In English In Italiano Auf Deutsch
Bazylika otwarta codziennie od 6:00 do 19:00
Sekretariat Sanktuarium:
Kancelaria Parafialna:
Sklepik z pamiątkami:
Dom Pielgrzyma:
Restauracja św. Józefa:
62 7 575 822 / 8.00 - 13.00
789 087 043 / 10.00 - 12.00, 16.00 - 18.00
797 630 389 / 10.00 - 16.00
510 733 166 / 8.00 - 21.00
604 844 368 / 12.00 - 16.00
top
/ Home / Aktualności
Czwartek, 5 Lutego 2015

ks. K. Duchnowski na podst. tekstu Ewa Kotowska-Rasiak/KAI

Modlitwa w intencji rodzin i obrony poczętego życia w miesiącu lutym

Modlitwa w intencji rodzin i obrony poczętego życia w Sanktuarium  Świętego  Józefa w Kaliszu w miesiącu lutym była przeprowadzona w klimacie zamyślenia  nad  rolą i miejscem Słowa Bożego w rodzinie. Miala ona miejsce 5 lutego 2015 r. Do udziału w spotkanie w sposób szczególny zostali zaproszeni  kapłani i wierni z dekanatów: kaliskiego drugiego, ostrowskiego drugiego i stawiszyńskiego diecezji kaliskiej.

Temat spotkania brzmiał: Kogo słuchać, aby dobrze wyjść z rodziną... i to nie tylko na zdjęciu? – Słuchaj Boga!!! O roli Słowa Bożego w życiu rodziny.

W słowie powitania skierowanym do wszystkich, kustosz Sanktuarium ks. prał. dr Jacek Plota, powiedział m.in.: 2 lutego obchodziliśmy Dzień Życia Konsekrowanego, który wpisuje się w ustanowiony przez Papieża Franciszka Rok Życia Konsekrowanego. W Liście Biskupów Polskich na Dzień Życia Konsekrowanego czytamy: „Papież Franciszek wyraził radość ze zbieżności Roku Życia Konsekrowanego z Synodem o rodzinie. Zarówno wspólnoty zakonne, jak i rodziny chrześcijańskie są przestrzeniami ewangelizacji. Charyzmaty zakonne i charyzmat życia rodzinnego nie są konkurencyjne, ale wzajemnie się uzupełniają i wzmacniają. Obydwa znajdują swe ostateczne zakorzenienie w tajemnicy Świętej Rodziny z Nazaretu i w tajemnicy Trójcy Świętej. Choć Bóg wzbudza powołania zakonne niekiedy w sposób zaskakujący, to uprzywilejowanym pod tym względem miejscem pozostaje rodzina.”

Rodzina, która karmi się Słowem Bożym znajduje w tym Słowie konkretny drogowskaz i wsparcie w realizacji swojego powołania. W świetle Słowa Bożego może odnaleźć i zrozumieć różne wydarzenia życiowe, a umacniając się Słowem Pana staje się odporna na zagrożenia współczesnego świata. Pismo Święte jest to żywe Słowo samego Boga  i jak mówi Papież Franciszek „możemy każdego dnia słuchać Jezusa, który do nas mówi.”

Nabożeństwo adoracyjne w Kaplicy Cudownego Obrazu za rodziny i w intencji obrony życia  poprowadzili ks. Szymon Rybak  i ks. Mariusz Andrzejczak – wikariusze.

Po zakończeniu nabożeństwa ks. prał. Leszek Szkopek – dyrektor Radia Rodzina w Kaliszu, przedstawił prelegenta, którym był ks. Piotr Szyrszeń SDS - salwatorianin, kierownik duchowy i rekolekcjonista, w latach 2006-2009  sekretarz prowincjalny Polskiej Prowincji Salwatorianów,  wykładowca prawa kanonicznego w WSD Salwatorianów w Bagnie, od marca 2009 duszpasterz Centrum Formacji Duchowej Salwatorianów w Krakowie. Ks.  Leszek wprowadził również w tematykę konferencji pt.: Przyjmując Słowo Boże – przyjmujesz życie.

Eucharystii o godz. 1800 przewodniczył i homilie wygłosił: ks. bp prof. dr hab. Roman PINDEL  - biskup bielsko-żywiecki, Współprzewodniczący Zespołu ds. Dialogu ze Wspólnotą Kościelną Luterańsko-Augsburską, członek Sekcji Nauk Biblijnych Komisji Nauki Wiary. Mszę św. koncelebrowali: bp Edward Janiak - ordynariusz kaliski, bp Łukasz Buzun – biskup pomocniczy, księża biskupi seniorzy bp Stanisław Napierała oraz kilkudziesięciu kapłanów.

Ks. bp  Roman w homilii celebrans wskazywał na rolę Słowa Bożego w życiu człowieka. - Gdzie jest Słowo Boże w naszym życiu, jak jest traktowany egzemplarz Pisma Świętego, w czym wyraża się nasz szacunek do Boga, Słowa Bożego? Gdzie w naszym domu położyliśmy nasz egzemplarz Pisma Świętego? Czy jest wśród takich książek, które uważamy za najpiękniejsze, okazałe, wartościowe, albumowe wydania czy może jest wśród takich książek, które ciągle wyjmuje się z półki, a może raczej gdzieś na dolnej półce, w drugim rzędzie, wśród książek, których nie wyrzuciliśmy, ale od dawna ich nie używamy? – wymieniał bp Pindel.  

Zauważył, że wielu ludzi sięga po Pismo Święte nie tylko w domu. - Często w Polsce spotyka się w pociągu, w podróży ludzi starszych i młodszych, którzy mają ze sobą egzemplarz Pisma Świętego. Są przyzwyczajeni do tego, że Słowo Boże powinno być z nimi nie tylko w domu, ale także w podróży. Pismo Święte towarzyszy wielu Polakom w daleką podróż, pielgrzymkę, na rekolekcje, ale także na wczasy, do sanatorium – mówił kaznodzieja.

Zachęcał do czytania Pisma Świętego. - Najważniejsze jest to, żeby wciąż czytać Pismo Święte tak jak potrafimy. Niektórzy do końca życia czytają tę księgę samotnie, zwłaszcza starsi ludzie, mają ten egzemplarz na stoliku obok łóżka. Średnie pokolenie i młodsi nieraz mają tam, gdzie pracują - na biurku, na stole. Jedni czytają sami, a inni szukają kręgu ludzi, którzy wspólnie pochylają się nad Pismem Świętym – powiedział ordynariusz diecezji bielsko-żywieckiej. 

Wskazywał, że po Biblię trzeba sięgać jak najczęściej. - Czy chcemy czytać systematycznie raz w tygodniu 15 minut, a może nas stać na to, żeby w sobotę i niedzielę, a może spróbujemy codziennie, jeżeli czas tylko pozwoli otworzyć i czytać kolejny fragment. Pewnie, dobrze byłoby zacząć od Ewangelii, bo to jest poznawanie samego Jezusa. Pewnie trzeba byłoby przeczytać dwa lub trzy razy same Ewangelie, aby poznać to, co jest najważniejsze w całym Słowie, które jest skierowane od Boga do nas. Pewnie po lekturze całego Nowego Testamentu sięgniemy do ksiąg Starego Testamentu i wtedy będzie nam łatwiej – zachęcał hierarcha.

Przekonywał, że Słowo Boże należy przekazywać swoim bliskim. – Zwracajmy się w modlitwie do Pana: daj mi Panie siły, abym miał odwagę i moc takiego przekonywania, by ten na kim mi bardzo zależy uwierzył, przejął się słowami zbawienia – mówił bp Pindel.

Cały tekst homilii biskupa Romana Pindla

Przed błogosławieństwem ks. bp Roman Pindel w kaplicy Cudownego Obrazu odmówił Akt Zawierzenia Rodzin Świętemu Józefowi.

Po błogosławieństwie ks. bp Edwarda Janiaka, podziękował wszystkim za przybycie.

Oprawę muzyczną podczas Mszy św. zapewniła Gminna Orkiestra Dęta z Koźminka  pod dyrekcją Jacka Konopczyńkiego.