In English In Italiano Auf Deutsch
Bazylika otwarta codziennie od 6:00 do 19:00
Sekretariat Sanktuarium:
Kancelaria Parafialna:
Sklepik z pamiątkami:
Dom Pielgrzyma:
Restauracja św. Józefa:
62 7 575 822 / 8.00 - 13.00
789 087 043 / 10.00 - 12.00, 16.00 - 18.00
797 630 389 / 10.00 - 16.00
510 733 166 / 8.00 - 21.00
604 844 368 / 12.00 - 16.00
top
/ Home / Aktualności
Czwartek, 3 Kwietnia 2014

Kwietniowa modlitwa w intencji rodzin
i obrony poczętego życia

ks. Krzysztof Duchnowski

Modlitwa w intencji rodzin i obrony poczętego życia w Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu w miesiącu kwietniu, była prowadzona w klimacie zamyślenia nad stylem życia i postępowania mężczyzn w XXI wieku, którzy za patrona i wzór do naśladowania obrali sobie św. Józefa. Do udziału w spotkaniu w sposób szczególny zostali zaproszeni  kapłani i wierni z dekanatów: Jarocińskiego, Raszkowskiego i Wieruszowskiego Diecezji Kaliskiej.

Galeria

Temat spotkania brzmiał:

BOŻY MĘŻCZYZNA W XXI WIEKU . Zawierzyć Bogu, tak jak Święty Józef.

Przybyłych do Sanktuarium pielgrzymów powitał Ks. Prałat dr Jacek Plota – Kustosz Sanktuarium, powiedział m.in.:

Przeżywamy w Kościele okres Wielkiego Postu, który jest czasem nawrócenia, rozmodlenia, wewnętrznej przemiany i wyciszenia, wsłuchania się w Słowo Boże, czasem uzdrawiania relacji z Bogiem i drugim człowiekiem. Jest to także dla nas Polaków czas szczególny, czas radosnego oczekiwania i duchowego przygotowania do wielkiego wydarzenia w dziejach Kościoła i naszego narodu jakim będzie kanonizacja dwóch papieży: Bł. Jana XXIII i Bł. Jana Pawła II. Po raz kolejny gromadzimy się na modlitwie w „Polskim Nazarecie” w Kaliszu gdzie 4 czerwca 1997r. modlił się Ojciec Święty Jan Paweł II, to wtedy wskazał nam Św. Józefa jako wielkiego obrońcę życia i Jego opiece zawierzył obronę życia w Polsce i na świecie oraz wszystkie rodziny w naszej Ojczyźnie

Nabożeństwo adoracyjne w Kaplicy Cudownego Obrazu: za rodziny i w intencji obrony życia poprowadzili przedstawiciele wspólnoty Mężczyzn Świętego Józefa oraz Ks. Szymon Rybak.

Po zakończeniu nabożeństwa, ks. Prałat Leszek Szkopek – Dyrektor Radia Rodzina w Kaliszu, przedstawił prelegentów, którymi byli Ks. Mirosław ŻAK - kapłan z archidiecezji krakowskiej, od siedmiu lat kapelan ruchu Mężczyźni Świętego Józefa, moderator diecezjalnej diakonii wyzwolenia Ruchu Światło-Życie, dyrektor Studium Apostolstwa Trzeźwości, oraz Mężczyźni Świętego Józefa z Krakowa. Ks. Leszek wprowadził również w tematykę konferencji pt.: KIM JEST I JAK ŻYJE NA CO DZIEŃ MĘŻCZYZNA ŚWIETEGO JÓZEFA? Jak w XXI wieku oddać swoje życie Jezusowi?

Eucharystii o godz. 1800 przewodniczył i homilie wygłosił: Ksiądz Biskup dr Stanisław JAMROZEK - biskup pomocniczy archidiecezji przemyskiej. Mszę św. koncelebrowali: Ks. Bp Senior Stanisław Napierała, Ks. Bp Senior Teofil Wilski,  O. Tadeusz Rydzyk, Dyrektor Radia Maryja i założyciel Telewizji Trwam oraz ok. 40 kapłanów.

Ks. Bp Stanisław w na początku homilii nawiązał do treści zawartych w Liturgii Słowa Bożego:

Dzisiaj w Psalmie słyszeliśmy wielkie słowa prośby człowieka, który oddalił się od Pana: Przebacz o Panie Swojemu ludowi. Te słowa rozbrzmiewają bardzo mocno w Wielkim Poście. Płyną z serca tych, którzy mają świadomość, że oddalili się od Boga i mają świadomość, że tylko Bóg może przebaczyć. Tylko On jest w stanie uzdrowić serce człowieka, który oddalił się przez grzech. To wołanie powinno być wołaniem każdego z nas.  

Następnie Ksiądz Biskup mówił o potrzebie wspinania się na górę spotkania z Bogiem:

Jeśli człowiek nie wspina się na górę, jeśli nie przebywa z Bogiem, jest tylko na dole, to bardzo łatwo o Nim zapominai. Pan Bóg chce abyśmy dokonywali tej duchowej wspinaczki po to, aby być blisko Pana, a wtedy gdy będę na górze to się od Niego nie oddalę. Grozi mi to oddalenie gdy myślę tylko o ziemskich sprawach a zapomnę o wznoszeniu mojego serca o Bogu.

W dalszej części homilii  Ks. Bp Stanisław mówił o zadaniach dojrzałych mężczyzny, które wspołcześnie przed nimi stoją:

Dobry ojciec będzie pierwszy wykrywał te niebezpieczeństwa przed którymi będzie potem chronił swoje dzieci. Czy to będzie niebezpieczeństwo ze strony internetu, telewizji czy innych środków przekazu. To jest też zadanie mężczyzny, na tym polega odwaga. Mój ś.p. kolega, który pracował wiele lat z narkomanami, mówił że najwięcej uzależnień rodziło się z tego, że rodzice pozwalali na bezstresowe życie… Odważny ojciec na to nie pozwoli, powie dziecku tak nie może być, ja ci na to nie pozwalam bo się boje o ciebie. To jest ta odwaga na co dzień, aby takim się stawać.

Cały tekst homilii biskupa Stanisława Jamrozka

Przed błogosławieństwem Ks. Bp Stanisław Jamrozek w Kaplicy Cudownego Obrazu odmówił Akt Zawierzenia Rodzin Świętemu Józefowi.

Po błogosławieństwie Ksiądz Biskup Edward Janiak – Ordynariusz Diecezji Kaliskiej, podziękował wszystkim za przybycie, szczególne słowa wdzięczności skierował do Księdza Biskupa Stanisława Jamrozika za sprawowaną Eucharystię i wygłoszoną homilie. Podziękował również przybyłym kapłanom, jaki i wszystkim przybyłym pielgrzymom. Osobne słowa wdzięczności Ksiądz Biskup Janiak, skierował do O. Tadeuszowa Rydzyka za dzieło telewizji TRWAM i Radia Maryja.

 

Ks. Bp Edward Janiak - słowo na zakończenie