In English In Italiano Auf Deutsch
Bazylika otwarta codziennie od 6:00 do 19:00
Sekretariat Sanktuarium:
Kancelaria Parafialna:
Sklepik z pamiątkami:
Dom Pielgrzyma:
Restauracja św. Józefa:
62 7 575 822 / 8.00 - 13.00
789 087 043 / 10.00 - 12.00, 16.00 - 18.00
797 630 389 / 10.00 - 16.00
510 733 166 / 8.00 - 21.00
604 844 368 / 12.00 - 16.00
top
/ Home / Aktualności
Czwartek, 1 Października 2015

opr.: Ks. dr Adam Mikulski

Pierwszy czwartek miesiąca
- 1 października 2015

Ks. Kustosz Jacek Plota powitał zebranych Pielgrzymów i Czcicieli św. Józefa następującymi słowami: „Bardzo  serdecznie witam i pozdrawiam Was wszystkich zgromadzonych tu w Bazylice na comiesięcznej modlitwie w intencji rodzin i obrony poczętego życia. Również witam i gorąco pozdrawiam wszystkich słuchaczy Radia Maryja i Radia Rodzina oraz widzów telewizji TRWAM,  którzy łączą się w modlitwie”.

Galeria

Następnie przedstawił program spotkania tymi słowami: „Nasze dzisiejsze spotkanie odbywa się w bardzo szczególnym czasie. W niedzielę 27 września zakończyło się 8 Światowe Spotkanie Rodzin  z udziałem Ojca Św. Franciszka, które odbywało się w Filadelfii pod hasłem; „Miłość jest naszą misją rodzina pełnią życia.” Natomiast w najbliższą niedzielę 4 października wznowi w Rzymie swoje obrady Synod Biskupów poświęcony problematyce rodziny pod hasłem; „Powołanie i misja rodziny w Kościele i w świecie współczesnym”. Musimy pamiętać i ciągle sobie przypominać, że 4 czerwca 1997 roku przybył tu do Sanktuarium Św. Józefa w Kaliszu Św. Jan Paweł II, który ukazał  Św. Józefa jako obrońcę życia, małżeństwa i rodziny. Zawierzył wtedy opiece Św. Józefa obronę poczętego życia w Polsce i na świecie oraz wszystkie rodziny w naszej Ojczyźnie. Zostawił nam przesłanie, które  brzmi: „Obowiązek służby życiu spoczywa na wszystkich i na każdym z nas, ale ta odpowiedzialność  w szczególny sposób spoczywa na rodzinie, która – „jest wspólnotą życia i miłości”. Bracia i siostry ani na chwilę nie zapominajcie jak wielką wartością jest rodzina./…/ Rodzina jest wspólnotą świętą. Jest komunią osób zjednoczonych miłością”. Św. Jan Paweł II, którego nauczanie było wypełnione nieustanną troską i służbą rodzinie stawiał małżonkom i ludziom młodym za wzór Św. Rodzinę z Nazaretu, która jest ikoną wszystkich rodzin. Wypełniając testament Św. Jana Pawła II gromadzimy się nieprzerwanie od 11 lat w „Polskim Nazarecie” w Kaliszu aby przez wstawiennictwo Św. Józefa modlić się w intencji obrony życia i rodzin szczególnie tych, którym jest ciężko. W dniu dzisiejszym modlimy się także o Światło Ducha Św.  i wstawiennictwo Św. Józefa i Św. Jana Pawła dla naszych rodaków w podejmowaniu dobrych decyzji podczas zbliżających się wyborów parlamentarnych.

Temat dzisiejszego spotkania brzmi: „Bracia i siostry, ani na chwilę nie zapominajcie o tym, jak wielką wartością jest rodzina /św. Jan Paweł II, 4 czerwca 1997roku/ Święty Jan Paweł II wciąż inspiruje nas byśmy prosząc o wstawiennictwo Świętego Józefa Kaliskiego modlili się za rodziny.”

Nabożeństwo adoracyjne w Kaplicy Cudownego Obrazu w intencji rodzin i obrony  poczętego życia poprowadzi Ks. Szymon Rybak, wikariusz naszej Parafii.

Konferencję nt.: „Święty Jan Paweł II – Patron Rodziny” wygłosi Ks. Prałat Henryk Zieliński, redaktor naczelny tygodnika „Idziemy”. Rozmowę poprowadzi Ks. Prałat Leszek Szkopek.

Centrum spotkania była Uroczysta Koncelebrowana Eucharystia, której przewodniczył i wygłosił Słowo Boże J. E. Ks. Arcybiskup Mieczysław Mokrzycki, metropolita Lwowski.

Homilia J. E. Ks. Arcybiskupa Mieczysława Mokrzyckiego

Obecni byli również liczni kapłani i biskupi:  J.E. Ks. Bp Edward Janiak, biskup Kaliski, który na zakończenie skierował do zebranych swoje słowo oraz  J .E. Ks. Biskup Łukasz Buzun, biskup pomocniczy diecezji Kaliskiej. Byli obecni również Księża Biskupi seniorzy J. E. Ks. Biskup Stanisław Napierała, pierwszy Biskup Kaliski i Ks. Biskup Teofil Wilski. Wśród kapłanów był również  O. dr Tadeusz Rydzyk, założyciel i Dyrektor Radia Maryja i Telewizji TRWAM oraz  O. Grzegorz oraz zespół techniczny realizujący transmisję.

Po Mszy Św. wszyscy uczestnicy zostali zaproszeni na wspólny posiłek z kuchni polowych.