In English In Italiano Auf Deutsch
Bazylika otwarta codziennie od 6:00 do 19:00
Sekretariat Sanktuarium:
Kancelaria Parafialna:
Sklepik z pamiątkami:
Dom Pielgrzyma:
Restauracja św. Józefa:
62 7 575 822 / 8.00 - 13.00
789 087 043 / 10.00 - 12.00, 16.00 - 18.00
797 630 389 / 10.00 - 16.00
510 733 166 / 8.00 - 21.00
604 844 368 / 12.00 - 16.00
top
/ Home / Aktualności
Czwartek, 5 Lutego 2009

I Czwartek Miesiąca
- o odpowiedzialności wiernych
za powołania

Tekst: ks. Łukasz Przybyła

„Kapłan z ludu wzięty, dla ludu jest ustanowiony w sprawach odnoszących się do Boga (por. Hbr 5,1) - o odpowiedzialności wszystkich wiernych za dzieło powołań”. To temat kolejnego spotkania, jakie miało miejsce w Bazylice Świętego Józefa w Kaliszu z racji I Czwartku Miesiąca. Podejmując duchowy testament Ojca Świętego Jana Pawła II, który tu przed 12 laty prosił o pamięć modlitewną w intencji rodzin i obrony poczętego życia, tego dnia modliliśmy się za rodziny, jako miejsca stanowiące pierwsze seminaria. To w nich rodzi się, wzrasta i kształtuje powołanie zaszczepiane przez Boga w sercach młodych ludzi.

Galeria

Na spotkanie modlitewne przybyli Alumni Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Kaliskiej wraz ze swoimi rodzicami i bliskimi. Wzięli oni czynny udział w przygotowaniu nabożeństwa i Eucharystii której przewodniczył Biskup Pomocniczy Diecezji Kaliskiej Teofil Wilski. Obecny był również Biskup Kaliski Stanisław Napierała, liczni kapłani diecezji kaliskiej i spoza niej oraz ojcowie redemptoryści z o. Tadeuszem Rydzykiem.

Po pozdrowieniu przybyłych wiernych przez Kustosza Sanktuarium ks. prałata Jacka Plotę w Kaplicy Cudownego Obrazu ks. Łukasz Żurawski, wikariusz parafii, poprowadził nabożeństwo w intencji powołanych do szczególnej służby Bożej i o nowe powołania kapłańskie, zakonne i misyjne, a w modlitwę włączyli się rodzice księży i kleryków.

Tuż po nabożeństwie o modlitewnych grupach wsparcia dzieła powołań kapłańskich i zakonnych rozmawiał z zaproszonymi gośćmi ks. prałat Leszek Szkopek, Dyrektor Radia Rodzina. Świadectwo wypowiedzieli przedstawiciele trzech działających w diecezji kaliskiej wspólnot: „Betanii” z Wieruszowa (Jadwiga Woźniak z synem ks. Piotrem Woźniakiem), „Jordan” z Nowych Skalmierzyc (Krystyna i Mieczysław Kułton, rodzice ks. Artura Kułtona i ks. kanonik Edward Wawrzyniak) i „Studni Jakuba” z Odolanowa (ks. Przemysław Talaga). Opowiadali oni o tym, jak działają wspólnoty i jak wielkim wsparciem ich modlitwa jest dla ich synów i córek, którzy swoje życie poświęcili Bogu.

Homilię podczas Eucharystii sprawowanej w intencji powołań wygłosił ks. bp Teofil Wilski. Podkreślił w niej wyjątkową więź, jaka istnieje między Ludem Bożym a kapłanami. Racją tej więzi jest wspólne należenie do Królewskiego Kapłaństwa. Ta więź jest pomocą dla Kościoła i jego wiernych szczególnie wobec ataków zła. Jako Królewskie Kapłaństwo mamy do spełnienia szczególną misję wobec świata, a odpowiedzialnymi za jej realizację są kapłani, którzy nie działają w zastępstwie Jezusa, ale w Jego Imię i mają być NIM wobec świata. Ta tajemnica ujawnia się najwyraźniej w Eucharystii, kiedy kapłan wypowiada słowa „To jest Ciało MOJE”. Ksiądz Biskup zwrócił także uwagę na rolę Ludu Bożego i jego troski modlitewnej o Kościół i kapłanów. A cały Kościół ostatnimi słowami zawierzył św. Józefowi.

To zawierzenie szczególnie wybrzmiało po zakończonej Eucharystii, gdy w Kaplicy Św. Józefa wypowiedziane zostały takie oto słowa zawierzenia:

„Otoczmy troską życie”! Z tym wołaniem przychodzimy do Ciebie Święty Józefie, Oblubieńcze Maryi, Opiekunie rodzin. Z największą miłością wypełniłeś obowiązki troskliwego Ojca i opiekuna Najświętszej Rodziny. Przychodzimy dzisiaj do Ciebie, aby zawierzać Twojej opiece rodziny. Twojego szczególnego wsparcia potrzebują rodziny, które z różnych powodów przeżywają trudności. Pomóż uzdrowić zranione serca, zawiedzione uczucia, rozpal na nowo w życiu tych rodzin blask małżeńskiej i rodzinnej miłości, by wsparte Twoją opieką dochowały sobie wierności ślubowaniu małżeńskiemu.

Opiekunie Zbawiciela, pod Twój ojcowski płaszcz oddajemy życie dzieci, również tych nienarodzonych. Wraz ze swoją Oblubienicą Maryją bądźcie dla wszystkich rodziców najjaśniejszym przykładem umiłowania nowego życia, by dzieciom, którym przekazano życie pozwolono się narodzić, by mogły wychowywać się w rodzinach pełnych miłości i pokoju.

Dzisiaj pragniemy również zawierzyć Twojej opiece kapłanów i osoby życia konsekrowanego. Ty w sposób doskonały odpowiedziałeś Bogu na jego powołanie i z oddaniem wypełniłeś swoje zadanie, spraw prosimy, aby wszyscy, którzy wkraczają na drogę powołania, w Tobie widzieli wzór do pięknej służby Kościołowi w życiu kapłańskim, zakonnym i misyjnym.

Święty Józefie Patronie Kościoła Świętego - módl się za nami.

Przed błogosławieństwem do wiernych odezwał się biskup Kaliski Stanisław Napierała. Pozdrawiając wszystkich, zwrócił się także do obecnych w świątyni posłów Andrzeja Dery i Beaty Kępy, a za ich pośrednictwem do wszystkich parlamentarzystów, apelując, by w trwającej wśród polityków dyskusji dotyczącej „in vitro” nie szli za tzw. poprawnością polityczną, ale za głosem sumienia.

Dzięki transmisji Telewizji TRWAM, Radia Maryja i Radia „Rodzina” w modlitwę z Bazyliki Świętego Józefa za powołanych oraz o nowe powołania mogli włączyć się również telewidzowie i radiosłuchacze. A Eucharystię uświetnił śpiewem chór kleryków Kaliskiego Seminarium pod dyrekcją Jakuba Tomalaka.