In English In Italiano Auf Deutsch
Bazylika otwarta codziennie od 6:00 do 19:00
Sekretariat Sanktuarium:
Kancelaria Parafialna:
Sklepik z pamiątkami:
Dom Pielgrzyma:
Restauracja św. Józefa:
62 7 575 822 / 8.00 - 13.00
789 087 043 / 10.00 - 12.00, 16.00 - 18.00
797 630 389 / 10.00 - 16.00
510 733 166 / 8.00 - 21.00
604 844 368 / 12.00 - 16.00
top
/ Home / Aktualności
Czwartek, 6 Listopada 2014

ks. K. Duchnowski

VII Pielgrzymka Wyższej Szkoły
Kultury Społecznej i Medialnej
w Toruniu

W czwartek 6. listopada 2014 r. po raz siódmy w modlitwie w intencji rodzin i obrony poczętego życia uczestniczyli studenci i profesorowie Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. Około 170 studentów WSKSiM przybyło do Kaliskiego Sanktuarium św. Józefa, by wypraszać potrzebne łaski na nowy rok akademicki toruńskiej uczelni.

Galeria

Przybyłych do Sanktuarium studentów oraz pielgrzymów powitał ks. prał. Jacek Plota – kustosz Sanktuarium. Powiedział m.in.:

W sposób szczególny witam i pozdrawiam wspólnotę Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu, którzy przybywają  w pielgrzymce do Świętego Józefa już po raz 7-my aby u progu rozpoczętego roku akademickiego zawierzyć Mu swoje  studiowanie i całe swoje dalsze życie. Jakie to piękne, że młodzi ludzie przybywają do Św. Józefa aby nasycić się atmosferą domu Nazaretańskiego, zaczerpnąć sił i uczyć się od Maryi i Józefa jak żyć w trudnych czasach. Św. Jan Paweł II w swoim nauczaniu stawiał małżonkom i ludziom młodym za wzór Św. Rodzinę z Nazaretu, która jest ikoną wszystkich rodzin.  W homilii wygłoszonej 4 czerwca 1997r. tu w Kaliszu mówił: „Bracia i Siostry ani na chwilę nie zapominajcie jak wielką wartością jest rodzina./../ Rodzina jest wspólnotą świętą. Jest komunią osób zjednoczonych miłością..”

Temat listopadowej modlitwy w intencji rodzin i obrony poczętego życia brzmiał: Wspólnota akademicka zatroskana o właściwy kształt małżeństwa i rodziny - na modlitwie u Świętego Józefa Kaliskiego.

Nabożeństwo adoracyjne w intencji rodzin i obrony poczętego życia w Kaplicy Cudownego Obrazu poprowadzili: o. Dariusz DRĄŻEK CSsR, ks. Szymon Rybak – wikariusz i studenci Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu.W rozważaniu w kaplicy Cudownego Obrazu modlono się m.in.: w intencji całej społeczności  Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. W rozważaniach studenci wzywali pomocy św. Józefa o dobre wybory drogi życiowej, jak również polecali ważne sprawy dotyczące naszej Ojczyzny.

Po zakończeniu nabożeństwa, ks. prałat Leszek Szkopek – dyrektor Radia Rodzina w Kaliszu przedstawił prelegenta, którym była dr hab. Barbara KIEREŚ - adiunkt Katedry Pedagogiki Rodziny  Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II.

Pani Profesor wygłosił konferencje pt.: Rodzina miejscem budowania więzi osobowych. Na zakończenie konferencji rodzina wielopokoleniowa związana z WSKSiM w Toruniu podzieliła się świadectwem przeżywania codzienności.

Centralnym punktem spotkania była Msza św. o godz. 1800, której przewodniczył i homilie wygłosił Biskup dr Mieczysław CISŁO  –  biskup pomocniczy archidiecezji lubelskiej, Członek Zespołu ds. Kontaktów z Przedstawicielami Kościoła Greckokatolickiego na Ukrainie, Przewodniczący Rady ds. Dialogu Religijnego, Przewodniczący Komitetu ds. Dialogu z Judaizmem. Mszę św. koncelebrowali: ks. bp Edward Janiak - ordynariusz kaliski, bp Łukasz Buzun – biskup pomocniczy diecezji kaliskiej, ks. bp senior Stanisław Napierała, ks. bp senior Teofil Wilski, ojciec Tadeusz Rydzyk CSSR, Dyrektor Radia Maryja i Telewizji Trwam o. Zdzisław Klawka CSsR – Rektor WSKSiM oraz pozostali księża.

W homilii Ksiądz Biskup m.in. zwrócił się do studentów Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu powtarzając za św. Janem Pawłem II, że młodzi się wiosną Kościoła i nadzieją Chrystusa. - Wy drodzy młodzi niesiecie w swoich sercach młodzieńczych wielką nadzieję na udane życie, na zrealizowanie tych ideałów, które przywiodły Was do studiów w kościelnej uczelni, do tych ideałów, które wyrażają się w Waszym życiu wierności Chrystusowej nauce, Ewangelii, kształtowaniu w sobie człowieczeństwa w świetle prawdy o godności człowieka stworzonego na obraz i podobieństwo Boga odkupionego przez Chrystusa za cenę Jego krzyżowej śmierci. Niesiecie nadzieję, że kto wybrał Chrystusa, poszedł za Jego Ewangelią, to życia się nie przegrywa. Wzrastajcie w blaskach mądrości Ewangelii, ale też bądźcie świadomi tych wszystkich zagrożeń, które niesie cywilizacja – mówił bp Cisło.

Ponadto zachęcał wiernych do modlitwy i wzrastania w wierze. - Potrzeba wzrastania w wierze, byśmy nie byli ignorantami religijnymi. Potrzeba wiedzy, bo dzisiaj w wielkim stopniu niewiara, ateizm, agresja przeciwko religii rodzi się z ignorancji, nieznajomości Kościoła, nieznajomości tajemnicy Boga i Ewangelii. Ludzie odrzucają fałszywy obraz Boga i fałszywy obraz Kościoła preparowany przez media, które nie zawsze są życzliwe religii i Kościołowi – powiedział hierarcha.

Przed błogosławieństwem o. rektor Zdzisław Klawka CSsR w Kaplicy Cudownego Obrazu, zawierzył Wyższą Szkołę Kultury Społecznej i Medialnej, opiece św. Józefa.

Po błogosławieństwie ks. bp Edward Janiak, podziękował  wszystkim za przybycie szczególne słowa wdzięczności skierował do  ks. bp Mieczysława Cisło, za sprawowaną Eucharystię i wygłoszoną homilie.

Podczas Mszy św. bp Cisło na prośbę bp. Edwarda Janiaka poświęcił obraz bł. Anieli Salawy, której cześć jest rozsławiana w diecezji kaliskiej.

Oprawę muzyczną podczas Mszy św. zapewnił Chór Akademicki WSKMiS pod dyrekcją Szymona Cieślara.