In English In Italiano Auf Deutsch
Bazylika otwarta codziennie od 6:00 do 19:00
Sekretariat Sanktuarium:
Kancelaria Parafialna:
Sklepik z pamiątkami:
Dom Pielgrzyma:
Restauracja św. Józefa:
62 7 575 822 / 8.00 - 13.00
789 087 043 / 10.00 - 12.00, 16.00 - 18.00
797 630 389 / 10.00 - 16.00
510 733 166 / 8.00 - 21.00
604 844 368 / 12.00 - 16.00
top
/ Home / Aktualności
Czwartek, 4 Września 2014

Oprac. ks. K. Duchnowski na podst. Ewa Kotowska-Rasiak/KAI

IX Ogólnopolska Pielgrzymka
Rodziny Radia Maryja do św. Józefa

Tradycyjnie w pierwszy czwartek września w Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu odbyła się coroczna Pielgrzymka Rodziny Radia Maryja do Sanktuarium Św. Józefa. Od wczesnych godzin popołudniowych w czwartek 4 września 2014 r. przybywali pielgrzymi z różnych stron Polski, aby uczestniczyć w IX Ogólnopolskiej Pielgrzymce Rodziny Radia Maryja do Sanktuarium Św. Józefa w Kaliszu.

Galeria

Temat tegorocznego spotkania brzmiał: Jedynym, który ma prawo odebrać życie, jest Ten, kto je stworzył. Nikt inny nie ma tego prawa: ani matka, ani ojciec, ani lekarz, żadna agencja, żadna konferencja i żaden rząd. /Słowa bł. Matki Teresy z Kalkuty zacytowane w Kaliszu przez św. Jana Pawła II, 4 czerwca 1997 roku/ O prawie do życia - bez kompromisu - u Świętego Józefa, wielkiego rzecznika sprawy obrony życia ludzkiego od pierwszej chwili poczęcia aż do naturalnej śmierci.

O godz. 1600 na placu parkowym obok Bazyliki, nastąpiło rozpoczęcie spotkania, po kilku słowach powitania w duchową atmosferę pielgrzymów zgromadzonych przed ołtarzem polowym wprowadziła swoją muzyką Młodzieżowa Orkiestra Dęta Gminy Twardowo Podgórne pod dyrekcją Pawła JOKSA. Pierwsza część koncertu  miała charakter rozrywkowy. O godz. 1630 nastąpiło rozpoczęcie transmisji przez Radio Maryja, Radio Rodzina Kalisz i Telewizja TRWAM  oraz dalszy ciąg koncertu, była to część patriotyczna.

O godz. 1700 wszystkich zgromadzonych przed ołtarzem polowym powitał ks. prał. dr Jacek Plota - kustosz Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu. W słowach powitania powiedział m.in.:

Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus i Maryja zawsze Dziewica oraz Św. Józef. Bardzo serdecznie witam i pozdrawiam każdego z Was uczestników 9-tej Ogólnopolskiej Pielgrzymki Rodziny Radia Maryja, którzy przybyliście z różnych stron naszej Ojczyzny tu do Domu Św. Józefa w Kaliszu zwanego „Polskim Nazaretem”, aby modlić się  przez Jego wstawiennictwo w intencji rodzin i obrony poczętego życia. Jednak nasza wspólnota modlitewna jest o wiele większa bo łączą się z nami słuchacze Radia Maryja i Radia Rodzina oraz widzowie telewizji TRWAM, których również bardzo serdecznie witam i gorąco pozdrawiam. Jakże raduje się moje serce gdy widzę tylu pielgrzymów zgromadzonych u stóp tronu Św. Józefa. Wszyscy tu obecni duchowo i fizycznie chcemy podziękować Mu za otrzymane łaski oraz powierzyć swoje biedy, troski, niepokoje, niepewność jutra i wszystko z czym musimy zmierzyć się każdego dnia. Polecamy wstawiennictwu i opiece Św. Józefa wszystkich chrześcijan prześladowanych i cierpiących w Iraku, Syrii i Palestynie oraz pokój na Ukrainie. O tę modlitwę prosi nas Papież Franciszek.

W poniedziałek 1-go września obchodziliśmy 75-tą rocznicę wybuchu II wojny światowej, składamy hołd i modlimy się za tych, którzy oddali swoje życie w służbie Ojczyźnie. Także w poniedziałek rozpoczął się nowy rok szkolny i katechetyczny, prosimy  Św. Józefa o opiekę nad dziećmi i młodzieżą aby pomógł uchronić ich od gender i innych zagrożeń współczesnego świata. Nasze dzisiejsze spotkanie modlitewne przypada we wspomnienie liturgiczne Błogosławionych 11 Sióstr Nazaretanek Męczenniczek z Nowogródka oraz w przeddzień liturgicznego wspomnienia Bł. Matki Teresy z Kalkuty, wielkiej, współczesnej obrończyni życia. Św. Jan Paweł II nazywany papieżem życia i rodziny, który tu w  Sanktuarium Św. Józefa  zacytował Słowa Matki Teresy, które są następujące „największym niebezpieczeństwem zagrażającym pokojowi jest dzisiaj aborcja. Jeżeli matce wolno zabić własne dziecko, cóż może powstrzymać ciebie i mnie, byśmy się nawzajem nie pozabijali. Jedynym, który ma prawo odebrać życie, jest Ten, kto je stworzył. Nikt nie ma prawa: ani matka, ani ojciec, ani lekarz, żadna agencja, żadna konferencja i żaden rząd. /.../ Przeraża mnie myśl o tych wszystkich, którzy zabijają własne sumienie, aby móc dokonać aborcji”. Bł. Matka Teresa, Błogosławione Siostry Nazaretanki i Św. Jan Paweł II są obecni wśród nas w znaku swoich relikwii.

O godz. 1710 w kaplicy Cudownego Obrazu rozpoczeło się nabożeństwo w intencji rodzin i obrony życia nienarodzonych, poprowadzili je ks. Szymon Rybak i ks. Mariusz Andrzejczak - wikariusze parafii.

Po zakończeniu nabożeństwa, ks. prałat Leszek Szkopek – dyrektor Radia Rodzina w Kaliszu, przedstawił prelegenta, którym był prof. dr hab. n. med. Bogdan CHAZAN – lekarz, profesor ginekologii i położnictwa, od wielu lat zaangażowany w obronę życia człowieka, jeden z sygnatariuszy "Deklaracji Wiary" autorstwa dr Wandy Półtawskiej. Za odmowę wykonania aborcji chorego dziecka został zwolniony z funkcji dyrektora Szpitala Położniczo-Ginekologicznego im. Świętej Rodziny przy ul. Madalińskiego w Warszawie, uznawanego - m.in. dzięki wieloletniemu zaangażowaniu Profesora -  za jeden  z najlepszych w Polsce.

Pan Profesor wygłosił konferencje pt.: O szacunku dla rodzącego się życia, o godności jego przekazywania  i o odwadze potrzebnej, by życie ludzkie obronić. 

Eucharystii o godz. 1800 przewodniczył abp Sławoj Leszek GŁÓDŹ, Metropolita Gdański – Konsultor Watykańskiej Kongregacji dla Kościołów Wschodnich. W ramach Konferencji Episkopatu Polski: Członek Rady Prawnej, Członek Zespołu ds. Kontaktów z Konferencją Episkopatu Francji, Członek Komisji ds. Polonii i Polaków za Granicą, Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Strażaków, Delegat KEP ds. Telewizji Trwam, Członek Ogólnopolskiego Komitetu Organizacyjnego Obchodów 1050. Rocznicy Chrztu Polski.

Mszę św. koncelebrowali ks. bp Edward Janiak - Ordynariusz Kaliski, ks. bp pomocniczy Łukasz Buzun, księża biskupi seniorzy ks. bp Stanisław Napierała i ks. bp Teofil Wilski,  O. Tadeusz Rydzyk CSSR, Dyrektor Radia Maryja i Telewizji Trwam oraz pozostali księża.

Ks. Abp Sławoj w  homilii wskazywał, że od wieków pokolenia chrześcijan patrzą na dom Świętej Rodziny jako na wzór człowieczego, rodzinnego domu – miłości, życzliwości, wspólnoty serc, modlitwy, dobra, pracy, która zapewnia środki do życia, codzienności, w której także wyraża się piękno ludzkiego trwania.

Ubolewał, że we współczesnych czasach nasila się atak na polską rodzinę. - Mówimy nasze nie, temu wszystkiemu co polską rodzinę deprecjonuje, obraża, poniża. Mówimy to stąd, z Sanktuarium Świętego Józefa, z miejsca troski, miłości, wierności polskiej rodzinie, jej drodze, jej duchowej sile. To z niej rodzi się naród – wielka rodzina rodzin. Zbyt wiele ten naród doświadczył, aby teraz na jego tkance przeprowadzać obyczajowe eksperymenty. Polska rodzina takich eksperymentów nie chce. Nie chce zalewu antywartości, śmiecia, wszelkiego rodzaju odpadów, które zatruwają polską atmosferę. Ma prawo do godnego pełnienia swej misji wychowawczej, formacyjnej, także religijnej. Dziś i jutro – mówił metropolita gdański.

Podkreślał, że Polska potrzebuje ludzi sumienia. - Polityce polskiej, samorządom polskim, instytucjom życia narodu potrzebni są ludzie sumienia. Wołał o nich w 1995 roku w Skoczowie św. Jan Paweł II, wzywając do budowania wolnej Polski, opartej na ładzie moralnym. To wołanie nie ustaje. Taka Polska jest wciąż zadaniem – do podjęcia, do wypełnienia – zaznaczył kaznodzieja.

Dziękował także prof. Bogdanowi Chazanowi za odwagę i świadectwo swojej wiary. - Ludzie sumienna, otwarci, odważni, nie kłaniający się okolicznościom. Jeden z nich prof. Bogdan Chazan, lekarz sumienia. W czasie debaty o aborcji na początku lat 90. zdecydowanie opowiedział się za jej zakazem. Byliśmy niedawno świadkami jak za wierność swoim przekonaniom, przysiędze Hipokratesa, nakazowi Dekalogu, Chrystusowi został ukarany. Dał świadectwo wierności prawdzie. Towarzyszy Panu Profesorowi nasze uznanie, wdzięczność. Dziękujemy, że jest z nami – podkreślił hierarcha.

Zachęcał wiernych, aby modlili się o świętość polskich rodzin. - W tym miejscu prośmy też o świętość naszych rodzin, bo one są pierwszym seminarium, naturalnym środowiskiem, w którym człowiek uczy się rozmawiać z Bogiem i rozpoznawać Jego wolę. Dwa dni temu tysiące przedstawicieli młodego polskiego życia rozpoczęło nowy rok szkolny. Niech będzie wzrastaniem ku dobru, wiedzy, także ku wartościom duchowym, ku formacji religijnej – mówił celebrans.

Cały tekst homilii arcybiskupa Sławoja Leszka Głódzia

Przed błogosławieństwem abp Sławoj Leszek Głódź odmówił Akt zawierzenia rodzin Świętemu Józefowi.

Po błogosławieństwie zabrał głos J.E. Ks. Biskup Edward Janiak, pasterz kościoła kaliskiego. W swoim przemówieniu bp Edward podkreślał, że św. Józef umacnia w trudnej codzienności. – To potężny patron. Wystarczy mu zaufać. Wierzcie mi. Gdyby nie to ogromne zaufanie i Wasza modlitwa dzisiaj tutaj nie byłoby mnie – wyznał biskup kaliski. 

Na zakończenie głos zabrał o. Tadeusz Rydzyk CSsR, Założyciel i Dyrektor Radia Maryja. O. Tadeusz Rydzyk zaprosił na obchody 23. rocznicy powstania Radia Maryja, które odbędą się 29 listopada w Toruniu.

Oprawę muzyczną zapewniła Młodzieżowa Orkiestra Dęta Gminy Twardowo Podgórne pod dyrekcją Pawła JOKSA, kantorem i organistom był ks. Grzegorz Mączka.

Całość transmisji