In Englisch In Italiano Auf Deutsch
Dom Pielgrzyma im. Św. Józefa
Dołącz do nas na Facebook'u

Czwartek, 17 Kwietnia 2014

Oprac. ks. K. Duchnowski

WIELKI CZWARTEK

Liturgia Ostatniej Wieczerzy jest uroczystym wspomnieniem ustanowienia sakramentów Eucharystii i Kapłaństwa. Po raz pierwszy Apostołowie usłyszeli wtedy: "Bierzcie i jedzcie, to jest Ciało moje. (...) Pijcie z niego wszyscy, bo to jest moja Krew Przymierza, która za wielu będzie wylana na odpuszczenie grzechów. (...) To czyńcie na moją pamiątkę". Na tę pamiątkę kapłan odprawia Mszę świętą w kolorze białym, radosnym. Odmawia również świąteczne Gloria (opuszczane przez cały Wielki Post).

Galeria

W Bazylice św. Józefa o godz. 1800 Msza Święta Wieczerzy Pańskiej rozpoczęła obchód Triduum Paschalnego. Przy ołtarzu stanęli wszyscy kapłani pracujący w Sanktuarium św. Józefa oraz Ksiądz Kanonik Arkadiusz Nowacki, emeryt. Mszy Świętej Wieczerzy Pańskiej przewodniczył i homilię wygłosił Proboszcz Parafii, Ksiądz Prałat dr Jacek Plota.

Przed rozpoczęciem Mszy św. nastąpił obrzęd przyjęcia do grona ministrantów 2 kandydatów, którzy po poświęceniu i nałożeniu komży, zostali włączeni do grona służby liturgicznej.

W homilii ks. Prałat mówił o wielkim znaczeniu sakramentu Eucharystii oraz potrzebie nieustanego karmienia się Ciałem Chrystusa, które umacnia nas w drodze ziemskiej i daje nam moc w kroczeniu do Nieba.

Po homilii miał miejsce tradycyjny obrzęd mandatum, czyli obmycie nóg na pamiątkę gestu, który uczynił w Wieczerniku Chrystus wobec Apostołów, wyrażając tym samym prawdę, że Kościół, tak jak Chrystus, jest nie po to, żeby mu służono, lecz aby służyć. Proboszcz Parafii obmył stopy dwunastu panom z Bractwa św. Józefa.

Przed zakończeniem Liturgii Wielkoczwartkowej przedstawiciele Parafian w osobach dzieci z Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci, Młodzieżowego Zespołu Muzycznego oraz ministrantów złożyli kapłanom życzenia w dniu ich święta. 

Mszę Świętą Wieczerzy Pańskiej zakończyła procesja z Najświętszym Sakramentem do Ciemnicy, przygotowanej przez Siostry Służebniczki pod kierunkiem s. Ireny, zakrystianki. Ciemnica w tym roku została przygotowana w Kaplicy Cudownego Obrazu św. Józefa.