In English In Italiano Auf Deutsch
Bazylika otwarta codziennie od 6:00 do 19:00
Sekretariat Sanktuarium:
Kancelaria Parafialna:
Sklepik z pamiątkami:
Dom Pielgrzyma:
Restauracja św. Józefa:
62 7 575 822 / 8.00 - 13.00
789 087 043 / 10.00 - 12.00, 16.00 - 18.00
797 630 389 / 10.00 - 16.00
510 733 166 / 8.00 - 21.00
604 844 368 / 12.00 - 16.00
top
/ Home / Aktualności
Czwartek, 3 Lipca 2014

ks. K. Duchnowski

Modlitwa w intencji rodziny i obrony poczętego życia w miesiącu lipcu

Po rozpoczęciu czasu wakacyjnego w Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu miała miejsce modlitwa w intencji rodzin i obrony poczętego życia. Spotkanie, które odbyło się 3 lipca 2014 r. przebiegało w duch zamyślenia nad rolą matki, która żyjąc w trzeźwości daje najlepsze podstawy dla piękna i trwałości małżeństwa i rodziny. Do udziału w spotkanie w sposób szczególny zostali zaproszeni kapłani i wierni z dekanatów: bralińskiego, odolanowskiego i trzcinickiego diecezji kaliskiej.

Temat spotkania brzmiał: Miłość najlepszą ochroną przed uzależnieniami.O roli matki – nauczycielki miłości – w wychowywaniu do trzeźwości.    

W słowie powitania skierowanym do wszystkich przybyłych, Kustosz Sanktuarium Ksiądz Prałat dr Jacek Plota, powiedział m.in.:

Galeria

Po raz kolejny staje przed nami Św. Józef jako wielki obrońca życia, małżonek Maryi, Opiekun i wychowawca Syna Bożego, Głowa Najświętszej Rodziny. Pokorny, milczący Święty, który przemawia do nas swoimi czynami. Uczy nas cichej i ofiarnej służby rodzinie i życiu, służby zakorzenionej w Bogu i Jego Miłości. Św. Józef pragnie ze swojego Sanktuarium w Kaliszu uczynić miejsce szczególnej modlitwy dlatego gromadzi wokół Siebie wielu Świętych. W dniu dzisiejszym zostaną wprowadzone do nasze Bazyliki relikwie Św. Charbela, mistyka i cudotwórcy z Libanu cieszącego się wielkim kultem na całym świecie.  U progu rozpoczynających się wakacji przychodzimy do Św. Józefa prosić Go o wstawiennictwo u Boga,  aby okres  urlopów i wypoczynku, wspólnego spędzania czasu przyczynił się do uzdrowienia wzajemnych relacji w naszych rodzinach, do pogłębienia wiary, nadziei i wzajemnej miłości.

Nabożeństwa w Kaplicy Cudownego Obrazu  za rodziny i w intencji obrony życia oraz o trzeźwość kobiet  ks. Szymon Rybak i ks. Mariusz Andrzejczak – wikariusze Parafii.

Po zakończeniu nabożeństwa, ks. Prałat Leszek Szkopek – Dyrektor Radia Rodzina w Kaliszu, przedstawił prelegentkę i wprowadził w tematykę konferencji pt: Nadużywanie alkoholu przez kobiety coraz większym problemem społecznym – dlaczego tak się dzieje, czym to grozi i w jaki sposób przyjść z pomocą: kobiecie – matce – rodzinie? Konferencję wygłosił Pani Daria Ciesielska specjalistka psychoterapii uzależnień z wieloletnim doświadczeniem pracy z kobietami, terapeutka w Ośrodku Profilaktyki i Terapii uzależnień w Ostrowie Wielkopolskim.

Eucharystii o godz. 18.00 przewodniczył i homilie wygłosił: Ksiądz Biskup dr Tadeusz Bronakowski - biskup pomocniczy diecezji łomżyńskiej. W ramach Konferencji Episkopatu Polski: Przewodniczący Zespołu ds. Apostolstwa Trzeźwości, Członek Rady Prawnej, Członek Komisji ds. Polonii i Polaków za Granicą, Członek Zespołu ds. Kontaktów z Konferencją Episkopatu Litw, Członek Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie.

Mszę św. koncelebrowali: Ksiądz Biskup Edward Janiak – Ordynariusz Diecezji Kaliskiej, Ksiądz Biskup Senior Teofil Wilski, Ks. Prałat Jacek Plota, i ok. 40 księży.

W homilii Ks. Bp Tadeusz Bronakowski powiedzial m.in.:

Od stanu rodziny zależy więc stan państw i narodów. Naród bez silnych rodzin nie rozwija się, jest niczym usychające drzewo bez życiodajnych korzeni. Tak było zawsze w dziejach świata i tak było także w naszej Ojczyźnie. Gdy nie mieliśmy państwa, gdy naród był zniewolony, to właśnie w rodzinach, w tych najmniejszych domowych sanktuariach zachowywano i przekazywano najświętsze wartości.

Niestety wiele osób o tym dzisiaj na początku XXI w. zapomina. Rodzina jest coraz bardziej poniewierana. Coraz bardziej deprecjonowana. Coraz bardziej atakowana.

Dzisiaj wiele osób bardziej niż rodziny broni chorych, bezbożnych ideologii, teorii i pomysłów, które mają niszczący wpływ na życie narodu. Więcej obrońców w liberalnych mediach mają dzisiaj mniejszościowe, radyklane i agresywne środowiska, niż rodziny, bez których nie będzie przyszłości Kościoła i ojczyzny.

Homilia Księdza Biskupa Tadeusza Bronakowskiego:

Cały tekst homilii biskupa Tadeusza Bronakowskiego

Przed błogosławieństwem Ks. Bp Tadeusz Bronakowski w Kaplicy Cudownego Obrazu odmówił Akt Zawierzenia  Świętemu Józefowi.

Po błogosławieństwie Ksiądz Biskup Edward Janiak – Ordynariusz Diecezji Kaliskiej, podziękował wszystkim za przybycie, szczególne słowa wdzięczności skierował do Księdza Biskupa Tadeusza Bronakowskiego za sprawowaną Eucharystię i wygłoszoną homilie. Podziękował również przybyłym kapłanom, jaki i wszystkim przybyłym pielgrzymom.