In English In Italiano Auf Deutsch
Bazylika otwarta codziennie od 6:00 do 19:00
Sekretariat Sanktuarium:
Kancelaria Parafialna:
Sklepik z pamiątkami:
Dom Pielgrzyma:
Restauracja św. Józefa:
62 7 575 822 / 8.00 - 13.00
789 087 043 / 10.00 - 12.00, 16.00 - 18.00
797 630 389 / 10.00 - 16.00
510 733 166 / 8.00 - 21.00
604 844 368 / 12.00 - 16.00
top
/ Home / Aktualności
Czwartek, 4 Lutego 2016

Modlitwa w intencji rodzin i życia poczętego - luty 2016

Jesteśmy wezwani, abyśmy przez wiarę, kierując się miłosierdziem, służyli życiu i rodzinom. Abyśmy trwali przy rodzinach ze słowem Dobrej Nowiny, miłosiernym sercem i pomocnymi dłońmi – mówił bp Wiesław Szlachetka, który 4 lutego przewodniczył w Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu comiesięcznym modlitwom w intencji rodzin i obrony życia nienarodzonych.

Galeria

Temat lutowego spotkania brzmiał: „Tak bardzo różnimy się między sobą – to Boży dar. Uciesz się tym, że jesteś jedyny – każdemu pozwól się z tego cieszyć”. Przybyłych na spotkanie pielgrzymów z całej Polski przywitał ks. prał. Jacek Plota, kustosz Sanktuarium św. Józefa. Modlitwę wstawienniczą w intencji rodzin i obrony życia człowieka przed obrazem św. Józefa Kaliskiego prowadził ks. Szymon Rybak.

Świadectwo „Każde dziecko jest cudem – jedynym, wyjątkowym, niezastąpionym” wygłosili Monika i Karol Niklas ze Szczecina z dwójką dzieci Krzysiem i Kasią, od lat współtworzą Domowy Kościół, gałąź rodzinną Ruchu Światło-Życie, związani są ze Stowarzyszeniem Rodzin i Przyjaciół Dzieci z Zespołem Downa Iskierka. Małżeństwo podzieliło się refleksją ze swojego życia i doświadczeniem opieki nad synkiem Krzysiem chorym na Zespół Downa. Rozmowę z gośćmi prowadził ks. prał. Leszek Szkopek.

Mszy św. przewodniczył bp Wiesław Szlachetka, biskup pomocniczy archidiecezji gdańskiej, w ramach Konferencji Episkopatu Polski przewodniczący Komisji Charytatywnej i przewodniczący Komisji Nadzorczej Caritas Polska. Wraz z nim modlili się: biskup pomocniczy Łukasz Buzun, bp senior Stanisław Napierała, bp senior Teofil Wilski, kilkudziesięciu kapłanów, wierni z diecezji kaliskiej, a szczególnie dekanatów kaliskiego pierwszego, ostrowskiego pierwszego i opatóweckiego oraz pielgrzymi z Polski.

W homilii celebrans podkreślał, że dom to przede wszystkim rodzina. – Gdy rodzina przyjmuje Ewangelię, wtedy staje się wspólnotą uczniów Chrystusa, wtedy staje się rzeczywistą wspólnotą miłości i życia, wspólnotą, w której zaczyna jaśnieć już teraz blask Bożego królestwa. W tym względzie szczególną rolę w rodzinie pełnią rodzice, którzy w myśl zbawczego orędzia zaproszeni są, aby przyjąć nowe życie i otoczyć je miłością – powiedział bp Szlachetka.

Stwierdził, że tylko człowiek sprawiedliwy i miłosiernego serca przyjmuje każde życie. – Tylko człowiek sprawiedliwy jest zdolny przyjąć poczęte życie. Nawet wtedy, gdy to życie poczęło się nie po jego myśli, gdy poczęło się w sposób niezaplanowany, albo poczęło się chore lub kalekie, albo też, gdy poczęło się wskutek przestępstwa. Tylko człowiek sprawiedliwy jest zdolny przyjąć to życie do siebie, otoczyć je opieką i okazać mu serce. A nawet, gdy to serce jest za małe, to może poczęte i narodzone życie przekazać tym, którzy mają więcej serca. Taką możliwość dają dziś okna życia. Już trzecie takie okno w diecezji kaliskiej otworzył biskup Edward w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny – zaznaczył hierarcha.

Przekonywał, że jeżeli serca rodziców przepełnione są Ewangelią, to oni potrafią zatroszczyć się o więź swego dziecka z Bogiem i o jego zbawienie. – Jak piękny jest widok, gdy rodzice razem ze swoim dzieckiem idą do kościoła. Jak szczęśliwe jest dziecko, które ma kochających się i wierzących rodziców. Jak budujący jest widok rodziców, którzy razem się modlą. Jeśli rodzice przyjmują Ewangelię, to wtedy Bóg przez nich objawia swoją miłość. W myśl tego, co mówi Jezus, że ten prawdziwie kocha, kto zachowuje Jego naukę. Ta miłość sprawia, że dom zmienia się w ogród radości – mówił kaznodzieja.

Wskazywał, że czwarte przykazanie dekalogu uczy dzieci czci wobec rodziców. – Św. Jan Paweł II nazywany Papieżem Rodziny wyjaśniając to przykazanie wskazał, że rodzice powinni starać się, aby na tę cześć w oczach swoich dzieci zasługiwać. W świetle Pisma Świętego rodzice wtedy zasługują na cześć w oczach swoich dzieci, gdy nie tylko przekazują im życie, gdy nie tylko troszczą się o ich byt doczesny, ale też, gdy troszczą się o ich życie wieczne, tzn. gdy przekazują im wiarę. Ale wiarę można tylko wtedy przekazywać, gdy samemu się ją przyjmuje. W ten sposób rodzice uczestniczą w stwórczym i zbawczym dziele samego Boga. Bogu niech będą dzięki za tych rodziców, którzy to rozumieją i to czynią – podkreślił biskup pomocniczy archidiecezji gdańskiej.

Dodał, że apostolską misją człowieka jest służba życiu i rodzinie. – Jesteśmy wezwani, abyśmy przez wiarę, kierując się miłosierdziem, służyli życiu i rodzinom. Abyśmy bronili życia, zwłaszcza tych najsłabszych, którzy sami obronić się nie mogą. Abyśmy trwali przy rodzinach ze słowem Dobrej Nowiny, miłosiernym sercem i pomocnymi dłońmi – powiedział bp Szlachetka.

Pod koniec Mszy św. biskupi, kapłani i wierni zebrani w kaliskiej bazylice zawierzyli św. Józefowi rodziny i dzieci nienarodzone.

W imieniu łączącego się duchowo biskupa kaliskiego Edwarda Janiaka przemówił biskup pomocniczy Łukasz Buzun, który podziękował wiernym za modlitwę w intencji życia i rodziny. Zwrócił się też do osób konsekrowanych i dziękował im za posługę na rzecz rodzin. – W naszej diecezji jest ponad 400 sióstr, które prowadzą różne dzieła wychowawcze. Te dzieła są bardzo istotne i wpisują się w rodzinę – mówił bp Buzun.
W imieniu nieobecnego o. Tadeusza Rydzyka swoje słowo do pielgrzymów skierował o. Marcin Krupa, który zaprosił wszystkich na konsekrację kościoła Maryi Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu w dniu 18 maja.

Podczas Mszy św. zaśpiewała schola Wyższego Seminarium Duchownego w Kaliszu.

Spotkanie transmitowane było przez Telewizję Trwam, Radio Maryja i Diecezjalne Radio Rodzina.

 

Tekst za: Ewa Kotowska-Rasiak/KAI