In English In Italiano Auf Deutsch
Bazylika otwarta codziennie od 6:00 do 19:00
Sekretariat Sanktuarium:
Kancelaria Parafialna:
Sklepik z pamiątkami:
Dom Pielgrzyma:
Restauracja św. Józefa:
62 7 575 822 / 8.00 - 13.00
789 087 043 / 10.00 - 12.00, 16.00 - 18.00
797 630 389 / 10.00 - 16.00
510 733 166 / 8.00 - 21.00
604 844 368 / 12.00 - 16.00
top
/ Home / Aktualności
Sobota, 27 Września 2014

Takst za: Ewa Kotowska-Rasiak/KAI

XIX Ogólnopolska Pielgrzymka Stowarzyszenia Civitas Christiana oraz Jubileusz 120 - lecia istnienia Kaliskiego Towarzystwa Wioślarskiego.

Rodzina jest najświętszym miejscem na ziemi, bo tutaj człowiek przychodzi na świat, uczy się podstawowych zasad, prawd o świecie i Panu Bogu - mówił biskup kaliski Edward Janiak w Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu podczas XIX Pielgrzymki Rodzin Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” i jubileuszu 120-lecia istnienia Kaliskiego Towarzystwa Wioślarskiego.

W homilii biskup kaliski ubolewał, że w nowej sytuacji kulturowej w przeważającej większości krajów europejskich zmniejsza się odsetek nowozawieranych małżeństw. Wskazywał na przyczyny takiej sytuacji, do których zaliczył: bezrobocie, brak mieszkań, brak ustaw, które chroniłyby i zabezpieczały zwłaszcza rodziny wielodzietne. Wskazał też na głębszy problem wartości odnoszący się do kondycji moralnej człowieka, do jego postaw i  zasadniczej orientacji życiowej. - W Polsce od 1994 roku, po raz pierwszy po II wojnie światowej, liczba zawieranych małżeństw była niższa od małżeństw rozwiązanych. W naszym kraju systematycznie od lat 80. zwiększa się liczba dzieci przychodzących na świat poza rodziną. Około 2 miliony dzieci wychowuje się w rodzinach niepełnych. Te wskaźniki świadczą o zaawansowaniu procesów laicyzacji – mówił celebrans, który zaznaczył, że 1/5 polskich małżeństw nie posiada dzieci. Dodał, że szybciej przyrasta liczba małżeństw bezdzietnych niż tych, które decydują się na posiadanie jednego lub dwojga dzieci.

Podkreślał, że wszystkie wykroczenia przeciwko prawu naturalnemu zawsze obracają się przeciwko człowiekowi. - Kościół głośno mówi i przestrzega, dlatego ma tylu wrogów. Wszystkie te lobby homoseksualne, jednopłciowych małżeństw, troska o to, aby nie adoptowali dzieci to wszystko jest powodem ogromnej agresji wobec Kościoła. Wy zwłaszcza starsi, którzy macie prawie życie za sobą musicie odważnym głosem rzeczy nazywać po imieniu. Nie może dewiacja stawiać norm – powiedział hierarcha.

Przekonywał, że rodzice są pierwszymi nauczycielami wiary. - W rodzinie dziecko uczy się modlitwy, odkrywa Boga, który jest miłością. Rodzice są tymi, którzy jako pierwsi powinni dziecku wyjaśnić piękno, głębokość i wielkość ludzkiej miłości. Rodzice, a nie kto inny, powinni wyjaśniać kwestie stworzenia, relacji mężczyzny i kobiety. Ani szkoła, ani seksedukator, ani grupa rówieśnicza nie może zastąpić rodziców w tej sprawie – stwierdził bp Janiak.

Zachęcał do modlitwy do św. Józefa za rodziny. - Bądźmy orędownikami prawa Bożego, a nie tego, które pozwala zabijać człowieka. Polecajmy św. Józefowi nasze rodziny i nas samych. Nie jest łatwe w takim świecie laickim być świadkiem, ale człowiek jest zdolny do heroizmu, poświęcenia. Proszę Was serdecznie, by w Waszych rodzinach stawiać prawidłową hierarchię wartości. Św. Augustyn mówił, że jak Bóg jest na pierwszym miejscu, to wszystko inne jest na swoim miejscu – zaznaczył ordynariusz diecezji kaliskiej. 

W czasie Mszy św. biskup poświęcił dwa sztandary Towarzystwa Wioślarskiego.

Po komunii w Kaplicy Cudownego Obrazu św. Józefa bp Janiak zwierzył patronowi członków Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” i Kaliskiego Towarzystwa Wioślarskiego.

Uroczystość uświetniła Orkiestra Dęta „Quantum” z Rychwała.

W ramach obchodów 120-lecia Kaliskiego Towarzystwa Wioślarskiego odbyła się parada najstarszych łodzi na rzece Prośnie. Po południu uczestnicy wezmą udział w uroczystej akademii na scenie głównej Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu. Jubileuszowi towarzyszy wystawa łodzi wioślarskich.