In English In Italiano Auf Deutsch
Bazylika otwarta codziennie od 6:00 do 19:00
Sekretariat Sanktuarium:
Kancelaria Parafialna:
Sklepik z pamiątkami:
Dom Pielgrzyma:
Restauracja św. Józefa:
62 7 575 822 / 8.00 - 13.00
789 087 043 / 10.00 - 12.00, 16.00 - 18.00
797 630 389 / 10.00 - 16.00
510 733 166 / 8.00 - 21.00
604 844 368 / 12.00 - 16.00
top
/ Home / Aktualności
Czwartek, 19 Marca 2015

ks. K. Duchnowski na podst. tekstu Ewy Kotowskiej-Rasiak/KAI

Suma Odpustowa w Uroczystość
św. Józefa Oblubieńca NMP

Najważniejszym wydarzeniem podczas Uroczystość św. Józefa Oblubieńca NMP w kaliskim Sanktuarium była Suma Odpustowa sprawowana 19 marca 2015 r. o godz. 1200. Uroczystej Eucharystii przewodniczył ks. bp Łukasz Buzun – biskup pomocniczy diecezji kaliskiej. Mszę św. koncelebrowali m.in.: ks. prał. Jacek Plota – kustosz Sanktuarium, ks. prał. Andrzej Latoń – wikariusz generalny, ks. kan. Jan Grzeszczak Rektor WSD w Kaliszu i ok. 50 kapłanów.

Na początku Mszy św. ks. kustosz Jacek Plotota witając wszystkich przybyłych na powiedział m.in.:

Dziś  uroczystość odpustowa, jednocześnie najstarsze i największe Święto ku Twojej czci. Św. Józefie popatrz ilu czcicieli i pielgrzymów przybyło do Twojego domu do „Polskiego Nazaretu” na to święte miejsce naszej diecezji, by Ci wyznać, że Cię kochamy i dziękujemy za Twoją dobroć, miłość, opiekę nad Kościołem Powszechnym, nad naszą  Diecezją, Miastem, Seminarium Duchownym oraz każdym z nas. Wspominamy dziś drugą rocznicę inauguracji pontyfikatu Papieża Franciszka. Ojciec Św. kilka razy odwoływał się w swoim przemówieniu do Św. Józefa ukazując Go jako wzór dla nas wszystkich. Mówił  byśmy nie bali się tak jak Św. Józef być dobrymi, łagodnymi, miłosiernymi. Dziękujemy papieżowi Franciszkowi, który wprowadził do kolejnych Modlitw Eucharystycznych jako obowiązujące wymienienie imienia Św. Józefa zaraz po Maryi oraz za to, że ofiarował złoty pierścień dla Św. Józefa.

W homilii bp Łukasz Buzun podkreślał, że św. Józef całe swoje życie koncentrował na służbie Jezusowi.
Odwołując się do Ewangelii wskazał, że św. Józef wraz z Maryją w zakłopotaniu szukali Jezusa. - To jest obraz naszego życia. My też jesteśmy w drodze. Nasze życie jest pielgrzymowaniem, jest naznaczone gubieniem Jezusa, jest naznaczone odnajdywaniem Jezusa na drodze swojego życia – zaznaczył celebrans.

Stwierdził, że najważniejszym zadaniem każdego człowieka jest szukanie Jezusa. - To jest powołanie, które objawia się jakimś niepokojem serca. Jesteśmy niespokojni, bo chcemy Boga mieć przy sobie, chcemy być z Nim w relacji. Ten niepokój nas naprowadza do Boga – powiedział kaznodzieja.

Zaznaczył, że Wielki Post jest wezwaniem do nawrócenia, czyli zaprowadzenia porządku w swoim życiu. Dodał, że na pierwszym miejscu powinien być sakrament pokuty. - Trzeba z wiarą podejść do sakramentu pokuty, nie tylko z ludzkimi uprzedzeniami, nastawieniami intelektualnymi czy uczuciowymi, ale ze szczerością serca, z oddaniem się Panu Bogu. To jest dla nas lekarstwo. To jest najgłębsza terapia dla człowieka współczesnego, sięga w głębiny ludzkiej duszy wiążąc człowieka z Bogiem, oczyszczając, rozświetlając ludzkie człowieczeństwo, daje poczucie radości i szczęścia, satysfakcji, że Bóg wkroczył w życie człowieka – przekonywał hierarcha.

Podkreślił, że św. Józef jest przykładem codziennej relacji człowieka z Bogiem. – Św. Józef jest mężem dialogu, rozmawia z Bogiem. Żyje Bogiem na co dzień. To jest dla nas też przykład, że mamy żyć Bogiem na co dzień, w pracy, domu, na ulicy, w sklepie, wszędzie, gdzie się znajdujemy. Bóg pociąga nas do modlitwy. Najlepiej wychodzi to nam w świątyni, bo to jest miejsce, gdzie odnajdujemy Jezusa, a wraz z Nim sens i światło w swoim życiu – mówił bp Buzun.

Prosił św. Józefa o wstawiennictwo na każdy dzień. - Prosimy o wstawiennictwo św. Józefa, abyśmy mieli fascynację sprawami Bożymi, przecież jesteśmy zaślubieni z Jezusem w chrzcie św., sakramencie bierzmowania. Prosimy Go, aby nadal opiekował się Jezusem żyjącym w ludziach. Polecamy Mu trudne sprawy, aby uprosił nam potrzebne siły, abyśmy mogli tak jak On służyć i miłować – powiedział biskup pomocniczy diecezji kaliskiej.

Po komunii św. w kaplicy Cudownego Obrazu bp Łukasz Buzun, odmówił Akt zawierzenia św. Józefowi diecezji kaliskiej. Poświęcił też obrazy św. Józefa Kaliskiego oraz figurę św. Józefa, na którą nałożył korony.