In English In Italiano Auf Deutsch
Bazylika otwarta codziennie od 6:00 do 19:00
Sekretariat Sanktuarium:
Kancelaria Parafialna:
Sklepik z pamiątkami:
Dom Pielgrzyma:
Restauracja św. Józefa:
62 7 575 822 / 8.00 - 13.00
789 087 043 / 10.00 - 12.00, 16.00 - 18.00
797 630 389 / 10.00 - 16.00
510 733 166 / 8.00 - 21.00
604 844 368 / 12.00 - 16.00
top
/ Home / Aktualności
Niedziela, 3 Kwietnia 2016

Ewa Kotowska-Rasiak/KAI

Ogólnopolska Pielgrzymka Kobiet
do św. Józefa Kaliskiego

Radość autentyczna nie jest możliwa bez Boga - Radość rodzi się z czystości serca, nawrócenia, oczyszczenia w Bożym Miłosierdziu.

Kobieta jest powołana do tego, żeby nosić w sobie tę radość, która płynie z Boga - mówił bp Łukasz Buzun do kobiet zgromadzonych w Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu. Tegoroczną pielgrzymkę zorganizowano pod hasłem „Przebaczenie i pojednanie w Roku Miłosierdzia”.

Po raz dwudziesty drugi do św. Józefa Kaliskiego przybyły członkinie Polskiego Związku Kobiet Katolickich z całej Polski, a także z diecezji kaliskiej. Panie i pielgrzymów powitał ks. prał. Adam Modliński, diecezjalny duszpasterz kobiet. Podkreślił, że tegoroczna pielgrzymka kobiet przypada dokładnie w 11. rocznicę odejścia do Domu Ojca św. Jana Pawła II. – Jan Paweł II tutaj w Kaliszu 4 czerwca 1997 roku modlił się za rodziny, małżeństwa, o szacunek dla życia poczętego i każdego życia. Prosił nas, abyśmy w tych intencjach modlili się w tym sanktuarium. Codziennie, a zwłaszcza w każdy pierwszy czwartek miesiąca przed cudownym wizerunkiem św. Józefa modlimy się za rodziny, zwłaszcza przeżywające trudności, za rodziny, w których potrzeba przebaczenia, miłosierdzia. Polecamy każde życie Bogu przez wstawiennictwo św. Józefa – mówił ks. Modliński. Wskazał, że św. Jan Paweł często w swoim nauczaniu nawiązywał do geniuszu kobiety. Konferencję formacyjną wygłosił ks. dr Jarosław Powąska, dyrektor Wydziału Katechetycznego w Kaliszu.

Mszy św. przewodniczył bp Łukasz Buzun, który w homilii podkreślał, że radość autentyczna nie jest możliwa bez Boga. – Radość jest cechą charakterystyczną osoby, która chce coś wnieść w społeczeństwo, rodzinę, życie drugiego człowieka. Lubimy ludzi, którzy noszą w sobie promień światła pomimo wszystko, bo wiemy, że życie nie będzie szczędzić nikomu cierpienia i trudu. Człowiekowi zawsze będzie na tej ziemi towarzyszyć cierpienie. Cierpienie związane jest z brakiem zdrowia, brakiem drugiej osoby, brakiem wsparcia ze strony drugiego człowieka, zawsze jest związane z brakiem i dlatego dzisiejsze słowa św. Pawła, który mówi radujcie się zawsze w Panu, są bardzo cenne – przekonywał celebrans.

Wskazywał, że Maryja i św. Józef są dla każdego człowieka wzorem świętości i radości. - Radości zawsze człowiek może doświadczać przy osobie, która jest święta. Świętość zawsze budzi w człowieku radość. Taka jest natura świętości. Jeżeli Józef i Maryja byli tak blisko Jezusa nie mogli być smutni. Radość rodzi się z czystości serca, nawrócenia, oczyszczenia w Bożym Miłosierdziu – stwierdził kaznodzieja.

Zaznaczył, że kobieta jest powołana do tego, aby przeżywać swoje życie radośnie. - Taka jest natura serca kobiecego. Kobieta jest powołana do tego, żeby nosić w sobie tę radość, która płynie z Boga, to rozświetlenie przez modlitwę, różaniec, bliskość z Panem, maryjność. Eucharystia i maryjność to są dwa znaki rozpoznawcze w życiu każdego chrześcijanina – mówił biskup pomocniczy diecezji kaliskiej.

Dodał, że Maryja i Józef są znakiem ufności i oddania się Bogu. - Człowiek, który nie ufa Bogu zawsze będzie naznaczony smutkiem płynącym z przerostu zatroskania. Tej ufności musimy uczyć się, żeby było więcej w nas przestrzeni, wdzięczności za to, co mamy. Trzeba być wdzięcznym Panu Bogu za tyle darów, które otrzymaliśmy – powiedział bp Buzun.

Po komunii św. w Kaplicy Cudownego Obrazu Alina Kopczyńska z Polskiego Związku Kobiet Katolickich odczytała akt zawierzenia wszystkich kobiet św. Józefowi.

Wraz z bp. Łukaszem Buzunem Mszę św. koncelebrowali: ks. prał. Tomasz Król, krajowy duszpasterz Polskiego Związku Kobiet Katolickich, ks. prał. Adam Modliński, diecezjalny duszpasterz kobiet, ks. prał. Jacek Plota, kustosz Sanktuarium św. Józefa oraz licznie zgromadzeni kapłani.

Popołudniu rozważanie na temat: „Nawracanie się warunkiem miłosierdzia” wygłosił ks. prał. Tomasz Król, krajowy duszpasterz Polskiego Związku Kobiet Katolickich. Pielgrzymkę zakończyła koronka do Miłosierdzia Bożego.

Przedstawicielki Polskiego Związku Kobiet Katolickich przybywają do św. Józefa Kaliskiego każdego roku regularnie począwszy od 8 kwietnia 1995 r. Ich pielgrzymowaniu towarzyszy zatrzymanie się nad współczesnymi problemami oraz zawierzenie wszystkich spraw kobiet opiece św. Józefa.