In English In Italiano Auf Deutsch
Bazylika otwarta codziennie od 6:00 do 19:00
Sekretariat Sanktuarium:
Kancelaria Parafialna:
Sklepik z pamiątkami:
Dom Pielgrzyma:
Restauracja św. Józefa:
62 7 575 822 / 8.00 - 13.00
789 087 043 / 10.00 - 12.00, 16.00 - 18.00
797 630 389 / 10.00 - 16.00
510 733 166 / 8.00 - 21.00
604 844 368 / 12.00 - 16.00
top
/ Home / Aktualności
Czwartek, 2 Kwietnia 2009

IV Rocznica Śmierci
Jana Pawła II

Tekst: ks. Łukasz Przybyła

2 kwietnia obchodziliśmy IV Rocznicę Śmierci Jana Pawła II. Był to równocześnie I Czwartek Miesiąca. Oddaliśmy cześć św. Józefowi w Kaliskiej Bazylice i modliliśmy się w intencji rodzin i obrony poczętego życia. Ale również uczciliśmy pamięć Sługi Bożego, Papieża Polaka, który jest w naszych sercach. Tego dnia kaliski pomnik odwiedzali Kaliszanie i przyjezdni, zostawiając po sobie ślad pamięci w postaci zapalonego znicza. Jan Paweł II stał się również obecny duchem w naszej modlitwie pierwszoczwartkowej.

Galeria

O godzinie 17.30 nabożeństwo do św. Józefa poprowadzili w Kaplicy Cudownego Obrazu ks. Robert Bogdajewicz i ks. Jarosław Powąska, którzy w duchu testamentu Papieża i tematu spotkania „By z szacunkiem i godnie przekazywać życie” modlili się w intencji rodzin i obrony poczętego życia. Następnie rozmowę z państwem Agnieszką i Michałem Pietrusińskimi na temat leczenia bezpłodności metodą naprotechnologii poprowadził ks. prałat Leszek Szkopek. Państwo Pietrusińscy to para dziś już najbardziej w Polsce zaawansowana w kompetentnym prowadzeniu innych par, które napotykając na trudności w przekazywaniu życia decydują się na skorzystanie z pomocy, jaką niesie właśnie naprotechnologia.

Duch Jana Pawła II obecny był także w Eucharystii, której przewodniczył abp Andrzej Dzięga, nowy metropolita szczecińsko-kamieński. Homilia stała się swoistą rozmową z Papieżem, w czasie której ksiądz arcybiskup przypominał o palących problemach współczesnego świata, prosząc jednocześnie o modlitwę Papieża za nami ciągle pielgrzymującymi do Domu Ojca.

Po Mszy Świętej uczestnicy Liturgii udali się pod pomnik Jana Pawła II na plac przed Bazylikę i tam złożyli zapalone znicze.

O godzinie 21.00 odbył się Apel Jasnogórski przy pomniku papieskim przygotowany przez ks. Roberta Lewandowskiego i ks. Łukasza Przybyłę. Nawiązywał on do słów tematu, w duchu którego przeżywaliśmy IV rocznicę odejścia Jana Pawła II do Domu Ojca, „Miłość wam wszystko wyjaśni”. W oparciu o treści płynące z tematu słów roku duszpasterskiego „Otoczmy troską życie” ukazane zostały cztery sytuacje, w których konieczna jest obrona życia ludzkiego. Na tle tych obrazów wyłaniał się Papież Polak, który dzięki miłości potrafił zrozumieć każdego człowieka a tym samym przekazuje dzisiaj nam to, w jaki sposób my mamy troszczyć się o życie.

Modlitwa o beatyfikację Jana Pawła II

Boże w Trójcy Przenajświętszej,
dziękujemy Ci za to, że dałeś Kościołowi
Papieża Jana Pawła II,
w którym zajaśniała Twoja ojcowska dobroć,
chwała krzyża Chrystusa i piękno Ducha miłości.
On, zawierzając całkowicie Twojemu miłosierdziu
i matczynemu wstawiennictwu Maryi,
ukazał nam żywy obraz Jezusa Dobrego Pasterza,
wskazując świętość, która jest miarą życia chrześcijańskiego,
jako drogę dla osiągnięcia wiecznego zjednoczenia z Tobą.
Udziel nam, za jego przyczyną, zgodnie z Twoją wolą, tej łaski,
o którą prosimy z nadzieją,
że Twój Sługa Papież Jan Paweł II,
zostanie rychło włączony
w poczet Twoich świętych.
Amen.