In English In Italiano Auf Deutsch
Bazylika otwarta codziennie od 6:00 do 19:00
Sekretariat Sanktuarium:
Kancelaria Parafialna:
Sklepik z pamiątkami:
Dom Pielgrzyma:
Restauracja św. Józefa:
62 7 575 822 / 8.00 - 13.00
789 087 043 / 10.00 - 12.00, 16.00 - 18.00
797 630 389 / 10.00 - 16.00
510 733 166 / 8.00 - 21.00
604 844 368 / 12.00 - 16.00
top
/ Home / Aktualności
Sobota, 24 Maja 2014

Tekst za: Ewa Kotowska- Rasiak/KAI

XVII Ogólnopolska Pielgrzymka Domowego Kościoła
- Ruch Światło-Życie

Około dwa i pół tysiąca osób z całej Polski wzięło udział w XVII Ogólnopolskiej Pielgrzymce Rodzin Domowego Kościoła do Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu. Tegorocznej pielgrzymce przyświecało hasło: „Odwagi. Ja jestem, nie bójcie się” (Mt 14.27). Mszy św. przewodniczył bp Adam Szal z archidiecezji przemyskiej.

Licznie zebranych małżonków z całej Polski przywitał kustosz kaliskiej bazyliki ks. prał. Jacek Plota, który przypomniał, że 17 lat temu Jan Paweł II zawierzył św. Józefowi w Kaliszu wszystkie rodziny w Polsce i obronę poczętego życia.

Mszy św. przewodniczył bp Adam Szal, biskup pomocniczy archidiecezji przemyskiej, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Ruchu Światło Życie, z którym modlili się: biskup kaliski Edward Janiak, ks. Adam Wodarczyk, moderator generalny Domowego Kościoła, ks. Marek Borowski, moderator krajowy Domowego Kościoła, ks. Michał Pacyna, moderator Domowego Kościoła diecezji kaliskiej, Beata i Tomasz Strużanowscy z diecezji toruńskiej, para krajowa Domowego Kościoła, Urszula i Piotr Dziamarscy, para Domowego Kościoła diecezji kaliskiej oraz liczne delegacje Kościoła Domowego z kapłanami z całej Polski.

Homilię wygłosił ks. prał. Andrzej Latoń, wikariusz generalny diecezji kaliskiej. Kaznodzieja wskazywał na św. Józefa wiernie i z pokorą wypełniającego wolę Bożą. Zachęcał małżonków do naśladowania w życiu codziennym świętego, który był głową Najświętszej Rodziny z Nazaretu.

Po komunii św. biskupi, kapłani i przedstawiciele Kościoła Domowego udali się do kaplicy cudownego obrazu św. Józefa, któremu zawierzyli wszystkie małżeństwa i rodziny oraz Domowy Kościół.

Biskup kaliski dziękował pielgrzymom za przybycie i modlitwę do św. Józefa. – To milczący opiekun, dyskretny, skuteczny i sprawiedliwy. Kto zaufa św. Józefowi ten staje się silny. Życzę Wam, byście tych sił nabrali od świętego z Kalisza – powiedział bp Janiak.

Wskazał, że przed swoim odejściem Pan Jezus wypowiedział do apostołów słowa „Abyście byli jedno”, które stały się Jego testamentem. – Te słowa są dzisiaj bardzo ważne. Widzimy jak działa zło, które dzieli ludzi. Media, prasa i bardzo często ci, którzy do Kościoła nie przychodzą chcą nas dzielić, a słowo diabeł etymologicznie oznacza podział. Serdecznie Was proszę róbcie wszystko, żeby ludzi łączyć a nie dzielić. Tak trudno jest łączyć ludzi w rodzinach, wspólnotach, ale to jest Wasze zadanie. Odejdźcie z tego miejsca, od milczącego, ale skutecznego świętego, wpiszcie w swoje serca to zawołanie „Abyśmy byli jedno” – mówił hierarcha.

Podzielił się też doświadczeniem swojej choroby. - Ponad pół roku walczę o drugie życie z nowotworem, półtora miesiąca w szpitalu, teraz mogę powiedzieć, co to jest pokora. Co innego głosić nauki o cierpieniu, co innego odwiedzać chorych, ale wtedy, kiedy śmierć zagląda w oczy jest też coś innego – stwierdził bp Janiak.

Galeria

W programie pielgrzymki była konferencja ks. Sławomira Kostrzewy z archidiecezji poznańskiej o przeciwdziałaniu zagrożeniom wynikającym z ideologii gender. Był też czas na świadectwa członków Domowego Kościoła nt. „Setna rocznica urodzin Siostry Jadwigi Skudro (1914-2009). Kim dla nas była? Jakie owoce przyniosła jej posługa na rzecz Ruchu?”.