In English In Italiano Auf Deutsch
Bazylika otwarta codziennie od 6:00 do 19:00
Sekretariat Sanktuarium:
Kancelaria Parafialna:
Sklepik z pamiątkami:
Dom Pielgrzyma:
Restauracja św. Józefa:
62 7 575 822 / 8.00 - 13.00
789 087 043 / 10.00 - 12.00, 16.00 - 18.00
797 630 389 / 10.00 - 16.00
510 733 166 / 8.00 - 21.00
604 844 368 / 12.00 - 16.00
top
/ Home / Aktualności
Piątek, 6 Lutego 2015

Martyna Grabowska

Odkrywamy Światowe Dni Młodzieży. Serce 2.0

W piątek 6 lutego 2015 r. odbyło się drugie spotkanie w ramach projektu „Serce 2.0”. Przypominam, że jego zadaniem jest duchowe przygotowanie do XXXI Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. Tym razem miało ono miejsce w Sanktuarium Św. Józefa w Kaliszu. Kilka dni przed- w sobotę 30 stycznia odbyła się promocja tego spotkania. Młodzi zrobili raban przy ratuszu i w okolicach… galerii handlowej „Tęcza”. Rozdawane były ulotki informujące o najważniejszych rzeczach: gdzie, kiedy, po co i jaki jest główny temat spotkania (Światowe Dni Młodzieży w Madrycie) oraz co „na ząb” w postaci słodkiego cukierka. Relacja z tego wydarzenia TUTAJ...

W piątek 6 dnia lutego o 1930 młodzi zgromadzili się w Bazylice św. Józefa.  Spotkanie rozpoczęło się projekcją przedstawiającą Światowe Dni Młodzieży w Madrycie. Tym, którzy jeszcze nigdy nie brali udziału w Spotkaniu Młodych pomógł uświadomić, że  podczas tych kilku dni wszyscy stają się wspólnotą, że nikt tam nikogo nie dyskryminuje, nie ma ŻADNEGO podziału, że są tam po to, by wielbić jedynego Zbawiciela. Filmik pokazywał, że nic nie jest w stanie popsuć panującej tam atmosfery- nawet deszcz, który przemoczył pielgrzymów „do suchej nitki”. Kolejnym etapem było świadectwo Ewy Kałmuckiej, która trzykrotnie uczestniczyła w Światowych Dniach Młodzieży- w Madrycie, Rzymie i Kolonii. W tym ostatnim miejscu posługiwała jako wolontariuszka, a w pozostałych była pielgrzymem. Dziewczyna trochę opowiedziała o tym jak Światowe Dni Młodzieży wyglądają „od środka” oraz to, co czuła uczestnicząc w Spotkaniach Młodych. Dzięki tym słowo kaliszanie wiedzą co może ich czekać pod koniec lipca 2016 r. Po świadectwie nastąpiła Liturgia Słowa. Homilia została wygłoszona przez ks. Krzysztofa i nawiązywała do Światowych Dni Młodzieży w Madrycie w 2011 r. Kolejnym etapem było wystawienie Najświętszego Sakramentu. Podczas adoracji była możliwość skorzystania z Sakramentu Pokuty i Pojednania. Później była możliwość do przyjęcia Komunii Świętej. Ostatnim akcentem tej części była pieśń wykonana przez zespół pod przewodnictwem Daniela Plewińskiego. Zespół oczywiście od samego początku dopełniał modlitwę fantastycznym śpiewem. Hasłem XXVI Światowych Dni Młodzieży jest sparafrazowany siódmy werset drugiego rozdziału Listu do Kolosan: „Zakorzenieni i zbudowani na Chrystusie, mocni w wierze”, dlatego każdy uczestnik otrzymał korzeń z innym cytatem z Pisma Świętego.

Kolejną częścią spotkania była herbata i coś słodkiego w salce parafialnej. Po co ten etap? Młodzi mają tworzyć wspólnotę, która bez drugiego człowieka nie ma racji bytu. Żeby ta społeczność istniała trzeba nawiązać kontakt… nie przez portal społecznościowy, ale taki realny- face to face. Oczywiście bez internetu się nie obejdzie, bo ma siłę przebicia, ale nie odda on całej osobowości człowieka. Każda znajomość powinna być równoznaczna z akceptacją tego jakim się jest wraz ze wszystkimi wadami i zaletami.

Następne spotkanie już 7 marca br. w kaliskiej Katedrze o godzinie 1930.

Do zobaczenia!