In English In Italiano Auf Deutsch
Bazylika otwarta codziennie od 6:00 do 19:00
Sekretariat Sanktuarium:
Kancelaria Parafialna:
Sklepik z pamiątkami:
Dom Pielgrzyma:
Restauracja św. Józefa:
62 7 575 822 / 8.00 - 13.00
789 087 043 / 10.00 - 12.00, 16.00 - 18.00
797 630 389 / 10.00 - 16.00
510 733 166 / 8.00 - 21.00
604 844 368 / 12.00 - 16.00
top
/ Home / Aktualności
Sobota, 3 Października 2015

tekst/fot. Marcin Kluczyński

Rodzina jak żyzna gleba
- XX Pielgrzymka „Civitas Christiana”
do św. Józefa w Kaliszu

Rodziny i ojczyznę już po raz dwudziesty zawierzali Bożej Opatrzności uczestnicy Ogólnopolskiej Pielgrzymki Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” do Sanktuarium Św. Józefa w Kaliszu, która odbyła się w sobotę 3 października br.

Galeria

Mszy świętej celebrowanej w Bazylice Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, będącej narodowym Sanktuarium św. Józefa z Nazaretu, przewodniczył ordynariusz kaliski bp Edward Janiak, zaś homilię do pielgrzymów z „Civitas Christiana” wygłosił bp Łukasz Buzun. Hierarcha odniósł się do tegorocznego hasła programowego Stowarzyszenia, które brzmi Rodzina Bogiem silna. Wskazał na fundamentalne zadania rodziców w procesie wzrastania młodego człowieka. Podkreślił przy tym, że podstawowym odniesieniem do Boga w życiu dorosłym jest doświadczenie osobistej relacji z ojcem – bezpośrednie lub pośrednie. Podobnie matka – zauważył ks. biskup – która dla dziecka jest niejako pierwszą kapłanką, uczy go bowiem modlitw, składania rąk, klękania przed Bogiem. Aby rodzina była silna Bogiem, musi być otwarta na Jego obecność, musi Nim żyć i musi go stawiać na pierwszym miejscu. – Ziarno wzrasta na dobrej glebie, gdzie jest dobry klimat. I żeby rodzina była takim miejscem, musi ciągle użyźniać się, stawać dobrą glebą poprzez otwarcie na Boga obecnego w Eucharystii, modlitwie i  słowie Bożym. Rodzina Bogiem silna to matka i ojciec silni Bogiem – powiedział bp Buzun. Duchowny przypomniał na koniec słowa dwóch wielkich postaci dla Kościoła, św. Jana Pawła II, którego relikwie były obecne na ołtarzu, oraz Sługi Bożego Kard. Stefana Wyszyńskiego. Pierwszy z nich  nauczał w swoim pontyfikacie, że jeżeli rodzina będzie silna Bogiem, to i naród będzie Nim silny. Ta prawda wybrzmiewała także w nauczaniu Prymasa Tysiąclecia, który podkreślał, że dla narodu najważniejszą siłą i bastionem jest właśnie rodzina.

Liturgii towarzyszyła oprawa muzyczna scholi dziecięcej z parafii pw. Podwyższenia Krzyża Św. w Raszkowie. Bezpośrednio po Mszy św. nastąpiło przejście do kaplicy Cudownego Obrazu Świętej Rodziny, gdzie bp Edward Janiak zawierzył Bogu rodziny Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”. W modlitwie proszono także o rychłą beatyfikację Kard. Stefana Wyszyńskiego, patrona Stowarzyszenia, a także w intencjach prac otwartego 4 października br. w Rzymie, XIV Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów, przed którym Następca Świętego Piotra stawia niełatwe zadanie rozeznania na nowo powołania i misji rodziny w Kościele i świecie współczesnym.