In English In Italiano Auf Deutsch
Bazylika otwarta codziennie od 6:00 do 19:00
Sekretariat Sanktuarium:
Kancelaria Parafialna:
Sklepik z pamiątkami:
Dom Pielgrzyma:
Restauracja św. Józefa:
62 7 575 822 / 8.00 - 13.00
789 087 043 / 10.00 - 12.00, 16.00 - 18.00
797 630 389 / 10.00 - 16.00
510 733 166 / 8.00 - 21.00
604 844 368 / 12.00 - 16.00
top
/ Home / Aktualności
Piątek, 26 Grudnia 2008

fot.: ks. Łukasz Przybyła

Boże Narodzenie 2008
w Sanktuarium Świętego Józefa

Tekst: ks. Łukasz Przybyła

Trwamy w okresie Bożego Narodzenia. Radujemy się z tajemnicy Wcielenia Syna Bożego i jak tylko możemy tę tajemnicę zgłębiamy. Jej podniosłość podkreślana jest w Sanktuarium Świętego Józefa na różne sposoby. Przede wszystkim celebrowana jest Eucharystia, w której Bóg rodzi się każdego dnia na ołtarzu. I tu jest źródło naszej radości i wszelkich inicjatyw podejmowanych ze względu na Jezusa Malusieńskiego, parafian, wspólnot działających przy Bazylice i pielgrzymów.

Galeria

Świętowanie przyjścia Pana rozpoczęliśmy już kilka dni przed Wigilią, spotykając się w gronie wspólnotowym na dzieleniu się opłatkiem. Niemal każda grupa parafialna wraz ze swoim duszpasterzem, w łączności z Bożym Narodzeniem spotykała się, by pobyć ze sobą w tej świątecznej atmosferze, pokolędować i złożyć sobie życzenia. Wśród tych wielu spotkań było również spotkanie kapłanów i sióstr zakonnych z pracownikami posługującymi na co dzień w różnych miejscach Bazyliki.

Trzeba dodać, że staraliśmy się wprowadzić świąteczną atmosferę wszędzie, także tam, gdzie o nią bardzo trudno. Gorąco więc dziękujemy tym wszystkim, którzy przygotowali imienne paczki świąteczne dla ubogich dzieci naszej parafii. To inicjatywa s. Domiceli oraz Zespołu Charytatywnego.

Tej braterskiej atmosferze sprzyjało świąteczne przystrajanie świątyni przez s. Irenę i pomagających jej pracowników Sanktuarium a także Bożonarodzeniowa szopka, przy której, jak przed dwoma tysiącami lat, tak i teraz czuwały u stóp Józefa i Maryi z Dzieciątkiem żywe zwierzęta. Nad stajenką rozpostarty został napis nawiązujący do hasła programu duszpasterskiego na rok 2009: „Otoczmy troską życie.”

Wyjątkowym momentem były odprawiane od lat tradycyjnie dwie pasterki. O 21.30 zgromadzili się najmłodsi ze swoimi rodzicami, a o północy wszyscy dorośli. Tę drugą poprzedziło wspólne kolędowanie z Chórem Chłopięco-Męskim Bazyliki Kaliskiej. Zaś w dniach świątecznych dzieci Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci przygotowały i wystawiły pod kierunkiem s. Bogumiły Jasełka Misyjne, wzruszającą opowieść o małej Benicie, podróżującej we śnie u boku anioła po różnych kontynentach. Celem jej wędrówki było Betlejem, ale na tej drodze spotyka różnych ludzi, którym okazuje jak potrafi pomoc i serce. Docierając do stajenki betlejemskiej staje zasmucona, że nie ma nic dla Jezusa, a Maryja z Józefem pocieszają ją, że jej darem są wszystkie dobre czyny i gesty na rzecz osób, którym pomogła zmierzając do Betlejem.

26 grudnia, zgodnie z tradycją sanktuaryjną, zaproszeni zostali na Mszę Świętą małżonkowie, którzy obchodzili w mijającym roku jubileusze 25- i 50-lecia małżeństwa. To niezwykły moment w Święta, bo przed ołtarzem stają całe rodziny, które z podziwem patrzą na swoich bliskich, trwających w miłości małżeńskiej. Tym razem Kustosz Sanktuarium ks. prałat Jacek Plota modlił się w intencji 50 par obchodzących z naszej parafii jubileusz 25-lecia małżeństwa i 16 par świętujących złoty jubileusz 50-lecia życia małżeńskiego. Parom z parafii, które zostały zaproszone do uczestnictwa w Mszy Świętej towarzyszyły również inne pary, nie tylko z Kalisza, ale nawet z Wrocławia. Wszystkie one ponowiły śluby małżeńskie i otrzymały pamiątkowy wizerunek Świętej Rodziny z życzeniami na odwrocie.

Czas Świąteczny trwa, przygotowujemy się do odwiedzin kolędowych. Chcemy podzielić się bezpośrednio z naszymi parafianami radościami i troskami. Chcemy poinformować o postępujących pracach przy Sanktuarium i Domu Pielgrzyma. I wreszcie chcemy zanieść im Boże błogosławieństwo na cały 2009 rok.