In English In Italiano Auf Deutsch
Bazylika otwarta codziennie od 6:00 do 19:00
Sekretariat Sanktuarium:
Kancelaria Parafialna:
Sklepik z pamiątkami:
Dom Pielgrzyma:
Restauracja św. Józefa:
62 7 575 822 / 8.00 - 13.00
789 087 043 / 10.00 - 12.00, 16.00 - 18.00
797 630 389 / 10.00 - 16.00
510 733 166 / 8.00 - 21.00
604 844 368 / 12.00 - 16.00
top
/ Home / Aktualności
Czwartek, 1 Stycznia 2015

ks. K. Duchnowski na podst. tekstu Ewy Kotowskiej-Rasiak/KAI

Styczniowa modlitwa w intencji rodziny
i obrony poczętego życia

Pierwszego dnia Nowego Roku 2015, w Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi w Sanktuarium Św. Józefa w Kaliszu odbyła się pierwszoczwartkowa modlitwa w intencji rodzin i obrony poczętego życia. Prowadzona była w klimacie zamyślenia nad tajemnicą Bożego Narodzenia. Piękny śpiew kolęd w wykonaniu zaproszonych chórów pomógł w modlitewnym rozważaniu prawdy o Synu Bożym, który przyszedł na świat i narodził się w rodzinie.

Temat spotkania brzmiał:

RODZINA! - TU SIĘ WSZYSTKO ZACZYNA - z kolędą na ustach przy Żłóbku Jezusa o sprawach ważnych na progu Nowego Roku: o rodzinie i świętości życia, o budowaniu pokoju i prawdziwym braterstwie.

Wszystkich przybyłych powitał kustosz Sanktuarium ksiądz Prałat dr Jacek Plota, powiedział min.:

Galeria

Boże Narodzenie kieruje nasze myśli ku rodzinie – ku Świętej Rodzinie, w której przyszedł na świat Jezus Chrystus – Syn Boży  aby ubogacić nasze człowieczeństwo i uświadomić nam, że my też jesteśmy „Dziećmi Bożymi”. W Słowie Pasterskim na Niedzielę Świętej Rodziny Księża Biskupi przypominają, że w Liście do Rodzin Św. Jan Paweł II pisał: „Syn Jednorodzony, współistotny Ojcu, Bóg z Boga i Światłość ze Światłości, wszedł w dzieje ludzi przez rodzinę: przez wcielenie swoje zjednoczył się jakoś z każdym człowiekiem. Ludzkimi rękami pracował, /…/ ludzkim sercem kochał, urodzony z Maryi  Dziewicy, stał się prawdziwie jednym z nas, we wszystkim do nas podobny oprócz grzechu”. Tak naprawdę zamieszkał pośród nas, w naszych rodzinach.

Krótką medytację o Bożym Narodzeniu w Kaplicy Cudownego Obrazu poprowadził ks. Szymon Rybak – wikariusz Parafii.

O godz. 1715 rozpoczął się Koncert kolęd, który poprowadził ks. kan. dr Jacek PACZKOWSKI - w diecezji kaliskiej przewodniczący komisji muzyki i śpiewu kościelnego oraz prezes Związku Chórów Kościelnych. Kolędy zostały zaprezentowane w wykonaniu następujących chórów i zespołów:

  1. Chór Mariański przy Kościele OO. Franciszkanów z Kalisza
  2. Chór Męski Harfa przy parafii pw. św. Apostołów Piotra i Pawła z Kalisza
  3. Towarzystwo Śpiewacze Lira przy Kościele św. Gotarda z Kalisza
  4. Kaliski Chór Katedralny Canticum i Chór Diecezjalnego Studium Organistowskiego
  5. Katedralny Kwartet Smyczkowy z Kalisza
  6. Chór Parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa z Opatówka

Eucharystii o godz. 1800 przewodniczył i homilie wygłosił: ks. bp dr Łukasz BUZUN OSPPE –  biskup pomocniczy diecezji kaliskiej, członek Komisji Mieszanej: Biskupi - Wyżsi Przełożeni Zakonni.Mszę św. koncelebrowali: ks. bp Edward Janiak – Ordynariusz Kaliski, biskupi seniorzy ks. bp Stanisław Napierała i ks. bp Teofil Wilski, ks. prał, Jacek Plota oraz ok. 30 kapłanów.

W homilii celebrans wskazywał na rodzinę, z której każdy człowiek powinien czerpać wzorce. - W rodzinie wzrastają biskupi, kapłani, politycy, którzy później decydują o rodzinie, kształcie życia społecznego, wpływają na sytuację rodziny. Stamtąd człowiek wyrasta i bierze całą treść życiową, później może to pomnażać, ale w rodzinie wszystko się zaczyna. Tam człowiek uczy się  przyjmowania życia lub uciekania od tego życia – mówił bp Buzun.

Zachęcał rodziny do odmawiania modlitwy. - Rodzina staje się Bogiem silna przez modlitwę, która wprowadza działanie Ducha Świętego w relacje rodzinne. Duch Święty prowadzi człowieka ku przyszłości napawającej jego serce nadzieją. Te wartości duchowe są bardzo ważne. Istotną rzeczą jest to, żeby człowiek miał otarte serce, dłoń otwartą dla drugiego człowieka, żeby miał siłę czerpaną z Eucharystii w przezwyciężaniu egoizmu, narcyzmu, żeby był zdolny do zaofiarowania swego życia drugiemu człowiekowi. W rodzinie zaszczepiania jest wiara. To od matki, ojca, babci dziecko uczy się modlitwy – podkreślał kaznodzieja.

Przekonywał, że każda rodzina powinna wpatrywać się w Maryję i św. Józefa. - Niech dzisiejszy dzień, czyli wpatrywanie się w Maryję, poprzez którą przyszedł do nas Jezus Chrystus nasz Zbawiciel, będzie tym dniem, który oświetla nasze rodziny, wnętrze, relacje, uczy nas doświadczania i noszenia w sercu tej świadomości Bożego przebaczenia, a z drugiej strony zdolności do wybaczenia drugiemu człowiekowi. Prośmy Maryję, Matkę Jezusa Chrystusa, Matkę każdego z nas, aby była obecna w życiu rodzinnym, osobistym, społecznym, szczególnie przez modlitwę różańcową, a św. Józef, który zawsze towarzyszy Matce Bożej niech będzie bliski naszemu sercu i obecny w naszej modlitwie – powiedział biskup pomocniczy diecezji kaliskiej.

Cały tekst homilii biskupa Łukasza Buzuna

Homilia Ks. Bpa Łukasza Buzuna

Przed błogosławieństwem ks. bp Łukasz Buzun w Kaplicy Cudownego Obrazu odmówił Akt Zawierzenia Rodzin Świętemu Józefowi.