Słowo Boże i chleb eucharystyczny – wskazywał ordynariusz kaliski. Podkreślił, że trzeci ołtarz ukazywał, że Eucharystia jest zadatkiem życia wiecznego. - To tutaj na ziemi mamy zapracować na niebo przez uczciwe życie, wypełnianie Przykazań Bożych i prawa Bożego – dodał biskup. Przypomniał, że czwarty ołtarz wskazywał na Eucharystię jako sakrament jedności Kościoła. - Na zakończenie Chrystus jakby w testamencie powiedział: „Aby wszyscy stanowili jedno jak Ty Ojcze we Mnie, a Ja w Tobie”. Niestety, jesteśmy ciągle chorzy na brak jedności. Niekoniecznie trzeba patrzeć na Irak, spoglądać na parlament, na życie publiczne, na wielkie odłamy chrześcijaństwa, żeby to zauważyć. Wszystkich nas to dotyka – ubolewał celebrans, który przekonywał, że dobrze przeżywana Eucharystia łączy nie tylko z Panem Bogiem, ale łączy z ludźmi. - Poczujmy się apostołami jednoczenia w rodzinie, sąsiedztwie. Tak trudno jest ludzi łączyć, a łatwo jest dzielić przez pomówienie, wyrządzenie krzywdy, uprzedzanie do innych. Kto nie jest w jedności z drugim człowiekiem nie jest w jedności z Bogiem – stwierdził bp Janiak.