In English In Italiano Auf Deutsch
Bazylika otwarta codziennie od 6:00 do 19:00
Sekretariat Sanktuarium:
Kancelaria Parafialna:
Sklepik z pamiątkami:
Dom Pielgrzyma:
Restauracja św. Józefa:
62 7 575 822 / 8.00 - 13.00
789 087 043 / 10.00 - 12.00, 16.00 - 18.00
797 630 389 / 10.00 - 16.00
510 733 166 / 8.00 - 21.00
604 844 368 / 12.00 - 16.00
top
/ Home / Aktualności
Czwartek, 4 Grudnia 2014

ks. K. Duchnowski na podst. tekstu Ewa Kotowska-Rasiak/KAI

Grudniowa modlitwa w intencji rodziny
i obrony poczętego życia

W pierwszym tygodniu tegorocznego Adwentu, w czwartek 4 grudnia br. w Sanktuarium Św. Józefa w Kaliszu modlono się w intencji rodzin i obrony poczętego życia. Najważniejsze intencje modlitwy i tematy rozważań prowadziły ku Chrystusowi, który czeka na nas w Eucharystii i wzywa wiernych do postawy czuwania na Jego przyjście. Do udziału w spotkaniu w sposób szczególny zostali zaproszeni  kapłani i wierni z dekanatów: kaliskiego pierwszego, ostrowskiego pierwszego i gołuchowskiego diecezji kaliskiej.

Temat spotkania brzmiał: Eucharystia w centrum życia rodziny chrześcijańskiej

W słowie powitania skierowanym do wszystkich przybyłych, Kustosz Sanktuarium ks. prał. dr Jacek Plota, powiedział m.in.:

Galeria

Rozpoczął się kolejny adwent w naszym życiu. Czas zamyślenia i radosnego oczekiwania na przyjście Chrystusa, który dla nas i dla naszego zbawienia przyjął ciało z Maryi Dziewicy i stał się człowiekiem. Przed nami Boże Narodzenie, czas głębokiego odkrywania więzi z Bogiem gdy niebo pochyla się nad ziemią, a Bóg nad człowiekiem to tak dalece, że staje się jednym z nas, bo przecież Słowo Ciałem się stało i zamieszkało między nami. Nasze oczekiwanie możemy przeżywać podczas Mszy Świętych roratnich odprawianych w Kościołach parafialnych. Dziś gromadzimy się w Domu Świętego Józefa w Polskim Nazarecie aby zanosić przez wstawiennictwo naszego niezawodnego Orędownika nasze modlitwy w intencji rodzin i obrony poczętego życia.

Rozważanie podczas nabożeństwa w Kaplicy Cudownego Obrazu poprowadził ks. Szymon Rybak i ks. Mariusz Andrzejczak – wikariusze Parafii. W modlitewnym rozważaniu wskazał min.: na czas Adwentu w którym oczekując przyjście Chrystusa, chcemy się również uczyć czuwać nad świętością życia, małżeństwa i rodziny.

Po zakończeniu nabożeństwa, ks. prał. Leszek Szkopek – Dyrektor Radia Rodzina w Kaliszu przedstawił gości: małżonków Marcina i Monikę z trojgiem dzieci, którzy podzielili się świadectwem: O roli Eucharystii w życiu rodziny - w niedzielę i nie tylko…

Po zakończeniu świadectwa odbył się krótki Program słowno-muzyczny o charakterze patriotycznym w wykonaniu Reprezentacyjnej Orkiestry Lasów Państwowych z Tucholi pod dyrekcją Mirosława Pałczyńskiego

Eucharystii o godz. 18.00 przewodniczył i homilie wygłosił: Bp dr hab. Rudolf PIERSKAŁA - biskup pomocniczy diecezji opolskiej, Członek Komisji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego. Mszę św. koncelebrowali: ks. bp Edward Janiak - Ordynariusz Kaliski, bp Łukasz Buzun – biskup pomocniczy, księża biskupi seniorzy bp Stanisław Napierała i bp Teofil Wilski,. o Tadeusz Rydzyk, prał. Jacek Plota oraz kilkudziesięciu kapłanów.

W homilii celebrans wskazywał, że niedzielna Eucharystia, w której uczestniczy cała rodzina jest skałą, mocnym fundamentem, centrum życia rodziny chrześcijańskiej. - Na tej skale powinniśmy budować wspólnotę Kościoła Domowego. Prawdziwą rodzinę chrześcijańską tworzy ta rodzina, która żyje miłością Boga i miłością wzajemną na wzór samego Jezusa. To uczestniczący w niedzielnej Eucharystii rodzice i dzieci budują dom na skale, bo na Eucharystii Jezus daje nam światło jak żyć według Ewangelii. To Jezus uczy nas żyć miłością Boga i bliźniego w rodzinie – mówił bp Pierskała.

Ubolewał, że we współczesnych czasach nastąpiło osłabienie udziału w niedzielnej Eucharystii. - Trzeba na nowo naszym rodzinom zachęty, że niedzielna Eucharystia to jest nasz największy skarb, nasz największy dar, jaki nam Pan Jezus zostawił. Świętowanie dnia Pańskiego jest bardzo ważne w rodzinie. Współcześnie jakby to zanikło, ta wrażliwość, ta troska o ten dzień – zauważył kaznodzieja.
Zaznaczył, że niedziela to dzień poświęcony Chrystusowi Panu i dzień, w którym rodzina świętuje. - Jesteśmy uczniami Chrystusa. Gdziekolwiek będziemy w niedzielę, w tym dniu powinniśmy świętować. To dzień poświęcony Bogu i człowiekowi. To dzień radości i odpoczynku. U wielu zanikła świętość tego dnia i wartość Eucharystii niedzielnej jako centrum naszego życia – powiedział hierarcha.

Zachęcał rodziców, aby dawali przykład swoim dzieciom poprzez uczestnictwo w niedzielnej Mszy św. – To od nas zależy udział naszych rodzin w niedzielnej Eucharystii. Pielęgnujmy tradycję przychodzenia na czas, udziału w różańcu, w godzinkach przed Mszą, pielęgnujmy żywy śpiew pieśni, wspólną modlitwę na niedzielnej Eucharystii. W dniu Pańskim rodzina świętuje także przez odpoczynek i nie wykonuje prac niekoniecznych – podkreślał biskup pomocniczy diecezji opolskiej, który wskazał, że wzorem budowania domu i rodziny na skale jest św. Józef.
Podał kilka wskazań praktycznych dotyczących świętowania niedzieli. - Zacznijmy na nowo świątecznie przeżywać niedzielę. Rozpoczynajmy już w sobotę popołudniu, idźmy rodzinnie na Mszę św., tak wypoczywajmy, jakbyśmy już całą pracę wykonali, podziwiajmy wokół siebie Boży świat, sprawmy radość w niedzielę przynajmniej jednemu człowiekowi, a konieczną krytykę innych pozostawmy na dni powszednie – mówił bp Pierskała.

Podkreślił, że św. Jan Paweł II, który jest patronem rodziny uczy, że rodzina to  najcenniejsze dobro ludzkości. - Niech jego nauczanie będzie drogowskazem i pomoże nam rozbudzić na nowo świadomość, że rodzina ma charakter święty, nienaruszalny, jest dobrem nieocenionym i nikt jej nie zastąpi. Niech każda rodzina zgodnie ze słowami św. Jana Pawła II będzie gościnnym mieszkaniem dobroci dla dzieci i starszych, chorych i samotnych, ubogich i potrzebujących pomocy, a wtedy rodzina będzie miłością wielką – stwierdził kaznodzieja.

Cały tekst homilii biskupa Rudolfa Pierskały

Przed błogosławieństwem ks. bp Rudolf Pierskaław Kaplicy Cudownego Obrazu odmówił Akt Zawierzenia Rodzin Świętemu Józefowi.

Po błogosławieństwie ks. bp Edward Janiak w swoim przemówieniu nawiązał do 23. rocznicy dziękczynienia za Radio Maryja. - Ojcze Dyrektorze tysiące wiernych nie tylko w Toruniu, ale zapewniam Cię, że niezliczona rzesza chorych, starców, spracowanych ludzi i tych bez pracy modliła się przez pośrednictwo Maryi i dziękowała za ten wielki dar. Radujemy się z całą wspólnotą ojców redemptorystów wspominając te pierwsze chwile z dzisiaj świętym Janem Pawłem II. Obecność i świadectwo Księdza Kardynała Stanisława Dziwisza są dowodem jedności Kościoła w Polsce. Nie damy się podzielić na lepszych i gorszych, nowoczesnych i zacofanych, rzekomo mądrzejszych i niewykształconych. W Kościele każdy ma swoje miejsce i nikt nie czuje się ani lepszy ani gorszy – powiedział biskup kaliski.           

Zachęcał, aby katolicy dobrze przygotowali się do świąt Bożego Narodzenia. - Czy choć w grudniu, w czasie Bożego Narodzenia, możemy trochę czasu poświęcić Jezusowi w naszym sercu, czy w ciągu dnia mówimy od Niego, dbamy, by było Mu dobrze w naszej duszy? Zróbmy to przez odprawienie rekolekcji, rachunek sumienia, spowiedź, byśmy mogli przygotować świąteczny żłóbek, ale z dobrych uczynków, by nasze serce było wyścielone na przyjęcie Dzieciątka Jezus, obecnego w Najświętszym Sakramencie, byśmy mogli przyjąć Go do swojego serca. To jest najpiękniejszy dar – mówił ordynariusz diecezji kaliskiej.

Oprawę muzyczną Mszy św. zapewniła Orkiestra Reprezentacyjna Orkiestry Lasów Państwowych z Tucholi pod dyrekcją Mirosława Pałczyńskiego.