In English In Italiano Auf Deutsch
Bazylika otwarta codziennie od 6:00 do 19:00
Sekretariat Sanktuarium:
Kancelaria Parafialna:
Sklepik z pamiątkami:
Dom Pielgrzyma:
Restauracja św. Józefa:
62 7 575 822 / 8.00 - 13.00
789 087 043 / 10.00 - 12.00, 16.00 - 18.00
797 630 389 / 10.00 - 16.00
510 733 166 / 8.00 - 21.00
604 844 368 / 12.00 - 16.00
top
/ Home / Aktualności
Sobota, 6 Grudnia 2014

ks. J. Powąska

Diecezjalny Dzień Świętości Życia

W sobotę 6 grudnia 2014 r. w Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu odbyły się obchody Diecezjalnego Dnia Świętości Życia. Uroczystości przygotowało Duszpasterstwo Rodzin Diecezji Kaliskiej. Ks. kan. Sławomir Kostrzewa, diecezjalny duszpasterz rodzin o godz. 1100 powitał zgromadzonych w bazylice kaliskiej i zaprosił do wysłuchania konferencji ks. dra Przemysława Drąga krajowego duszpasterza rodzin nt. „Eucharystia źródłem jedności i miłości rodziny”.

Mszy św. o godz. 1200 przewodniczył ks. bp Łukasz Buzun, biskup pomocniczy Diecezji Kaliskiej. W słowie wprowadzającym do Mszy Świętej ks. prał. Jacek Plota, kustosz kaliskiego sanktuarium zauważył, że Dzień Świętości Życia w diecezji kaliskiej jest obchodzony w sobotę przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia NMP, a główne obchody maja miejsce w kaliskim Sanktuarium św. Józefa, które jest miejscem szczególnie intensywnej modlitwy w intencji rodzin i obrony poczętego życia.

W homilii ks. bp Łukasz przypomniał o świętości życia ludzkiego, które jest darem Boga Stwórcy. Na zakończenie Eucharystii biskup zawierzył św. Józefowi poczęte życie i wszystkie małżeństwa i rodziny.

Po Mszy Świętej wręczono nagrody dla zwycięzców, wyróżnionych i uczestników dwóch konkursów zorganizowanych przez Duszpasterstwo Rodzin Diecezji Kaliskiej. W konkursie literackim zatytułowanych „Moja rodzina żyje Eucharystią” zwyciężyła Adrianna Cepa z Gimnazjum nr 1 w Krotoszynie. Drugie miejsce zdobyła Aleksandra Marciniak z Gimnazjum nr 3 w Krotoszynie, a trzecie – Barbara Baszak z Gimnazjum nr 1 w Krotoszynie. Wyróżnienia otrzymali: Alicja Bielecka z Gimnazjum we Wróblincu, Małgorzata Rachwalska z Gimnazjum we Wróblincu, Jakub Nowak z Zespołu Szkół w Sośniach i Monika Nowacka z Gimnazjum nr 3 w Pleszewie.

W konkursie plastycznym zatytułowanym „Eucharystia źródłem jedności i miłości rodziny” zwyciężyła Zuzanna Noweta z Zespołu Szkół w Ociążu. Drugie miejsce zdobyła Dominika Urbaniak ze Szkoły Podstawowej w Zamościu, a trzecie – Mateusz Łysiak z Zespołu Szkół w Cielczy, a wyróżnienia otrzymali: Marta Bocheńska ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Jarocinie, Julia Płonka z Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Bachorzewie, Wiktoria Pawlak ze Szkoły Podstawowej w Kobylej Górze, Hubert Martyna ze Szkoły Podstawowej w Droszewie, Adrianna Krzyżańska ze Szkoły Podstawowej w Broszkach, Mateusz Włodarczyk ze Szkoły Podstawowej w Bronszewicach, Karolina Sobierajczyk ze Szkoły Podstawowej w Grabowie, Julia Szopińska ze Szkoły Podstawowej nr 8 w Krotoszynie, Dominika Sołyga ze Szkoły Podstawowej w Myjomicach i Anna Regulska ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Jarocinie.

Uczestnicy konkursów otrzymali nagrody i dyplomy z rąk ks. kan. Sławomira Kostrzewy i Jolanty Siwak, diecezjalnej doradczyni życia rodzinnego.

Homilia Ks. Bpa Łukasza Buzuna

Konferencja - ks. dr Przemysław Drąg