In English In Italiano Auf Deutsch
Bazylika otwarta codziennie od 6:00 do 19:00
Sekretariat Sanktuarium:
Kancelaria Parafialna:
Sklepik z pamiątkami:
Dom Pielgrzyma:
Restauracja św. Józefa:
62 7 575 822 / 8.00 - 13.00
789 087 043 / 10.00 - 12.00, 16.00 - 18.00
797 630 389 / 10.00 - 16.00
510 733 166 / 8.00 - 21.00
604 844 368 / 12.00 - 16.00
top
/ Home / Aktualności
Sobota, 21 Marca 2015

ks. K. Duchnowski na podst. tekstu Ewy Kotowskiej-Rasiak/KAI

X Ogólnopolska Pielgrzymka
Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia

W sobotę 21 marca 2015 r. do Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu przybyły po raz dziesiąty z pielgrzymką Siostry Matki Bożej Miłosierdzia. Spotkanie rozpoczęło się konferencją o godz. 930, którą wygłosił ks. Adam Kraska – wikariusz w par. pw. Ducha Świętego w Ostrowie Wlkp.

Eucharystii o godz. 1030 przewodniczył i homilię wygłosił ks. bp Edward Janiak – Ordynariusz Kaliski. Przed jej rozpoczęciem ks. prał. Jacek Plota - kustosz Sanktuarium, powitał przybyłe siostry i wszystkich zgromadzonych. 

W homilii biskup kaliski wskazywał na św. Józefa, który jest patronem Kościoła naszych czasów.

Przypomniał, że w tym roku mija 70 lat od cudownego uwolnienia kapłanów z obozu koncentracyjnego w Dachau. Dodał, że 29 kwietnia po raz kolejny w Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu obchodzony będzie Dzień Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego, który jest kontynuacją pielgrzymek dziękczynnych księży po II wojnie światowej. Wskazał, że w ubiegłym roku zmarł w Niemczech ostatni więzień, który był klerykiem. Zaznaczył też, że kapłani spełniali wierność ojczyźnie ziemskiej postawą kochających ją Polaków.

Przekonywał, że we współczesnych czasach katolicy powinni dawać świadectwo w wierze i umiłowania ojczyzny. – Ważne jest, abyśmy będąc w Unii Europejskiej mieli odwagę dawać świadectwo ludzi wiary. Dzisiaj tak wielu ludzi odcina się od korzeni wiary chrześcijańskiej. Nam zostaje wierność w wypełnianiu przykazań Bożych, ale też wierność miłości do ojczyzny – powiedział celebrans.

Ubolewał, że we współczesnym świecie tylu ludzi odwraca się od Boga. - Nam trzeba wypraszać Boże Miłosierdzie, bo jeżeli prosilibyśmy o sprawiedliwość byłoby tragicznie. Ludzie zapierają się przykazań, kpią z nich, wyśmiewają się. Trzeba mocno stwierdzić, że konkubinat jest grzechem. W chrześcijaństwie nie ma takiej możliwości, że wybiera się tylko niektóre przykazania. Dzisiaj pokazują billboardy ze św. Janem Pawłem II, z którego kpią. Jak chcemy wychować to młode pokolenie? – mówił hierarcha.

Zaznaczył, że ilekroć człowiek odwraca się od Boga, od praw natury to zawsze wraca to do niego w formie kary. - Pan Bóg nie da się z siebie naśmiewać. Z Panem Bogiem nie wolno igrać. Ktokolwiek ma odwagę wyrazić w sposób jasny, mężny stanowiska Kościoła to zostanie stłumione przez te siły medialne, które mocno działają, a są przeciwko Kościołowi, a właściwie prawu Bożemu. Rzeczy, które są niegodne trzeba nazywać po imieniu i walczyć z nimi – wołał bp Janiak.

Dziękował siostrom za dawanie autentycznego świadectwa miłosierdzia. - Pan Bóg posługuje się ludźmi. Dziękuję za wszystkie dzieła, które prowadzicie, które są dowodem miłości do Pana Boga, za Wasze osobiste poświęcenie i zaangażowanie. Jesteście znakiem dla współczesnego świata ogromnej nadziei. Ten świat, który chciałby zająć miejsce Boga, tak bardzo potrzebuje miłosierdzia, które wypraszamy po to, aby był pokój na świecie i pokój w każdym sercu ludzkim – powiedział ordynariusz diecezji kaliskiej.

Po komunii św. przed obrazem św. Józefa Kaliskiego bp Edward Janiak odmówił litanię do św. Józefa i zawierzył patronowi całą wspólnotę Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia.

Oprawę muzyczna zapewniła schola dziewczęca z Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczczego Dom Miłosierdzia św. Józefa, prowadzonego przez Siostry Matki Bożej Miłosierdzia w Kaliszu.