In English In Italiano Auf Deutsch
Bazylika otwarta codziennie od 6:00 do 19:00
Sekretariat Sanktuarium:
Kancelaria Parafialna:
Sklepik z pamiątkami:
Dom Pielgrzyma:
Restauracja św. Józefa:
62 7 575 822 / 8.00 - 13.00
789 087 043 / 10.00 - 12.00, 16.00 - 18.00
797 630 389 / 10.00 - 16.00
510 733 166 / 8.00 - 21.00
604 844 368 / 12.00 - 16.00
top
/ Home / Aktualności
Czwartek, 5 Maja 2016

Ewa Kotowska-Rasiak/KAI

Modlitwa w intencji rodzin
i obrony życia w Sanktuarium
św. Józefa w Kaliszu

Maryja i Józef powinni być dla współczesnego człowieka wzorami kobiety i mężczyzny. Są tymi, w których chłopcy i dziewczęta, mężczyźni i kobiety, mężowie i żony powinny szukać autorytetów – mówił bp Marek Marczak, który 5 maja przewodniczył w Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu comiesięcznym modlitwom w intencji rodzin i obrony życia nienarodzonych.

Galeria

Temat majowego spotkania brzmiał: „Błogosławmy a nie złorzeczmy. O tym co niszczy rodzinę i o tym co przynosi w rodzinie uzdrowienie”. Przybyłych na spotkanie pielgrzymów z całej Polski przywitał ks. prałat Jacek Plota, kustosz Sanktuarium św. Józefa. – Dziś przychodzimy do „Polskiego Nazaretu” aby oddać cześć Maryi Dziewiczej Małżonce Św. Józefa, która jest naszą najlepszą Matką i Królową. Maj to miesiąc, w którym w sposób szczególny cześć odbiera Maryja. Gromadzimy się w świątyniach oraz wokół przydrożnych krzyży i kapliczek na nabożeństwach majowych, aby wezwaniami Litanii Loretańskiej wyśpiewać cześć i chwałę naszej najlepszej Matki. W dniu 3 maja w 50-tą rocznicę Jasnogórskich Ślubów Narodu w Roku Jubileuszu 1050. rocznicy Chrztu Episkopat Polski ponowił akt zawierzenia naszej ojczyzny oddając ją w „macierzyńską niewolę Maryi”. Wspominając 2. rocznicę kanonizacji św. Jana Pawła II, który wszystko w życiu postawił na Maryję powtórzmy za Nim „Totus Tuus” Maryjo powierzając Jej i św. Józefowi swoje rodziny i wszystko to z czym przybyliśmy dziś do tego Sanktuarium – mówił kustosz kaliskiej bazyliki.

Przedstawił zgromadzonym program majowego spotkania. - Centrum naszego spotkania będzie Uroczysta Koncelebrowana Eucharystia, której będzie przewodniczył i wygłosi Słowo Boże J.E. Ks. Biskup dr Marek Marczak, biskup pomocniczy archidiecezji łódzkiej. Ekscelencjo serdecznie witamy w naszej wspólnocie, dziękujemy za przyjęcie zaproszenia. W serce Najświętszej Ofiary zostaną włączone wszystkie podziękowania i prośby złożone i przysłane przez wiernych. Bardzo serdecznie witam i pozdrawiam właściwego gospodarza J.E. Ks. Biskupa Edwarda Janiaka, Pasterza kościoła kaliskiego, który na zakończenie skieruje do nas swoje słowo. Witam serdecznie Księży Biskupów seniorów J.E. Ks.Biskupa Stanisława Napierałę – pierwszego Biskupa Kaliskiego i J.E. Ks. Biskupa Teofila Wilskiego. W najbliższą niedzielę przypadają imieniny Ks. Bpa Stanisława, pragniemy na antenie Radia Maryja i telewizji TRWAM wyrazić wdzięczność i złożyć serdeczne życzenia Bożego błogosławieństwa, zdrowia i opieki Maryi wraz ze Św. Józefem. Serdecznie witam i pozdrawiam O. dr Tadeusza Rydzyka, Dyrektora Radia Maryja i Telewizji TRWAM. Ojcze Dyrektorze dziękujemy za te katolickie media i wszystkie inne dzieła. Wspieramy je modlitwą i ofiarą również tu u Św. Józefa. Dziś również pragniemy Ci złożyć życzenia z okazji urodzin, które przypadły 3 maja. Drogi Ojcze Tadeuszu Ad multos annos. Witam wszystkich obecnych tu kapłanów diecezjalnych i zakonnych według godności i urzędów, wspólnotę Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Kaliskiej z Ks. Rektorem na czele. Witam Siostry zakonne z różnych Zgromadzeń i Bractwo Św. Józefa. Witam O. Grzegorza Woś, przybyłe dziś Siostry Nazaretanki pracujące w Radiu i cały zespół techniczny realizujący dzisiejszą transmisję i dziękujemy za Waszą służbę życiu i rodzinie – witał ks. prałat Jacek Plota.

Modlitwę wstawienniczą w intencji rodzin i obrony życia człowieka przed obrazem św. Józefa Kaliskiego prowadził ks. Szymon Rybak.

Konferencja pt.

Konferencję nt. „Słowa mają wielką moc – błogosławmy a nie złorzeczmy” wygłosiła Maria Vadia, świecka misjonarka i ewangelizatorka, od lat zaangażowana o w posługę w odnowie charyzmatycznej. Urodziła się na Kubie, skąd jej rodzina na skutek prześladowań zmuszona była wyemigrować do Stanów Zjednoczonych. Przeżyła głębokie doświadczenie duchowe w czasie wizyty Jana Pawła II w 1987 r. Obecnie mieszka w Miami na Florydzie, jest matką czterech dorosłych synów. Maria Vadia jest założycielką fundacji Chwała Boża, która zajmuje się głoszeniem Jezusa i ewangelii oraz prawdy o zbawieniu i Królestwie Bożym. Maria prowadzi również regularną posługę w więzieniu dla kobiet. Jest nadto świecką misjonarką Afryki, gdzie założyła oddział swojej Fundacji w Ugandzie. Jest autorką książek m.in. „Uzdrowienie jest dla ciebie”, „Twój język ma moc” opartych na Słowie Bożym. Prelegentka podkreślała, że język ma duże znaczenie w życiu człowieka, ponieważ można nim błogosławić, ale też wyrządzić krzywdę. Podzieliła się też osobistym doświadczeniem ze swojego życia. Rozmowę z gościem prowadził ks. prałat Leszek Szkopek.

Mszy św. przewodniczył bp Marek Marczak, biskup pomocniczy archidiecezji łódzkiej. Wraz z nim modlili się: biskup kaliski Edward Janiak, bp senior Stanisław Napierała, bp senior Teofil Wilski, o. Tadeusz Rydzyk, ks. prałat Jacek Plota, kustosz Sanktuarium św. Józefa, kilkudziesięciu kapłanów, wierni z diecezji kaliskiej, a szczególnie dekanatów błaszkowskiego, czermińskiego i dobrzyckiego oraz pielgrzymi z całej Polski.

W homilii celebrans wskazywał na św. Józefa jako patrona małżonków i rodzin chrześcijańskich oraz na Maryję, która stawiana jest za wzór życia dziewiczego i macierzyństwa. – Maryja i Józef – rodzice i opiekunowie Najświętszego Zbawiciela zasługują na to, aby widzieć w nich „małżeńską parę”, aby w naszej pielgrzymce do Boga towarzyszyli nam razem, tak jak sam Bóg połączył ich historie życia wokół Jezusa Chrystusa – powiedział bp Marczak. Podkreślał, że Maryi i Józefa nie można rozłączać, ponieważ stanowią oni prawdziwą parę małżonków. – Tak więc Maryja i Józef to prawdziwi ziemscy rodzice, Matka i Ojciec. Są oni obydwoje dla nas wzorem macierzyństwa i ojcostwa – zaznaczył kaznodzieja. Przypomniał, że papież Pius XI podczas uroczystości ku czci św. Józefa w dniu 19 marca 1935 r. mówił, że zachowuje on także w tych czasach jako patron Kościoła swój autorytet ojca i męża. – Ktoś powie, że czasy się zmieniły, że dziś żyjemy w sytuacji bardzo dużej emancypacji dzieci od rodziców, że dziś ani dzieci ani rodzice nie oczekują już tego, by o życiowych wyborach decydował ktoś inny. Dziś już rodzice, przynajmniej w naszym kręgu kulturowym, w europejskim stylu życia XXI wieku, nie chcą i nie oczekują, że będą za swoje dzieci podejmować takie odpowiedzialne decyzje. A więc św. Józef, postać tak odległa w czasie i pochodząca z tak różnej od współczesnej mentalności, może być jeszcze autorytetem, może być drogowskazem, za którym współcześni ojcowie powinni iść? – pytał hierarcha, który wskazał, że te same pytania mogą zrodzić się w odniesieniu do Maryi. Stwierdził, że odpowiedzią na te pytania może być Boże przykazanie „Czcij ojca swego i matkę swoją”, które bez względu na czas, jest aktualne i według niego ludzie wiary powinni kształtować swoje wzajemne relacje. Przekonywał, że Maryja i Józef powinni być dla współczesnego człowieka wzorami kobiety i mężczyzny. – Są tymi, w których chłopcy i dziewczęta, mężczyźni i kobiety, mężowie i żony powinny szukać autorytetów. Potrzebujemy bowiem w naszych czasach ludzi, którzy będą w pokorze, cichości, skromności i czystości odpowiadać na Boże Słowo, którzy będą potrafili to Słowo zachowywać i rozważać, którzy będą chcieli żyć Bożym Słowem, którzy będą chcieli Mu służyć – mówił biskup pomocniczy archidiecezji łódzkiej.

Pod koniec Mszy św. w Kaplicy Cudownego Obrazu św. Józefa biskupi, kapłani i wierni zebrani w kaliskiej bazylice zawierzyli św. Józefowi rodziny i dzieci nienarodzone.

W swoim przemówieniu biskup kaliski przytoczył wypowiedź papieża Franciszka, który z okazji jubileuszu Chrztu Polski skierował do Polaków słowa zachęty „do wytrwałego kroczenia odnowioną drogą w świetle Chrystusa, do obrony życia ludzkiego i rodziny, do kształtowania sprawiedliwości społecznej według Ewangelii, do zabiegania w codziennym życiu o prawdziwą wolność. Trzeba, aby wierni w Polsce także dzisiaj, w nowych warunkach, dali całemu światu wspaniały przykład życia według Ewangelii, cnót chrześcijańskich oraz prawdziwego duchowego rozwoju”. Biskup apelował do wiernych, aby w swoich słowach błogosławili, a nie przeklinali. – Kochani rodzice starajcie się, aby w Waszych domach dzieci słyszały słowo przepraszam, dziękuję, żeby unikać kłótni, przekleństwa – mówił bp Janiak, który zachęcał, aby nie żałować dobrych słów dla bliźnich. Prosił też o modlitwę w intencji zmarłego abp. Tadeusza Gocłowskiego.

O. Tadeusz Rydzyk przypomniał, że modlitwę w intencji obrony życia i rodziny zainicjował dwanaście lat temu pierwszy biskup kaliski Stanisław Napierała. Zaprosił wiernych na uroczystość konsekracji kościoła pw. Maryi Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu, która odbędzie się 18 maja z udziałem legata papieskiego kard. Zenona Grocholewskiego.
Spotkanie było okazją do złożenia życzeń imieninowych pierwszemu biskupowi kaliskiemu Stanisławowi Napierale i o. Tadeuszowi Rydzykowi obchodzącemu urodziny.
Nabożeństwo transmitowane było przez Telewizję Trwam, Radio Maryja i Diecezjalne Radio Rodzina.

Po Mszy św. ks. prałat Jacek Plota zaprosił wszystkich na wspólny posiłek – zupę z kuchni polowej.